O‘zbekiston Prezidenti Turkmaniston Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
22-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedovning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga katta muvaffaqiyatlar, qardosh turkman xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Konstruktiv siyosiy muloqot va samarali idoralararo aloqalar rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo hajmi oshib bormoqda, “Xorazm-Toshovuz” chegaraoldi savdo zonasini tashkil etish loyihasi birgalikda amalga oshirilmoqda. Energetika va transport sohalaridagi kooperatsiya mustahkamlanmoqda. Oktyabr oyida poytaxtimizda Turkmaniston madaniyati kunlari o‘tkaziladi.
O‘zbekiston va Turkmaniston Prezidentlari Markaziy Osiyoda o‘zaro manfaatli hamkorlikni, shu jumladan amaldagi ko‘p tomonlama formatlar doirasida kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Telefon muloqoti yakunida davlatimiz rahbari Turkmaniston Prezidenti va xalqini bo‘lajak Mustaqillik kuni bilan dildan tabrikladi.

On September 22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov.
The President of Uzbekistan warmly congratulated the President of Turkmenistan on his birthday, wishing him great success, well-being, and prosperity to the fraternal Turkmen people.
Current issues on the bilateral agenda and regional cooperation were discussed.
The development of constructive political dialogue and fruitful interdepartmental contacts was noted with satisfaction. The volumes of mutual trade are growing, and the project of creating the Khorezm-Dashoguz border zone is being jointly implemented. Cooperation in energy and transport is deepening. Turkmen Culture Days will be held in Uzbekistan in October.
Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan also exchanged views on enhancing mutually beneficial collaboration in Central Asia, including within the framework of existing multilateral formats.
Following the telephone conversation, the President of Uzbekistan sincerely congratulated the President and the people of Turkmenistan on the upcoming Independence Day of the country.