O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
22-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga katta muvaffaqiyatlar, qardosh turkman xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Konstruktiv siyosiy muloqot va samarali idoralararo aloqalar rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi oshib bormoqda, “Xorazm-Toshovuz” chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish loyihasi birgalikda amalga oshirilmoqda. Energetika va transport sohalaridagi kooperatsiya mustahkamlanmoqda. Oktyabr oyida poytaxtimizda Turkmaniston madaniyati kunlari o‘tkaziladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari Markaziy Osiyoda o‘zaro manfaatli hamkorlikni, shu jumladan amaldagi ko‘p tomonlama formatlar doirasida kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Telefon muloqoti yakunida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti va xalqini bo‘lajak Mustaqillik kuni bilan dildan tabrikladi.

Президент Узбекистана провел телефонный разговор с Президентом Туркменистана
22 сентября состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
Глава нашего государства тепло поздравил Президента Туркменистана с днем рождения, пожелав ему больших успехов, а также благополучия и процветания братскому туркменскому народу.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки и регионального взаимодействия.
С удовлетворением отмечено развитие конструктивного политического диалога и плодотворных межведомственных контактов. Растут объемы взаимной торговли, совместно осуществляется проект создания приграничной зоны «Хорезм-Дашогуз». Углубляется кооперация в области энергетики и транспорта. В октябре в нашей стране пройдут Дни туркменской культуры.
Президенты Узбекистана и Туркменистана также обменялись мнениями по вопросам расширения взаимовыгодного сотрудничества в Центральной Азии, в том числе в рамках действующих многосторонних форматов.
В завершение телефонного разговора глава нашего государства искренне поздравил Президента и народ Туркменистана с предстоящим Днем независимости страны.