Prezident tadbirkorlarga: Har biringiz qahramonsiz
Xalqaro kongresc markazida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti bo‘lib o‘tmoqda.
Bunday uchrashuv ilk bor 2021-yil 20-avgustda tashkil etilgan edi. Davlatimiz rahbarining taklifi bilan bu an’anaga aylandi hamda mazkur sana mamlakatimizda “Tadbirkorlar kuni” etib belgilandi.
Tadbir avvalida Prezident Shavkat Mirziyoyev ishbilarmonlarni ushbu bayram bilan tabriklab, o‘zining chuqur hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi.
– Har bir mamlakatda tadbirkorlar katta kuch-qudrat bo‘lib kelgan. O‘zbekistonimizda ham iqtisodiyotni rivojlantirish, ish o‘rinlari yaratish, kambag‘allikni qisqartirish, mahallalarni obod etishga harakat qilyapmiz. Bunga eng katta hissa qo‘shayotgan kim? Tadbirkorlar! Sizlar har biringiz qahramonsiz, fidoyisiz. Biz sizlar bilan faxrlanamiz, – dedi davlatimiz rahbari.
Biznesga sharoitlar natijasida bu soha izchil rivojlanayotgani qayd etildi. O‘tgan bir yilda kichik tadbirkorlar soni 40 mingtaga, o‘rta tadbirkorlar soni 2 mingtaga, yirik korxonalar soni esa 400 taga ko‘paygan. Berilgan yengilliklardan foydalanib, bir yilda 155 ta korxonaning yillik aylanmasi 100 million dollardan oshgan. Kiritilgan yillik xorijiy sarmoyalar hajmi esa ilk bor 10 milliard dollarga yetgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 18 avgustdagi farmoniga muvofiq, mamlakatimiz iqtisodiy qudrati va aholi farovonligini yuksaltirishda namuna ko‘rsatayotgan 44 nafar yurtdoshimiz davlat mukofotlari bilan taqdirlandi. Bayram tadbirida ularga ana shu unvon, orden va medallar topshirildi.
Shuningdek, joylarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 17-avgustdagi farmoyishiga muvofiq, 126 nafar ilg‘or biznesmenga “Faol tadbirkor” ko‘krak nishoni topshirilmoqda.

President to Entrepreneurs: Each of You is a Hero
The International Congress Center hosts an open dialogue between the President of the Republic of Uzbekistan and entrepreneurs.
The first such meeting was organized on August 20, 2021. At the suggestion of the Head of state, this format has become traditional, and this day is defined as Entrepreneurs Day in Uzbekistan.
President Shavkat Mirziyoyev congratulated businesspeople on the holiday, expressing his respect and best wishes.
“Entrepreneurs have always been a great force in every country. In Uzbekistan, we are taking measures to develop the economy, create jobs, reduce poverty, and improve mahallas. Who contributes the most to this? Entrepreneurs! Each of you is a hero. We are proud of you”, the Head of state said.
It was noted that due to the created conditions, business is developing dynamically. Over the past year, the number of small entrepreneurs increased by 40,000, medium – by 2,000, and large – by 400. Due to the benefits provided, the annual turnover of 155 enterprises exceeded $100 million. The volume of annual foreign investments for the first time reached $10 billion.
By the decree of the President of the Republic of Uzbekistan of August 18, 44 of our compatriots who distinguished themselves in increasing the country’s economic power and the population’s welfare were awarded state awards. The solemn presentation of orders and medals to their owners took place at the event.
126 active entrepreneurs were awarded the “Faol Tadbirkor” (Active Entrepreneur) badge by the order of the President of the Republic of Uzbekistan of August 17.