Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-dekabr kuni tarmoq va hududlarda axborot texnologiyalarini rivojlantirish hamda davlat boshqaruvini raqamlashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Zamon talabidan kelib chiqib, mamlakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash, soha va tarmoqlarni raqamlashtirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilning o‘zida ta’lim, bank, moliya, bojxona, qishloq xo‘jaligi, geologiya, kadastr kabi sohalarni raqamli transformatsiya qilish doirasida 100 ta dasturiy loyiha ishlab chiqilgan. 500 dan ziyod yangi IT kompaniyalari tashkil etilib, sohaga 475 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya kirib kelgan.
Yil yakuni bilan sohada xizmatlar hajmi 10 trillion so‘m bo‘lishi, eksporti esa 300 million dollardan oshishi kutilmoqda. Bu ko‘rsatkich Toshkent, Samarqand, Andijon viloyatlarida yuqori sur’atlarda o‘sdi. Surxondaryo ham ilk bor IT xizmatlar eksportini yo‘lga qo‘yib, 1 million dollardan oshirdi. Hududlarda 20 mingdan ortiq yoshlar mustaqil shug‘ullanib, xalqaro onlayn platformalar orqali yaratgan mahsulotini chetga sotgan.
Yig‘ilishda soha rivojiga qo‘shimcha sharoitlar yaratilishi belgilandi. Unga ko‘ra:
- IT kompaniyalari hududlardagi bo‘sh turgan binolarga bir yil muddatga bepul joylashtiriladi;
- iqtidorli dasturchilarga bir yil ichida bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan kompyuter va texnikalar beriladi;
- 50 dan ortiq IT mutaxassisni ishli qilgan kompaniyalarning bir yil davomidagi ish haqi xarajatining 15 foizgacha qismi qoplab beriladi;
- eksportchi korxonalarga chetdan ekspert jalb qilish, xalqaro konferensiyalarda qatnashish xarajatlarining 50 foizi kompensatsiya qilinadi.
Shuningdek, IT-parkni xalqaro miqyosga olib chiqish uchun Germaniya va Saudiya Arabistonida uning sho‘ba korxonalari ochiladi.
Umuman, shunday yangi imkoniyatlar hisobiga, 2024-yilda IT xizmatlari hajmini 2 barobar oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bunga erishish uchun, avvalo, chet tili va texnologiyalarni biladigan kadrlar zarur. Shu bois Raqamli texnologiyalar vazirligiga kelgusi yilda 8 ming nafar eng iqtidorli yoshlarni saralab, nufuzli xalqaro kompaniyalar talabiga mos dastur asosida o‘qitish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, kelgusi yildan “Har bir mahallada kamida ikki nafar dasturchi” loyihasi boshlanishi, AQSHlik hamkorlar bilan “Inklyuziv raqamlashtirish” loyihasi doirasida 20 ming aholi bandligi ta’minlanishi aytildi.
2026-yilda Xalqaro informatika olimpiadasi ilk bor mamlakatimizda o‘tkaziladi. Bunga tayyorgarlik ko‘rish uchun tanlovlar o‘tkazilib, salohiyatli o‘quvchilarni tanlab olinadi, xorijdan malakali murabbiylar jalb qilinadi.
Davlatimiz rahbari raqamlashtirish mahalladan boshlanishi kerakligini ta’kidladi.
Hozir mahalla tizimi xodimlari planshet va kompyuter bilan ta’minlangan. Lekin ulardan to‘la foydalanilmayapti. Masalan, yoshlar yetakchisiga subsidiya olish uchun murojaat qilgan fuqaro haligacha mahalla raisi, hokim yordamchisi yoki bandlik bo‘limidan ishsizlik to‘g‘risida ma’lumotnoma olib kelishga majbur.
Shu bois mutasaddilarga “Raqamli mahalla” yagona platformasini ishga tushirish va “mahalla yettiligi”ni raqamli tizimlardan foydalanishga o‘qitish topshirildi.
Yig‘ilishda vazirlik va tarmoqlardagi raqamlashtirish holati tahlil qilindi. Iqtisodiyot tarmoqlarida tannarxni tushirish faqat va faqat raqamlashtirish orqali bo‘lishi ta’kidlab o‘tildi.
Ayrim vazirlik va idoralarda raqamlashtirish ishlari sustligi qayd etildi. Masalan, “Raqamli sog‘liqni saqlash” loyihasi, tibbiy sug‘urtani joriy qilish kechikayapti. Onkologik kasallarni elektron reyestri yo‘qligi sababli ularga nafaqalar to‘lashda qiyinchilik bo‘layapti.
Qishloq xo‘jaligida pestitsidlar cavdosi va qo‘llanilishi bo‘yicha raqamli nazorat tizimi joriy qilgani yo‘q. Toshkent shahrida aholi tomonidan ijobiy qabul qilingan “Xalq nazorati” tizimi o‘z holiga tashlab qo‘yilgan.
Bu qoloqliklarni tezda bartaraf etish, har bir sohada raqamlashtirishni jadallashtirish zarurligi qat’iy ko‘rsatib o‘tildi.
– Raqamlashtirishdan bosh tortayotgan rahbar – korrupsiyani yo‘q qilishga intilmagan rahbar, – dedi Prezident.
