O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-dekabr kuni Toshkent shahridagi Kongress-markazida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha yuksak xalqaro mukofot bilan taqdirlash marosimida ishtirok etdi.
Tadbirda mukofot asoschisi – Qatar Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti vakillari, 40 dan ziyod mamlakat delegatsiyalari, shu jumladan ushbu xalqaro mukofot sovrindorlari qatnashdi.
Davlatimiz rahbari forum ishtirokchilarini qutlar ekan, Qatar Amiri va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Giyohvand moddalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasiga tadbirni O‘zbekistonda o‘tkazish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi. Qatar delegatsiyasi va xalqini 18 dekabr kuni keng nishonlangan Mustaqillik bayrami bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston yetakchisi bugungi kunda Qatar global hamkorlik va diplomatiya markaziga aylanib borayotganini, yuksak saviyada o‘tkazilgan futbol bo‘yicha jahon chempionati, Kam rivojlangan davlatlar bo‘yicha xalqaro konferensiya va “Ekspo Doha– 2023” butunjahon ko‘rgazmasi, ko‘plab xalqaro tashabbuslar buning tasdig‘i ekanini ta’kidladi.
Davlatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar mutlaqo yangi bosqichga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Bugungi tadbir ham maqsadlarimiz uyg‘un va hamohang ekanining yorqin ramziy ifodasidir.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyodagi eng dolzarb muammolardan biri bo‘lgan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida global mukofotning ta’sis etilgani va uni topshirishga bag‘ishlangan marosimlar barcha qit’alarda o‘tkazib kelinayotgani yuksak e’tirofga sazovordir.
– Zero, korrupsiyaga qarshi kurashish har bir sof vijdonli insonning, demokratik jamiyat va davlatning muqaddas burchidir, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu nufuzli mukofot orqali korrupsiyaga qarshi kurashishga o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan jahondagi eng faol shaxslarning e’tirof etilishi 2003-yilda qabul qilingan BMTning Korrupsiyaga qarshi kurashish konvensiyasi talablarini hayotga izchil va to‘liq tatbiq etishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari korrupsiya butun insoniyatga, barcha jamiyatlar asosiga, iqtisodiy taraqqiyotga zarba beradigan, qonun ustuvorligini buzadigan va xalqning davlat siyosatiga ishonchini keskin susaytiradigan, demokratik institutlar rivojiga to‘sqinlik qiladigan xatarli tahdid ekanini ko‘rsatib o‘tdi.
Tahlillarga ko‘ra, hozirda korrupsiyaning dunyo miqyosidagi zarari 3 trillion AQSH dollariga yaqin miqdorni tashkil qilmoqda. “Ammo men bu katta raqamlar haqiqiy holatni va korrupsiya natijasida ko‘rilayotgan real zararning aniq hajmini to‘liq ifoda eta olmaydi, deb hisoblayman”, dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Bugun O‘zbekiston korrupsiyaga qarshi kurashish jarayonida huquqiy va institutsional islohotlarni tizimli amalga oshirayotgani, BMT, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar bilan yaqin hamkorlik qilib kelayotgani ta’kidlandi. Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risidagi qonun qabul qilinib, maxsus vakolatli Agentlik tashkil etilgan.
Hukumat faoliyatining ochiq va oshkoraligini ta’minlash va mas’uliyatini oshirish, byurokratiyani kamaytirish va davlat xizmatlarini soddalashtirish, korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan preventiv mexanizmlarni amaliyotga keng joriy etilmoqda.
Xususan, barcha davlat idoralarida komplayens va samaradorlikni baholash reyting tizimlari yo‘lga qo‘yildi. Davlat xaridlari to‘liq raqamlashtirildi.
O‘zbekiston 2021-yilda Xalqaro Ochiq ma’lumotlar xartiyasiga a’zo bo‘ldi. Mamlakatimiz Istanbul harakatlar dasturi, Global operativ tarmoq, Yevroosiyo va Egmont guruhlari, boshqa ko‘plab platformalarda samarali ishtirok etib kelmoqda. G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish tarmog‘ining Kotibiyati vazifasini bajarmoqda.
Har yili Toshkentda an’anaviy Xalqaro aksilkorrupsiya forumi o‘tkazib kelinmoqda.
Keyingi yillarda mamlakatimiz “Transparency International” indeksida 42 pog‘onaga ko‘tarildi va bu borada mintaqamizda eng yuqori o‘rinni egallamoqda. 2030 yilga qadar mazkur reytingdagi o‘rnimizni yana 50 pog‘onaga yaxshilash maqsadini ko‘zlaganmiz.
“Open Data Inventory” reytingida esa joriy yilda 30-o‘ringa ko‘tarildik. Ochiq ma’lumotlar manbalari bo‘yicha O‘zbekiston dunyoda 4-o‘rindan joy olgan.
- Demokratik islohotlar ortga qaytmas tus olgan Yangi O‘zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida ham katta reja va vazifalarni o‘z oldimizga qo‘yganmiz, - dedi davlatimiz rahbari.
