O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro hamkorlik forumidagi nutqi
Hurmatli Guterrish janoblari!
Hurmatli Xan Chjen janoblari!
Xonimlar va janoblar!
Avvalo, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblariga “Bir makon, bir yo‘l” uchinchi xalqaro forumida ishtirok etishga taklif qilgani hamda iliq qabul uchun samimiy minnatdorlik bildiraman.
“Makon va yo‘l” tashabbusining o‘n yilligi munosabati bilan xitoylik do‘stlarimiz hamda tadbirning barcha ishtirokchilari nomiga bildirilgan tabrik so‘zlariga qo‘shilaman.
Buyuk ipak yo‘lini qayta tiklashga qaratilgan ulug‘vor g‘oya tarixan qisqa davrda ko‘plab tarafdorlariga ega bo‘ldi va xalqaro hamkorlikning yangi modeliga aylandi. U umumiy taraqqiyot va farovonlikka erishish yo‘lidagi zaruriy, inklyuziv va ochiq platformaga aylandi.
Jahondagi yetakchi davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro ishonch inqirozi tufayli vujudga kelgan hozirgi geosiyosiy beqarorlik sharoitida ushbu dasturning o‘rni va ahamiyati tobora ortib bormoqda.
Xitoyning har tomonlama strategik sherigi sifatida O‘zbekiston birinchilardan bo‘lib “Makon va yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganini alohida ta’kidlashni istardim. Biz mazkur tashabbusning asosiy maqsad va vazifalarini yanada ilgari surishning qat’iy tarafdorimiz.
Hurmatli forum ishtirokchilari!
Xitoyning “Yashil ipak yo‘li” tashabbusi mohiyat e’tibori bilan umumiy “yashil” kelajak kun tartibini shakllantiradi, deb hisoblaymiz. Ushbu g‘oya Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblari tomonidan ilk bor 2016 yilda aynan bizning mamlakatimizda e’lon qilingani chuqur ramziy ma’noga ega.
O‘zbekiston va butun Markaziy Osiyo jahondagi iqlim o‘zgarishi oqibatlaridan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biri ekanini ta’kidlamoqchiman.
Hozirgi vaqtda bizning mintaqamiz mamlakatlari global isish, ekologik muvozanat buzilishining anomal ob-havo sharoitlari, tez-tez yuz berayotgan qurg‘oqchilik va chang bo‘ronlari, yerlarning shiddat bilan degradatsiyaga uchrashi va cho‘llanishi, bioxilma-xillikning yo‘qolishi ko‘rinishida namoyon bo‘layotgan jiddiy tahdidlarini o‘zida to‘liq his etmoqda.
Birgina misol – ko‘p yillik kuzatishlar bugungi kunda Markaziy Osiyoda o‘rtacha havo haroratining oshib borishi dunyodagi umumiy ko‘rsatkichlardan ikki marta yuqori ekanini ko‘rsatmoqda.
Biz Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasida qabul qilingan maxsus rezolyutsiya doirasida Orolbo‘yida ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududlarini yaratish bo‘yicha keng ko‘lamli dasturni amalga oshirmoqdamiz.
O‘zbekiston joriy yilning sentyabr oyida Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi tashabbusiga ko‘ra bo‘lib o‘tgan Iqlim o‘zgarishi bilan bog‘liq ulkan vazifalar sammitini ham yuqori baholaydi hamda mazkur anjuman yakunlarining tezroq amalga oshirilishiga umid bildiradi.
Biz 2024-yil Markaziy Osiyoda “yashil” taraqqiyot sohasidagi maqsadlarga erishish yo‘lida fikr almashish va sa’y-harakatlarni birlashtirish uchun Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish niyatidamiz.
Umid qilamizki, ushbu forum barqaror rivojlanish yo‘lidagi global xavf-xatarlarga javob topish uchun “Kelajak uchun – Samarqand muloqoti”ni tashkil etishda amaliy qadam bo‘lib xizmat qiladi.
O‘zbekiston “Yashil ipak yo‘li” doirasida keng ko‘lamli xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor.
Shu munosabat bilan Xitoy hamda “Makon va yo‘l” sammitining boshqa ishtirokchilari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikrlarimiz bilan o‘rtoqlashmoqchiman.
Birinchidan, birgalikdagi sa’y-harakatlarimizni yanada yaqindan muvofiqlashtirish maqsadida “Markaziy Osiyoning “yashil” kun tartibi” va “Yashil ipak yo‘li” konseptual tashabbuslarining o‘zaro bog‘liq holda amalga oshirilishi tarafdorimiz.
