O‘zbekiston Prezidenti “China Energy” konserni bilan amaliy hamkorlikni kengaytirishni qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyga tashrifning ikkinchi kunidagi tadbirlar doirasida “China Energy Engineering Corporation” raisi Sun Xaylyan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Zamonaviy energetika, infratuzilma va sanoat obyektlarini loyihalashtirish va qurish borasida katta tajribaga ega Xitoyning «China Energy» yetakchi korporatsiyasi dunyoning ko‘plab mamlakatlarida yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirmoqda. Kompaniya aktivlarining qiymati 150 milliard dollardan ortiq.
Uchrashuvda kompaniya O‘zbekiston energetikasini texnologik modernizatsiya qilishda faol ishtirok etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
«China Energy» Qashqadaryo va Buxoro viloyatlarida quyosh va shamol elektr stansiyalari, Sirdaryo viloyatida issiqlik elektr stansiyasini qurish loyihalarini amalga oshirmoqda.
Kompaniya Navoiy viloyatida gibrid elektr stansiyasini barpo etishda ishtirok etish niyatida.
Bundan tashqari, joriy yil sentyabr oyida Samarqand viloyatida sement ishlab chiqarish bo‘yicha zamonaviy quvvatlar birgalikda ishga tushirildi.
“China Energy” bilan sheriklik istiqbollari, shu jumladan infratuzilma obyektlarini modernizatsiya qilish, energiyani saqlash tizimlarini tashkil etish, energetika tarmog‘ini 2030 yilgacha rivojlantirish dasturi doirasida malakali mutaxassislarni tayyorlash masalalari muhokama qilindi.
Suv xo‘jaligida kooperatsiya qilish, sanoatning turli tarmoqlarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga ham alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuv yakunida o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kompleks dasturni tayyorlash yuzasidan kelishuvga erishildi.

The President of Uzbekistan speaks in favor of enhancing practical cooperation with China Energy
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman of the China Energy Engineering Corporation Song Hailiang, in China.
Having extensive experience in designing and constructing modern energy, infrastructure, and industrial facilities, the leading Chinese corporation China Energy is widely involved in implementing large investment projects in many countries worldwide. The company’s assets exceed $150 billion.
At the meeting, the company’s active participation in the technological modernization of the energy sector of Uzbekistan was noted with satisfaction.
China Energy is implementing projects for constructing solar and wind power plants in Kashkadarya and Bukhara regions and a heating station in Syrdarya region.
The company plans to participate in constructing a hybrid power plant in Navoi region.
In addition, modern cement production was jointly launched in Samarkand region in September this year.
The prospects for partnership with China Energy were discussed, including the modernization of infrastructure facilities, the creation of energy storage systems, and the training of qualified specialists within the framework of the Industry Development Program 2030.
Special attention was also paid to cooperation in the water sector and the implementation of joint projects in various industries.
Following the meeting, an agreement was reached on preparing a comprehensive program to expand mutually beneficial cooperation.