Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 20-dekabr kuni tarmoq va hududlarda axborot texnologiyalarini rivojlantirish hamda davlat boshqaruvini raqamlashtirish bo‘yicha ustuvor vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Zamon talabidan kelib chiqib, mamlakatimizda telekommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash, soha va tarmoqlarni raqamlashtirishga katta e’tibor qaratilmoqda. Joriy yilning o‘zida ta’lim, bank, moliya, bojxona, qishloq xo‘jaligi, geologiya, kadastr kabi sohalarni raqamli transformatsiya qilish doirasida 100 ta dasturiy loyiha ishlab chiqilgan. 500 dan ziyod yangi IT kompaniyalari tashkil etilib, sohaga 475 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya kirib kelgan.
Yil yakuni bilan sohada xizmatlar hajmi 10 trillion so‘m bo‘lishi, eksporti esa 300 million dollardan oshishi kutilmoqda. Bu ko‘rsatkich Toshkent, Samarqand, Andijon viloyatlarida yuqori sur’atlarda o‘sdi. Surxondaryo ham ilk bor IT xizmatlar eksportini yo‘lga qo‘yib, 1 million dollardan oshirdi. Hududlarda 20 mingdan ortiq yoshlar mustaqil shug‘ullanib, xalqaro onlayn platformalar orqali yaratgan mahsulotini chetga sotgan.
Yig‘ilishda soha rivojiga qo‘shimcha sharoitlar yaratilishi belgilandi. Unga ko‘ra:
- IT kompaniyalari hududlardagi bo‘sh turgan binolarga bir yil muddatga bepul joylashtiriladi;
- iqtidorli dasturchilarga bir yil ichida bo‘lib-bo‘lib to‘lash sharti bilan kompyuter va texnikalar beriladi;
- 50 dan ortiq IT mutaxassisni ishli qilgan kompaniyalarning bir yil davomidagi ish haqi xarajatining 15 foizgacha qismi qoplab beriladi;
- eksportchi korxonalarga chetdan ekspert jalb qilish, xalqaro konferensiyalarda qatnashish xarajatlarining 50 foizi kompensatsiya qilinadi.
Shuningdek, IT-parkni xalqaro miqyosga olib chiqish uchun Germaniya va Saudiya Arabistonida uning sho‘ba korxonalari ochiladi.
Umuman, shunday yangi imkoniyatlar hisobiga, 2024-yilda IT xizmatlari hajmini 2 barobar oshirish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi.
Bunga erishish uchun, avvalo, chet tili va texnologiyalarni biladigan kadrlar zarur. Shu bois Raqamli texnologiyalar vazirligiga kelgusi yilda 8 ming nafar eng iqtidorli yoshlarni saralab, nufuzli xalqaro kompaniyalar talabiga mos dastur asosida o‘qitish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, kelgusi yildan “Har bir mahallada kamida ikki nafar dasturchi” loyihasi boshlanishi, AQSHlik hamkorlar bilan “Inklyuziv raqamlashtirish” loyihasi doirasida 20 ming aholi bandligi ta’minlanishi aytildi.
2026-yilda Xalqaro informatika olimpiadasi ilk bor mamlakatimizda o‘tkaziladi. Bunga tayyorgarlik ko‘rish uchun tanlovlar o‘tkazilib, salohiyatli o‘quvchilarni tanlab olinadi, xorijdan malakali murabbiylar jalb qilinadi.
Davlatimiz rahbari raqamlashtirish mahalladan boshlanishi kerakligini ta’kidladi.
Hozir mahalla tizimi xodimlari planshet va kompyuter bilan ta’minlangan. Lekin ulardan to‘la foydalanilmayapti. Masalan, yoshlar yetakchisiga subsidiya olish uchun murojaat qilgan fuqaro haligacha mahalla raisi, hokim yordamchisi yoki bandlik bo‘limidan ishsizlik to‘g‘risida ma’lumotnoma olib kelishga majbur.
Shu bois mutasaddilarga “Raqamli mahalla” yagona platformasini ishga tushirish va “mahalla yettiligi”ni raqamli tizimlardan foydalanishga o‘qitish topshirildi.
Yig‘ilishda vazirlik va tarmoqlardagi raqamlashtirish holati tahlil qilindi. Iqtisodiyot tarmoqlarida tannarxni tushirish faqat va faqat raqamlashtirish orqali bo‘lishi ta’kidlab o‘tildi.
Ayrim vazirlik va idoralarda raqamlashtirish ishlari sustligi qayd etildi. Masalan, “Raqamli sog‘liqni saqlash” loyihasi, tibbiy sug‘urtani joriy qilish kechikayapti. Onkologik kasallarni elektron reyestri yo‘qligi sababli ularga nafaqalar to‘lashda qiyinchilik bo‘layapti.
Qishloq xo‘jaligida pestitsidlar cavdosi va qo‘llanilishi bo‘yicha raqamli nazorat tizimi joriy qilgani yo‘q. Toshkent shahrida aholi tomonidan ijobiy qabul qilingan “Xalq nazorati” tizimi o‘z holiga tashlab qo‘yilgan.
