“Air Products” O‘zbekistondagi yuqori texnologik loyihalarga 10 milliard dollarlik investitsiya kiritadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-York shahriga amaliy tashrif doirasidagi ishbilarmonlik tadbirlari davomida “Air Products” kompaniyasi boshqaruvi raisi, prezidenti va bosh ijrochi direktori Seyfi Gasemi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda AQSH Davlat kotibining energetika masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Jeffri Payett ham ishtirok etdi.
AQSHning yetakchi kompaniyasi bilan strategik sheriklikni yanada kengaytirish masalalari, joriy loyihalarning borishi va istiqbolga mo‘ljallangan aniq rejalar ko‘rib chiqildi.
Bugungi kunda yurtimizda “Air Products” tomonidan “Uzbekistan GTL”da sanoat gazlarini qayta ishlash, “Navoiyazot” negizida sintez-gaz, kislorod va azot, suyultirilgan karbonat angidrid ishlab chiqarish loyihalarini amalga oshirmoqda.
Keyingi ikki yilda ushbu loyihalarning davomi sifatida kompaniyaning 1 milliard dollardan ziyod to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari jalb qilindi.
Suhbatda ko‘mirni gazlashtirish, texnik gazlar, vodorod va ammoniy ishlab chiqarish hamda achchiq gazlarni utilizatsiya qilish bo‘yicha istiqbolli loyihalar ko‘rib chiqildi.
Air Products ekspertlari karbonsizlashtirish sohasida zarur normativ-huquqiy bazani ishlab chiqishda ham qatnashadi.
Bundan tashqari, loyihalar portfelidan oziq-ovqat sanoatiga innovatsion ishlanmalarni joriy qilish o‘rin olgan.
Uchrashuv yakunida “Air Products” kompaniyasining O‘zbekiston uchun qiymati 10 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi investitsiya dasturini amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar almashildi.
O‘zbekiston-AQSH ko‘p qirrali hamkorligini kengaytirishga qo‘shgan hissasi va mamlakatimizdagi ortga qaytmas islohotlarni qo‘llab-quvvatlagani uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Air Products” boshqaruvi raisi Seyfi Gasemiga shaxsan yuksak davlat mukofoti – “Do‘stlik” ordenini topshirdi.

Air Products to invest $10 billion in high-tech projects in Uzbekistan
During his working visit to the United States, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman, President and Chief Executive Officer of Air Products, Seifi Ghasemi.
Geoffrey Pyatt, the U.S. Assistant Secretary of State for the Bureau of Energy Resources, also attended the meeting.
Issues of further enhancing the strategic partnership with the leading American company, the progress of implementation of current projects, and specific plans for the future were discussed.
Air Products is implementing projects in Uzbekistan to process industrial gases at Uzbekistan GTL, producing synthesis gas, oxygen, nitrogen, and liquefied carbon dioxide at the Navoiazot base.
Over the past two years, direct investments from the company amounting to over $1 billion have been attracted to the development of these projects.
During the conversation, promising projects for coal gasification, production of technical gases, hydrogen and ammonium, and utilization of acid gases were discussed.
Air Products experts will also take part in developing the necessary regulatory framework for decarbonization.
In addition, the portfolio of projects includes the introduction of innovative developments in the food industry.
Following the meeting, agreements were exchanged on implementing a new investment program for Air Products in Uzbekistan worth over $10 billion.
For his contribution to enhancing Uzbekistan-American multifaceted cooperation and support of irreversible reforms in the country, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev personally presented the Chairman of Air Products, Seifi Ghasemi, with a high state award – the “Dustlik” (Friendship) Order.