O‘zbekiston Prezidenti GE HealthCare kompaniyasi bilan hamkorlik rejalarini ko‘rib chiqdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “GE HealthCare” kompaniyasining Yevropa, Yaqin Sharq va Afrikadagi prezidenti va bosh ijrochi direktori Rob Uolton bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda korporatsiyaning mamlakatimizda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasidagi rejalari muhokama qilindi.
Dunyoning industrial giganti bo‘lgan “General Electric” korporatsiyasi strategik sheriklik doirasida O‘zbekiston korxonalari bilan investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish, jumladan, zamonaviy yuqori texnologik uskunalarni yetkazib berish va ularni mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish niyatida.
“GE HealthCare” kompaniyasi prezidenti Rob Uolton sog‘liqni saqlash sohasida kardiograflar ishlab chiqarish, skrining va kardio axborot tizimi yo‘lga qo‘yilishini ta’kidladi. Bundan tashqari, investor O‘zbekistonda Milliy tibbiy ma’lumotlar arxivini yaratishda ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Uchrashuv yakunida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ni qabul qilishga kelishib olindi.

The President of Uzbekistan is considering cooperation plans with GE HealthCare
On September 18, as part of a working visit to the United States, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the President and CEO of GE HealthCare for Europe, the Middle East and Africa, Rob Walton.
The corporation’s plans to implement projects in Uzbekistan were discussed at the meeting.
The global industrial giant General Electric, within the framework of a strategic partnership, plans to enhance investment and technological cooperation with enterprises of Uzbekistan, including supplies and localization projects of modern high-tech equipment.
GE HealthCare President Rob Walton noted that manufacturing cardiographs, screening programs, and a cardiac information system will be launched. In addition, the investor intends to participate in creating the National Archive of Medical Data in Uzbekistan.
Following the meeting, an agreement was reached to adopt an action plan to implement joint projects.
GE HealthCare, founded in 1994 as part of General Electric, is an American multinational medical technology company headquartered in Chicago. The corporation’s assets amount to almost $28 billion.