O‘zbekiston Prezidenti “Oppenheimer” kompaniyasi bilan birgalikda investitsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollarini muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-Yorkda “Oppenheimer” investitsiya kompaniyasi boshqaruvchi direktori Jon Tonelli bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Aktivlari qiymati 36 milliard dollar bo‘lgan ushbu yirik investitsiya bankining sarmoyasini jalb qilgan holda mamlakatimizda loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Jon Tonelli mamlakatimizda sanoat quvvatlarini tashkil etish va modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik loyihalarga xususiy investitsiyalarni jalb qilish yuzasidan kelishuvlar erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Birinchi bosqichda to‘qimachilik klasterlari, qurilish materiallari sanoati korxonalarini rivojlantirish, Toshkent shahri infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini moliyalashtirish mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga investitsiya yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.

The President of Uzbekistan discusses the prospects for implementing investment projects together with Oppenheimer
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Managing Director of the leading investment company Oppenheimer John Tonelli, in New York.
The prospects for implementing projects in Uzbekistan with the involvement of capital from this significant investment bank with assets of $36 billion were considered.
John Tonelli noted with satisfaction the agreements reached to attract private investment in major projects to create and modernize industrial capacities in the country.
In the first stage, these are financing projects for developing textile clusters, enterprises in the building materials industry, and infrastructural development of the city of Tashkent.
In addition, it is planned to direct investments to support small and medium-sized businesses.
The President of Uzbekistan approved these plans and instructed the responsible persons to begin practical work as soon as possible.