Quyidagi muhim vazifalarning amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida keng ko‘lamdagi ”Yashil” taraqqiyot dasturi”ni ishlab chiqishni taklif etamiz: iqtisodiyot tarmoqlarini “yashil” taraqqiyot talablari asosida transformatsiya qilish va raqamlashtirish, transport va energetika tarmoqlarida barqaror infratuzilmani yaratish, “yashil” sanoat quvvatlarini ishga tushirish, kambag‘allikni qisqartirish va “aqlli” qishloq xo‘jaligini rivojlantirish.
Ikkinchidan, “yashil” ishlab chiqarish zanjirlari va innovatsiyalarni rivojlantirish sohasida amaliy hamkorlikni kengaytirishni muhim, deb hisoblaymiz.
Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan birgalikda va boshqa xorijiy hamkorlarni jalb etgan holda, “yashil texnologiyalar”ni keng joriy qilish asosida sanoat sohasida va muhim ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan dasturlarni amalga oshirish uchun Orolbo‘yi mintaqasida Maxsus namunali texnologik parkni tashkil etishga tayyormiz.
Uchinchidan, Xitoyning “Makon va yo‘l” dasturining “yashil” investitsiyalar tamoyillari” borasidagi tashabbusini qo‘llab-quvvatlaymiz va uni amalga oshirishda ishtirok etish niyatidamiz.
O‘zbekistonda “Yashil” moliyalashtirish” jamg‘armasini ta’sis etishni taklif qilamiz. Ushbu jamg‘arma kam uglerodli iqtisodiyot va “toza” texnologiyalarni rivojlantirish, shuningdek, mintaqa mamlakatlarida yuqori ekologik standartlarni joriy etish uchun moliyaviy resurslarni safarbar qilishning ta’sirchan vositasiga aylanadi.
To‘rtinchidan, biz “Makon va yo‘l” dasturida ishtirok etayotgan mamlakatlarni “yashil” mahsulotlar, ayniqsa, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining o‘zaro savdosidagi cheklov va to‘siqlarni kamaytirishga chaqiramiz.
Beshinchidan, “yashil” energiyaga o‘tish bo‘yicha muloqotni faollashtirish va “Makon va yo‘l” tashabbusiga qo‘shilgan mamlakatlar vazirlarining muntazam uchrashuvlarini o‘tkazishni muhim, deb bilamiz.
Aminmizki, bu qayta tiklanadigan energiya sohasida xalqaro kun tartibini kengaytirish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashtirilgan yondashuvlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Oltinchidan, Orolbo‘yi xalqaro innovatsiyalar markazi negizida “yashil” bilim va yechimlarni transfer qilish bo‘yicha ilmiy-axborot platformasini ishga tushirishni taklif etamiz.
Yettinchidan, biz Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universiteti negizida “Yashil” taraqqiyot va ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash va akademik almashuvni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur ishlab chiqish tarafdorimiz.
Bu borada Xitoy hamda “Makon va yo‘l” tashabbusining boshqa ishtirokchi mamlakatlari yetakchi oliygohlari va ta’lim markazlari bizning sheriklarimiz sifatida ishtirok etishlari mumkin.
Va nihoyat, biz jamiyatda tabiiy resurslar va atrof-muhitga nisbatan ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo‘lish bo‘yicha an’anaviy qadriyatlarni qaror toptirmasdan turib, “yashil” taraqqiyotga o‘tish mumkin emas, deb hisoblaymiz.
Shu munosabat bilan “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida “yashil” madaniyatni rivojlantirish bo‘yicha Global dasturni ishga tushirishni va unda etno-ekologik festivallar, forumlar, mamlakatlarimizdagi taniqli jamoat arboblari, fan, biznes va madaniyat namoyandalari ishtirokida taqdimotlar va tadbirlarni o‘tkazishni nazarda tutishni taklif etamiz.
Donishmand xitoy xalqining maqolida aytilganidek, “Kelgusi asrning baxti ushbu asrda quriladi”.
Bugun biz sa’y-harakatlarimizni birlashtirgan va kuchaytirgan holda, insoniyatning “yashil” kelajagi uchun mustahkam poydevor yaratmoqdamiz.
Ishonchim komilki, bugungi uchrashuvimiz yakunlari, bildirilgan g‘oya va takliflar bizning ana shu ezgu maqsadga erishish yo‘lidagi umumiy aniq hissamiz bo‘ladi.

Address by H.E. Mr. Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan, at the Third Belt and Road Forum for International Cooperation
Distinguished Mr. Guterres!
Distinguished Mr. Han Zheng!
Esteemed heads of delegations!
I would like to express my sincere gratitude to the President of the People’s Republic of China, H.E. Mr. Xi Jinping, for the invitation to attend the Third Belt and Road Forum for International Cooperation and the extended warm welcome.