Bu qoloqliklarni tezda bartaraf etish, har bir sohada raqamlashtirishni jadallashtirish zarurligi qat’iy ko‘rsatib o‘tildi.
– Raqamlashtirishdan bosh tortayotgan rahbar – korrupsiyani yo‘q qilishga intilmagan rahbar, – dedi Prezident.
Soha infratuzilmasi, xususan, internet tezligini yaxshilash masalasiga e’tibor qaratildi. Ayrim hududlarda internet tezligi pastligi, xalqaro magistral yo‘llarning 20 foizi mobil internet bilan qamrab olinmagani ko‘rsatib o‘tildi. Raqamli infratuzilmani rivojlantirish uchun xorijiy investitsiyalar jalb qilish vazifasi qo‘yildi.
Shu bilan birga, kiberxavfsizlikni kuchaytirish, barcha elektron to‘lov tizimlari uchun bu borada yagona talablarni ishlab chiqish zarurligi ta’kidlandi.
Umuman, IT xizmatlari hajmini 20 trillion so‘mga, eksportni 800 million dollarga yetkazish, tarmoqlarda 130 ta axborot tizimini joriy qilish va 750 ta davlat xizmatlarini to‘liq raqamlashtirish borasidagi rejalarni ishlab chiqish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari sohadagi dolzarb masalalar yuzasidan vazirlar, hokimlar va yosh dasturchilar bilan muloqot qildi.

Current tasks in digitalization discussed
On December 20, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on priority tasks for developing information technology in industries and regions and digitalizing public administration.
Based on the requirements of the time, Uzbekistan pays great attention to improving the telecommunications infrastructure and digitalization of spheres and industries. This year alone, 100 software projects have been developed as part of the digital transformation of education, banking, finance, customs, agriculture, geology, and cadastre. Over 500 new IT companies were created, and $475 million of foreign direct investment entered the sector.
By the end of the year, the volume of industry services is expected to reach 10 trillion UZS, and their exports will exceed $300 million. This indicator grew rapidly in Tashkent, Samarkand, and Andijan regions. In Surkhandarya region, the export of IT services worth more than $1 million was also established for the first time. More than 20 thousand young people in the regions independently engage in programming and sell their products through international online platforms.
The creation of additional conditions for the development of the industry was determined:
– IT companies in the regions will be located in unused buildings free of charge for one year;
– talented programmers will be provided with computers and equipment in annual installments;
– companies that hire more than 50 IT specialists will be compensated for up to 15 percent of wage costs during the year;
– exporting enterprises will be compensated for 50 percent of the costs of attracting foreign specialists and participating in international conferences.
To bring the IT Park to the international level, its subsidiaries will be opened in Germany and Saudi Arabia.
In general, due to new opportunities in 2024, the volume of IT services can be doubled.
For this, personnel who speak foreign languages and have technological skills are needed. In this regard, the Ministry of Digital Technologies has been tasked with selecting 8 thousand of the most talented young people next year and training them in a program that meets the standards of prestigious international companies.
Next year, the project “At least two programmers in each mahalla” will be launched, and 20 thousand people will be employed as part of the “Inclusive Digitalization” project jointly with American partners.
In 2026, the International Informatics Olympiad will be held for the first time in Uzbekistan. Competitions will be held to prepare for it. The best schoolchildren will be trained with the participation of qualified foreign trainers.
The Head of state emphasized that digitalization should begin with the mahalla.
Currently, workers in the mahalla system are provided with tablets and computers. However, they are not taking full advantage of digital solutions. For example, a citizen who turns to a youth leader for a subsidy must bring a certificate of unemployment from the chairperson of the mahalla, the assistant hokim, or the employment department.
Therefore, the responsible persons were instructed to launch a unified “Digital Mahalla” platform and train the “Mahalla Seven” in information systems.
The state of digitalization in ministries and industries was analyzed at the meeting. It was emphasized that cost reduction in economic sectors can only be achieved through digitalization.
In some ministries and agencies, work on digitalization is progressing slowly. For example, the Digital Health project is delayed, slowing down health insurance implementation. Due to the lack of an electronic registry of cancer patients, there are delays in the payment of benefits to them.
A digital system for monitoring the trade and use of pesticides has not been introduced in agriculture. In Tashkent, the “Khalq Nazorati” (People’s Control) system, which was positively received by the population, needs to be improved.
The need to quickly fill these gaps and accelerate digitalization in all areas was emphasized.
“A leader who refuses digitalization is a leader who does not strive to end corruption”, the President said.
Improving the infrastructure of the sphere will be touched upon, particularly increasing the speed of Internet access. It was noted that in some regions the Internet speed is low, 20 percent of international highways are not covered by mobile Internet. The task has been set to attract foreign investment to develop digital infrastructure.
At the same time, the need to strengthen cybersecurity and develop and implement uniform cybersecurity requirements for all electronic payment systems was noted.
The Head of state was instructed to carefully work out plans to achieve next year such indicators as increasing the volume of IT services to 20 trillion UZS, exports to $800 million, introducing 130 information systems, and the complete digitalization of 750 government services.
The Head of state exchanged views with ministers, hokims, and young programmers on current issues facing the sphere.