Soha infratuzilmasi, xususan, internet tezligini yaxshilash masalasiga e’tibor qaratildi. Ayrim hududlarda internet tezligi pastligi, xalqaro magistral yo‘llarning 20 foizi mobil internet bilan qamrab olinmagani ko‘rsatib o‘tildi. Raqamli infratuzilmani rivojlantirish uchun xorijiy investitsiyalar jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, kiberxavfsizlikni kuchaytirish, barcha elektron to‘lov tizimlari uchun bu borada yagona talablarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Umuman, IT xizmatlari hajmini 20 trillion so‘mga, eksportni 800 million dollarga yetkazish, tarmoqlarda 130 ta axborot tizimini joriy qilish va 750 ta davlat xizmatlarini to‘liq raqamlashtirish borasidagi rejalarni ishlab chiqish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari sohadagi dolzarb masalalar yuzasidan vazirlar, hokimlar va yosh dasturchilar bilan muloqot qildi.

Обсуждены актуальные задачи в сфере цифровизации
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 20 декабря состоялось видеоселекторное совещание по приоритетным задачам развития сферы информационных технологий в отраслях и регионах, цифровизации государственного управления.
Исходя из требований времени, в нашей стране уделяется большое внимание совершенствованию телекоммуникационной инфраструктуры, цифровизации сфер и отраслей. Только в текущем году разработано 100 программных проектов в рамках цифровой трансформации таких сфер, как образование, банковское дело, финансы, таможня, сельское хозяйство, геология, кадастр. Было создано более 500 новых IT-компаний, в сектор поступило 475 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций.
Ожидается, что к концу года объем услуг отрасли достигнет 10 триллионов сумов, а их экспорт превысит 300 миллионов долларов. Этот показатель большими темпами рос в Ташкентской, Самаркандской, Андижанской областях. В Сурхандарьинской области также впервые налажен экспорт IT-услуг на сумму, превышающую 1 миллион долларов. Более 20 тысяч молодых людей в регионах самостоятельно занимаются программированием и продают свои продукты через международные онлайн-платформы.
На совещании определено создание дополнительных условий для развития отрасли:
- IT-компании в регионах будут размещены в неиспользуемых зданиях бесплатно сроком на один год;
- талантливым программистам будут предоставлены компьютеры и оборудование в годовую рассрочку;
- компаниям, нанявшим более 50 IT-специалистов, в течение года будет компенсироваться до 15 процентов расходов на заработную плату;
- предприятиям-экспортерам будет компенсироваться 50 процентов расходов на привлечение иностранных специалистов и участие в международных конференциях.
Чтобы вывести IT-парк на международный уровень, будут открыты его дочерние структуры в Германии и Саудовской Аравии.
В целом за счет новых возможностей в 2024 году объем IT-услуг можно будет увеличить в два раза, отмечалось на совещании.
Для этого в первую очередь необходимы кадры, владеющие иностранными языками и технологическими навыками. В связи с этим перед Министерством цифровых технологий поставлена задача в следующем году отобрать 8 тысяч самых талантливых молодых людей и обучить их по программе, соответствующей стандартам престижных международных компаний.
В следующем году будет запущен проект «Минимум два программиста в каждой махалле», а в рамках совместного с американскими партнерами проекта «Инклюзивная цифровизация» будет трудоустроено 20 тысяч человек.
В 2026 году впервые в нашей стране пройдет Международная олимпиада по информатике. Для подготовки к ней будут проведены конкурсы, лучшие школьники будут обучаться с участием квалифицированных зарубежных тренеров.
Глава нашего государства подчеркнул, что цифровизация должна начинаться с махалли.
В настоящее время работники махаллинской системы обеспечены планшетами и компьютерами. Но они не пользуются цифровыми решениями в полной мере. Например, гражданин, обратившийся к лидеру молодежи за субсидией, обязан принести справку о безработице от председателя махалли, помощника хокима или из отдела занятости.
Поэтому ответственным лицам поручено запустить единую платформу «Цифровая махалля» и обучить «махаллинскую семерку» использованию информационных систем.
На совещании проанализировано состояние цифровизации в министерствах и отраслях. Подчеркнуто, что снижение издержек в отраслях экономики может быть достигнуто только и только за счет цифровизации.
В некоторых министерствах и ведомствах работа по цифровизации идет медленно. Например, проект «Цифровое здравоохранение» задерживается, в связи с чем тормозит внедрение медицинского страхования. Из-за отсутствия электронного реестра онкологических больных возникают задержки с выплатой им пособий.
В сельском хозяйстве не внедрена цифровая система контроля за торговлей и использованием пестицидов. В городе Ташкенте система «Халк назорати», положительно встреченная населением, нуждается в совершенствовании.
Особо подчеркнута необходимость быстрого устранения этих пробелов и ускорения цифровизации во всех сферах.
- Руководитель, отказывающийся от цифровизации, - это руководитель, не стремящийся покончить с коррупцией, - сказал Президент.
Затронут вопросы улучшения инфраструктуры сферы, в частности повышения скорости доступа в интернет. Отмечалось, что в некоторых регионах низкая скорость интернета, 20 процентов международных магистральных автодорог не охвачены мобильным интернетом. Поставлена задача привлечь иностранные инвестиции на развитие цифровой инфраструктуры.
Вместе с тем указано на необходимость усиления кибербезопасности, разработки и внедрения единых требований кибербезопасности для всех электронных платежных систем.
Глава государства поручил тщательно проработать планы по достижению в следующем году таких показателей, как увеличение объема IT-услуг до 20 триллионов сумов, экспорта до 800 миллионов долларов, внедрение 130 информационных систем и полная цифровизация 750 государственных услуг.
Глава государства обменялся мнениями с министрами, хокимами и молодыми программистами по актуальным задачам, стоящим в сфере.