O'zbekistonda IT-xizmatlarini rivojlantirish uchun imtiyozlar to'g'risida ma'lumot
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi ma'lumotiga ko'ra 2022-yil yakunlariga ko'ra axborot-kommunikatsiya texnologiyalari (AKT) xizmatlarining mamlakat iqtisodiyotidagi ulushi 1,7 % ni tashkil etdi.
Tarmoqda yaratilgan yalpi qo'shilgan qiymat hajmining 66,5 foizi aloqa xizmatlari, 19,4 foizi kompyuter dasturlashtirish, maslahat berish va boshqa yordamchi xizmatlar, 7,0 % foizi ma'lumotlarni joylashtirish va ishlov berish bo'yicha xizmatlar, Web-portallar, 4,7 foizi kompyuterlar va aloqa uskunalarini ta'mirlash xizmatlari, qolgan 2,4 foizi dasturiy ta'minotni chiqarish hissasiga to'g'ri kelgan.
O'zbekiston Respublikasi qonunchiligiga muvofiq (https://lex.uz/docs/- 512233) IT-Visa 3 yillik muddatga beriladi. Bu O'zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun belgilangan shartlarda ta'lim va tibbiy xizmatlar olish, istalgan qiymatdagi ko'chmas mulk sotib olish imkoniyatini beradi.
IT-Visa IT-Park direksiyasi tavsiyasiga asosan ariza beruvchining vaqtinchalik yashash joyidagi O'zbekiston Respublikasi ichki ishlar organlarining hududiy bo'linmalari tomonidan beriladi. Shu bilan birga, oila a'zolariga (turmush o'rtog'i, ota-onasi, bolalari) tashrif vizasi beriladi.
IT-karta - bu direksiya tomonidan xorijiy fuqarolarga beriladigan tavsiyanoma turi bo'lib, uning asosida viza rejimiga ega bo'lgan fuqarolarga IT-viza yoki faqat vizasiz rejimga ega bo'lgan fuqarolarga imtiyozlardan foydalanish uchun beriladi.
IT-Visa va IT-kartani olish bo'yicha tavsiyalarni quyidagi shaxslar
olishlari mumkin (https://itvisa.uz/ru):
- Investor - axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan yuridik shaxsga shartnoma asosida kamida 10 ming AQSh dollari ekvivalenti miqdorida moliyalashtirishni ta'minlovchi jismoniy shaxs yoki xonJ1y investitsiya kompaniyasining vakili;
- IT-mutaxassis - axborot texnologiyalari sohasida malaka/mutaxassislikka ega bo'lgan, O'zbekiston Respublikasi rezidentining yuridik shaxsida IT ixtisosligi bo'yicha ishga qabul qilingan va ariza topshirish vaqtida oxirgi 12 oy uchun IT faoliyatidan olgan daromadi 30 000 AQSh dollari ekvivalentidan kam bo' lmaganligini tasdiqlovchi mutaxassis;
- IT Park rezidenti ta'sischisi - Texnopark rezidenti bo'lgan yuridik shaxsining ta'sischisi, belgilangan tartibda ro'yxatdan o'tgan va Yagona rezidentlar reyestriga kiritilgan jismoniy shaxs.

INFORMATION about the incentives for the development of IT services in Uzbekistan
In accordance with the Statistics Agency under the President of the Republic of Uzbekistan, in 2022, the share of information and communication technology (ICT) services in the country's economy was 1.7%.
The added value of ICT services consists of communication services - 66.5%, computer programming, consulting and other related services - 19.4%, data hosting and processing services, Web portals - 7.0%, repair of computers and communication equipment - 4.7%, software release - 2.4%.
In accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan IT-Visa is granted for up to 3 years. It gives an advantage to receive education and medical services on the terms provided for citizens of the Republic of Uzbekistan, and the opportunity to purchase real estate of any value.
IT-Visa is issued by the territorial divisions of the internal affairs bodies of the Republic of Uzbekistan at the place of temporary residence of the applicant based on the recommendation of the IT-Park Directorate. At the same time, family members (spouse, parents, children) are issued a visitor visa.
IT Card - a type of recommendation issued by the Directorate to foreign citizens, on the basis of which an IT Visa is issued for citizens with a visa regime, or only an IT Card for citizens with a visa-free regime, to use incentives and preferences.
Recommendations for obtaining IT-Visa and IT Card can be received by the following persons (https://itvisa.uz/en):
- An Investor is an individual or a representative of a foreign investment company providing financing to a Legal Entity operating in the field of information technology through an Agreement in the amount of at least the equivalent of 10 thousand US dollars.
- IT specialist is a specialist who has a qualification/specialization in the field of information technology, is employed in a legal entity of a resident of the Republic of Uzbekistan in an IT specialty and confirms his income from IT activities is not less than the equivalent of 30,000 US dollars for the last 12 months at the time of application.
- The founder of an IT Park resident is an individual who is the founder/ founder of a legal entity of a Technopark resident, duly registered and included in the Unified Register of Residents.