I would also like to echo the words of appreciation to our Chinese friends and all participants of the event on the occasion of the tenth anniversary of the Belt and Road Initiative.
In a short historical period, the ambitious idea of reviving the Great Silk Road has gained many supporters and turned into a new model of international cooperation.
It has evolved into a relevant, inclusive, and open engagement platform in achieving common progress and prosperity.
The role and significance of this program have become ever more relevant under the current geopolitical instability caused by the crisis of trust among world powers.
I would like to underline that Uzbekistan, China’s comprehensive strategic partner, was among the first to support the Belt and Road Initiative. We are firmly committed to further promoting its main goals and objectives.
Dear participants of the forum!
We believe that China’s Green Silk Road Initiative is shaping the agenda for a common green future.
It is deeply symbolic that this idea was first expressed by the President of the People’s Republic of China, H.E. Mr. Xi Jinping, in 2016 in our country.
I should emphasize that Uzbekistan and Central Asia are among the most vulnerable regions of the world regarding climate change impacts.
Currently, the countries of our region are facing the serious challenges of global warming and disturbance of the ecological balance, manifested in the following:
– abnormal weather conditions;
– intensified droughts and dust storms,
– rapid land degradation and desertification, loss of biodiversity.
I will give just one example – many years of observations show that today, the average increase in air temperature in Central Asia is twice as high as the global average.
We are implementing a large-scale program to create an Environmental Innovation and Technology Zone in the Aral Sea region as provided by a special resolution adopted by the United Nations General Assembly.
Uzbekistan also highly appreciates and hopes for the practical implementation of the outcomes of the Climate Ambition Summit initiated by the United Nations Secretary-General in September 2023.
In 2024, we intend to hold the Samarkand International Climate Forum to discuss and join the efforts in achieving the goals of green development in Central Asia.
We expect this forum to be a practical step towards establishing the Samarkand Dialogue for the Future to address the global challenges of sustainable development.
Dear participants of the summit!
Uzbekistan is interested in developing broad international cooperation as part of the “Green Silk Road”.
In this regard, I would like to share our vision for further deepening mutually beneficial partnerships with China and other Belt and Road Initiative participants.
First, to enhance the coordination of our joint efforts, we advocate for linking the conceptual initiatives of the Green Agenda of Central Asia and the Green Silk Road.
We propose the development of a comprehensive Green Development Program for the practical implementation of key objectives:
1. Green transformation and digitization of economic sectors;
2. Creation of sustainable infrastructure in the transport and energy sectors;
3. Establishment of green industrial capacities;
4. Poverty reduction and smart agriculture.
Second, we emphasize the importance of broadening practical cooperation in advancing green production chains and innovations.
We are ready to interact with the leading Chinese companies and involve other international partners in establishing a Special Technological Demonstration Park in the Aral Sea region. This park will focus on executing industrial and socially significant initiatives by broadly implementing green technologies.
Third, we support China’s initiative on the Green Investment Principles of the Belt and Road and intend to participate in its promotion.
We propose establishing a Green Financing Fund in Uzbekistan, which will serve as an effective tool to mobilize financial resources for developing a low-carbon economy and clean technologies. It will also facilitate the implementation of high environmental standards in the region.
Fourth, we call on the countries participating in the Belt and Road Initiative to reduce restrictions and barriers in the mutual trade of green goods, especially agricultural products.
Fifth, we consider it important to intensify the dialog on the transition to green energy and hold regular meetings of Ministers of Belt and Road Initiative countries.
We are convinced that it will facilitate the development of coordinated approaches to expanding the international renewable energy agenda.
Sixth, we propose to launch a scientific and information platform for transferring green knowledge and solutions based on the International Innovation Center for the Aral Sea region.
Seventh, we advocate for developing a Joint Training and Academic Exchange Program in green development and ecology based on the Central Asian University of Environmental Studies and Climate Change.
We believe the leading universities and educational centers in China and other member countries of the Belt and Road could be our partners in this work.
Finally, we believe the transition to green development is impossible without promoting traditional values of a careful attitude to natural resources and the environment.
In this regard, we propose to launch a Global Green Culture Development Program as part of the Belt and Road Initiative and provide for the following activities:
– ethno-ecological festivals,
– forums,
– presentations and events with the participation of well-known public figures and science, business, and culture representatives in our countries.
Dear heads of delegations!
As a wise Chinese proverb goes, “The happiness of the next century is built in this century”.
Today, by consolidating and increasing our efforts, we are laying a solid foundation for a green future for humanity.
I am confident that the outcomes of our meeting and the ideas and proposals voiced today will become a common, real contribution to achieving this noble goal.