Ularga erishish maqsadida Prezidentimiz qator taklif va tashabbuslarni ilgari surdi.
Eng avvalo, Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2030-yilgacha mo‘ljallangan milliy strategiya ishlab chiqilib, hayotga tatbiq etiladi.
Unda davlat idoralari faoliyatining yanada shaffofligini ta’minlash va hisobdorligini oshirish, ochiq ma’lumotlar tizimini takomillashtirish, sohaning huquqiy asoslari va institutsional mexanizmlarini mustahkamlashga alohida urg‘u beriladi.
Shuningdek, O‘zbekiston korrupsiyaga qarshi kurashdagi mintaqaviy va global tashabbus va yangi loyihalarni qo‘llab-quvvatlaydi va ularda faol qatnashadi. Bu borada o‘tgan oyda Toshkentda ishga tushgan Korrupsiyaga qarshi kurashish konvensiyasining Mintaqaviy platformasidan keng foydalaniladi.
Shu bilan birga, nodavlat notijorat tashkilotlarini faol jalb etgan holda, o‘zaro tajriba almashish va muloqotlarni kuchaytirish, ilmiy izlanishlar olib borish maqsadida Korrupsiya muammolari bo‘yicha mintaqaviy tadqiqot markazini tashkil etish taklif qilindi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining xorijiy turdosh muassasalar bilan yaqin hamkorligi kuchaytiriladi, bu uning salohiyatini yanada oshiradi. Eng ilg‘or xalqaro tajribaga asoslangan yangi mexanizmlar tatbiq qilinadi, jumladan, korrupsiya holatlari bo‘yicha “dastlabki o‘rganish” – korrupsion surishtiruv instituti joriy etiladi.
Bolalikdan “halollik vaksinasi” bilan emlangan yangi avlodni kamolga yetkazish ustuvor vazifa sifatida qayd etildi. mizdir. BMTning Korrupsiyaga qarshi ta’lim va yoshlarning imkoniyatlarini kengaytirish global resursi dasturini O‘zbekistonda keng joriy etish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston Prezidenti korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha jurnalistlar imkoniyatlaridan unumli foydalanish va ular ta’sirini yanada oshirish uchun Global media forumni o‘tkazish taklifini bildirdi.
So‘zining yakunida davlatimiz rahbari nufuzli mukofot bilan taqdirlanganlarni dildan qutlab, ularga adolatni ta’minlash yo‘lidagi sa’y-harakatlariga katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zbekiston Prezidenti Qatar Amiri bilan birgalikda Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha yuksak xalqaro mukofot haykalchalarini ularning egalariga tantanali topshirdi.
“Korrupsiyaga qarshi kurashdagi yutuqlar” nominatsiyasida “Transparency International” xalqaro tashkilotining sobiq raisi Xose Karlos Ugas Sanches Moreno (Peru) sovrindor bo‘ldi.
“Ta’lim va akademik tadqiqotlar” nominatsiyasida Singapur Milliy universiteti sobiq professori Djon Kua (Singapur) va Zagreb universiteti professori Sunchana Roksandich (Xorvatiya) g‘olib bo‘ldi.
“Korrupsiyaga qarshi kurashishda yoshlar ijodi va faolligi” uchun mukofotlar “Youth4IntegrityBuilding” nodavlat tashkilotiga (Keniya) – direktor Damaris Asvega hamda “All4Integrity” nodavlat tashkilotiga – asoschisi Andre Korrea D'Almeydega topshirildi.
“Innovatsiyalar va jurnalistik surishtiruvlar” nominatsiyasida surishtiruvchi muxbir Kler Ryukasl-Braun (Buyuk Britaniya) va Buyuk Britaniya Xalqaro taraqqiyot vazirligi korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘limining sobiq rahbari Fil Meyson sovrindor bo‘ldi.
“Sportni korrupsiyadan himoya qilish” nominatsiyasida mukofotlarga jurnalist va “BBC” boshlovchisi Vayxiga Maura (Keniya) va “Central European News” axborot agentligi muharriri Shantanu Guxa Rey (Hindiston) munosib topildi.

The President of Uzbekistan announces several essential initiatives in the fight against corruption
On December 19, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the ceremony of presenting the International Anti-Corruption Excellence Award, at Tashkent Congress Centre.
The event was attended by the Amir of the State of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, the founder of this award, and representatives of the United Nations and delegations from over 40 countries, including all laureates of this international award.
Welcoming the forum participants, the President of Uzbekistan expressed gratitude to the Amir of Qatar and the UN Office on Drugs and Crime for the proposal to hold this event in Uzbekistan. He also sincerely congratulated the delegation from Qatar and the people of Qatar on Independence Day, which was widely celebrated on December 18.
The Leader of Uzbekistan emphasized that today, Qatar is becoming a center of global cooperation and diplomacy, as evidenced by the successfully held high-level FIFA World Cup, the UN Conference on the Least Developed Countries, the Doha Expo 2023, and many other international initiatives.
