Geologiya-qidiruv ishlari bo‘yicha axborot berildi
Davlatimiz rahbari shu yil 22-noyabr kuni “O‘zbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyatida bo‘lganida istiqbolli geologiya maydonlarini o‘zlashtirish bo‘yicha vazifalar qo‘ygan edi.
Bugun bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda soha mutasaddilari ushbu vazifalar ijrosi, 2024-yilga mo‘ljallangan geologiya-qidiruv va ishlab chiqarish dasturi bo‘yicha axborot berdi.
Qayd etilganidek, bu ishlar ikki yo‘nalishda – ham mavjud konlarda gaz qazib olish hajmini saqlab qolish, ham yangi zaxiralarni aniqlash bo‘yicha olib borilmoqda. Oxirgi yillarda geologiya-qidiruv ishlari 2-3 kilometrdan 4-5 kilometr chuqurlikkacha tushirildi. Buning natijasida yangi gaz zaxiralari aniqlandi, qo‘shimcha 4,4 milliard kub metr gaz qazib olindi.
Shuningdek, xalqaro konsalting kompaniyasi jalb qilinib, ko‘plab istiqbolli quduqlarni ishga tushirish imkoni topildi.
Buni davom ettirib, kelgusi yilda 3,5 ming kvadrat kilometr maydonda seysmik ishlar olib borish hamda yangi qidiruv quduqlari qurish rejalashtirilgan.
Yig‘ilishda buning uchun xorijiy investitsiyalar jalb etish, tarmoq korxonalarini aylanma mablag‘ bilan ta’minlash masalasi ko‘rib chiqildi.
Ilg‘or texnologiyalarni olib kelib, 6-7 kilometr chuqurlikda geologik burg‘ulashga o‘tish masalalari muhokama qilindi.
Energiya manbalarini izchil yetkazib berish, shu bilan birga, hududlar va yirik korxonalar kesimida to‘lov intizomini ta’minlash muhimligi ta’kidlandi.

Information on geological exploration work provided
The President of Uzbekistan defined tasks for developing promising geological areas during his visit to the Uzbekneftegaz JSC on November 22 this year.
At the meeting held today, responsible sector leaders reported on the progress of these tasks and presented information on the geological exploration and production work program for 2024.
It was noted that work is being carried out in two directions – maintaining gas production volumes at existing fields and identifying new reserves. In recent years, geological research depth has increased from 2-3 kilometers to 4-5 kilometers. As a result, new gas reserves were discovered, and an additional 4.4 billion cubic meters of this raw material were produced.
An international consulting company was also involved, with the assistance of which it was possible to identify many promising areas.
In continuation of this work, next year, seismic work is planned on an area of 3.5 thousand square kilometers, and new exploration wells will be drilled.
The issue of attracting foreign investment and providing working capital to industry enterprises was discussed at the meeting.
The ways of transitioning from geological drilling to a 6-7 kilometers depth using advanced technologies were considered.
The importance of uninterrupted energy supplies and ensuring payment discipline in the regions and at large enterprises was emphasized.