O‘zbekiston Prezidenti Xitoyning yetakchi “Amer International” kompaniyasi raisini qabul qildi
Xitoyning yetakchi konglomeratlaridan biri bo‘lgan “Amer International” yuksak texnologiyalar, elektronika, yarimo‘tkazgichlar sanoati, konchilik va qayta ishlash tarmoqlaridagi loyihalar bilan shug‘ullanadi. Kompaniya “Fortune 500” global reytingiga kirgan. Xitoyda va uning tashqarisida umumiy qiymati 60 milliard dollardan ziyod bo‘lgan loyihalarni amalga oshirmoqda.
Van Venin O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar dasturi xorijiy, shu jumladan Xitoy kompaniyalari uchun qulay sharoit yaratayotgani va keng imkoniyatlar ochayotganini ta’kidladi.
Kompaniya mamlakatimizga Markaziy Osiyo mintaqasidagi biznesining bosh yo‘nalishi sifatida qarayotgani qayd etildi.
Misni chuqur qayta ishlash va undan yuqori qo‘shilgan qiymatli innovatsion va xaridorgir mahsulotlar, shu jumladan elektrotexnika, elektromobillar uchun akkumulator batareyalari, mikroelektronika va yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarish bo‘yicha istiqbolli loyihalar muhokama qilindi.
“Amer International” kompaniyasi raisi Xorijiy investorlar kengashi faoliyatida ishtirok etishi, mamlakatimizda mintaqaviy ofis ochish hamda qo‘shma innovatsion loyihalarni tezlashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish yuzasidan kelishuvga erishildi.

The President of Uzbekistan receives the Chairman of Amer International
On October 17, as part of a working visit to Beijing, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Wang Wenyin, Chairman of the Board of Amer International Group, at his designated residence.
As one of the leading Chinese conglomerates, Amer International carries out projects in high technology, electronics and semiconductor industries, mining and processing industries. The company is included in the global Fortune 500 rating. Has a portfolio of active projects in China and abroad with a total value of over $60 billion.
Wang Wenyin noted that the ongoing reform program in Uzbekistan creates favorable conditions and opens up vast opportunities for the activities of foreign companies, in particular Chinese.
It was emphasized that the company considers Uzbekistan as the primary business direction in Central Asia.
Promising projects for deep processing and production of sought-after innovative copper products with high added value, including electrical goods, batteries for electric vehicles, microelectronics, and semiconductors, were discussed.
An agreement was reached on the participation of the Chairman of Amer International in the work of the Council of Foreign Investors and the opening of a regional office in Uzbekistan, and the adoption of an action plan to accelerate joint innovation projects.