The entry into an entirely new level of relations between Uzbekistan and Qatar and the implementation of several large joint projects were noted with satisfaction. It was emphasized that holding the current forum is evidence of the commonality and consonance of the two countries’ goals.
As the President of Uzbekistan noted, establishing a global award in anti-corruption is one of the most pressing problems of a rapidly changing world, and the holding of this award ceremony on all continents deserves wide recognition.
“After all, the fight against corruption is the sacred duty of every person with a clear conscience, every democratic society and state”, Shavkat Mirziyoyev noted.
According to him, the recognition of merit and the presentation of this prestigious award to individuals who are most active and make a worthy contribution to the fight against corruption in the world serves to consistently and fully implement the United Nations Convention against Corruption, adopted in 2003.
The Head of state said that corruption is a threat that undermines the foundations of all humanity, all societies, strikes the economy, destroys the principles of the rule of law and sharply reduces people’s trust in state policy, and impedes the development of democratic institutions.
According to the analysis, the cost of corruption in the world currently amounts to about $3 trillion. “However, I believe that this large figure does not fully reflect the true state of affairs and the real extent of the damage”, the Leader of Uzbekistan emphasized.
President Shavkat Mirziyoyev noted that today, in the fight against corruption, Uzbekistan is implementing systemic legal and institutional reforms, working closely with the UN, OECD, and other authoritative international structures. The Anti-Corruption Law has been adopted, and a corresponding Agency endowed with special powers has been created.
Preventive mechanisms are being widely implemented to ensure openness and transparency of activities, increase government responsibility, reduce bureaucracy, simplify public services, and prevent corruption.
In particular, compliance control and performance assessment systems have been established in all government agencies. Government procurement has been completely digitalized.
In 2021, Uzbekistan became a member of the International Open Data Charter, effectively participates in the Istanbul Programme of Action, the Global Operational Network, the Eurasian and Egmont groups, and many other platforms, and serves as the Secretariat of the Asset Recovery Networks in the states of Western and Central Asia.
The traditional International Anti-Corruption Forum is held annually in Tashkent.
In recent years, Uzbekistan has risen by 42 positions in the Transparency International index. The goal has been set to increase Uzbekistan’s place in this ranking by another 50 positions by 2030.
In the Open Data Inventory ranking, Uzbekistan rose to 30th place, and in terms of the number of open data sources, it ranks 4th in the world.
The Leader of Uzbekistan stated, “In New Uzbekistan, democratic reforms are becoming irreversible, and we have also set ourselves big plans and tasks in combating corruption.”
The Head of state put forward several proposals and initiatives to achieve them.
First, the National Anti-Corruption Strategy 2030 will be developed and implemented.
Particular attention will be paid to further ensuring transparency of activities and increasing the accountability of government bodies, improving the open data system, and strengthening the legal framework and institutional mechanisms in the fight against corruption.
Uzbekistan will also actively participate in regional and global initiatives and new anti-corruption projects. The capabilities of the Regional Platform of the Convention against Corruption, launched in Tashkent in November this year, will be widely used.
It was also proposed to create a Regional Research Center on Corruption Issues to exchange experience, strengthen dialogue, and conduct scientific work with the active involvement of non-governmental non-profit organizations.
Close interaction between the National Anti-Corruption Agency and foreign specialized institutions will also be strengthened, which will further increase the potential of this Agency. Based on the best international experience, new mechanisms will be introduced, including the institution of a “preliminary study” on facts of corruption – anti-corruption investigation.
The priority task is to form a new generation, which will be inoculated with the “Integrity Vaccine” from childhood. It is planned to widely implement the UN Global Resource for Anti-Corruption Education and increase the anti-corruption activity of youth in the country.
The President of Uzbekistan also proposed holding a Global Media Forum to effectively use the capabilities of journalists and further increase their influence in the fight against corruption.
Following his speech, the Head of state warmly congratulated all the laureates on the prestigious award and wished them great success in ensuring justice.
The President of Uzbekistan and the Amir of Qatar solemnly presented statuettes of the International Anti-Corruption Excellence Award to its owners.
The award in the nomination “Lifetime/Outstanding Achievement” was awarded to the former chairman of Transparency International, Jose Carlos Ugas Sanchez Moreno (Peru).
Professor of the National University of Singapore John Quah (Singapore) and Professor of the University of Zagreb Sunčana Roksandić (Croatia) were awarded in the nomination “Academic Research and Education”.
The awards “Youth Creativity and Engagement” went to the non-governmental organizations Youth4 Integrity Building (Kenya) – Director Damaris Aswa, and All4Integrity (Portugal) – Founder André Corrêa d'Almeida.
Investigative journalist Clare Rewcastle Brown (UK) and former head of the Anti-Corruption Department of the UK Department for International Development Phil Mason were awarded in the “Innovation and Investigative Journalism” nomination.
Journalist and BBC News presenter Waihiga Mwaura (Kenya) and Editor at Central European News Shantanu Guha Ray (India) were awarded in the “Safeguarding Sports from Corruption” nomination.