“Air Products” O‘zbekistondagi yuqori texnologik loyihalarga 10 milliard dollarlik investitsiya kiritadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga amaliy tashrif doirasidagi ishbilarmonlik tadbirlari davomida “Air Products” kompaniyasi boshqaruvi raisi, prezidenti va bosh ijrochi direktori Seyfi Gasemi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda AQSH Davlat kotibining energetika masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Jeffri Payett ham ishtirok etdi.
AQSHning yetakchi kompaniyasi bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalari, joriy loyihalarning borishi va istiqbolga mo‘ljallangan aniq rejalar ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda yurtimizda “Air Products” tomonidan “Uzbekistan GTL”da sanoat gazlarini qayta ishlash, “Navoiyazot” negizida sintez-gaz, kislorod va azot, suyultirilgan karbonat angidrid ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirmoqda.
Keyingi ikki yilda ushbu loyihalarning davomi sifatida kompaniyaning 1 milliard dollardan ziyod to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari jalb qilindi.
Suhbatda ko‘mirni gazlashtirish, texnik gazlar, vodorod va ammoniy ishlab chiqarish hamda achchiq gazlarni utilizatsiya qilish bo‘yicha istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqildi.
Air Products ekspertlari karbonsizlashtirish sohasida zarur normativ-huquqiy bazani ishlab chiqishda ham qatnashadi.
Bundan tashqari, loyihalar portfelidan oziq-ovqat sanoatiga innovatsion ishlanmalarni joriy qilish o‘rin olgan.
Uchrashuv yakunida “Air Products” kompaniyasining O‘zbekiston uchun qiymati 10 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi investitsiya dasturini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar almashildi.
O‘zbekiston-AQSH ko‘p qirrali hamkorligini kengaytirishga qo‘shgan hissasi va mamlakatimizdagi ortga qaytmas islohotlarni qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Air Products” boshqaruvi raisi Seyfi Gasemiga shaxsan yuksak davlat mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.

Air Products вложит 10 миллиардов долларов инвестиций в высокотехнологичные проекты в Узбекистане
Очередным пунктом деловой программы рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в город Нью-Йорк стала встреча с председателем правления, президентом и главным исполнительным директором компании Air Products Сейфи Гасеми.
Во встрече также участвовал заместитель Государственного секретаря США по вопросам энергетики Джеффри Пайетт.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения стратегического партнерства с ведущей американской компанией, ход реализации текущих проектов и конкретные планы на перспективу.
В настоящее время Air Products реализует в нашей стране проекты по переработке промышленных газов на Uzbekistan GTL, производству синтез-газа, кислорода и азота, выпуску сжиженного углекислого газа на базе «Навоиазот».
За последние два года в развитие данных проектов привлечены прямые инвестиции компании на сумму свыше 1 миллиарда долларов.
В ходе беседы были рассмотрены перспективные проекты газификации угля, производства технических газов, водорода и аммония, а также утилизации кислых газов.
Эксперты Air Products также примут участие в разработке необходимой нормативно-правовой базы в сфере декарбонизации.
Кроме того, в портфель проектов входит внедрение инновационных разработок в пищевой промышленности.
В завершение встречи состоялся обмен соглашениями о реализации новой инвестиционной программы компании Air Products в Узбекистане на сумму свыше 10 миллиарда долларов.
За вклад в расширение узбекско-американского многопланового сотрудничества и поддержку необратимых реформ в нашей стране Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев лично вручил председателю правления Air Products Сейфи Гасеми высокую государственную награду – орден «Дўстлик».