MARKAZIY SAYLOV KOMISSIYASINING NAVBATDAGI MAJLISI TOʻGʻRISIDA AXBOROT
Majlisda Ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risidagi masala ko‘rib chiqildi.
Markaziy saylov komissiyasiga kelib tushgan murojaatlardan kelib chiqib, 6 ta mahalliy ommaviy axborot vositasining 54 nafar vakili akkreditatsiyadan o‘tkazildi.
Taʼkidlash joiz, ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish Saylov kodeksi hamda Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 5-oktyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan “Saylov kampaniyasi davrida ommaviy axborot vositalari vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
Nizomga asosan, ommaviy axborot vositalarining vakillari saylov kampaniyasi davrida xolis axborotlarni keng, tezkor va erkin tarqatishi, shuningdek o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda tashkil etishi uchun akkreditatsiya qilinishi, ommaviy axborot vositasi vakillarining vakolat muddati unga akkreditatsiyadan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma berilgan kundan boshlanishi va saylov yakunlari rasman eʼlon qilingan kuni tugashi, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan tasdiqlangan kalendar rejaga muvofiq ommaviy axborot vositalari 20-maydan boshlab, saylovga kechi bilan o‘n kun qolgunga qadar Markaziy saylov komissiyasiga o‘z vakillarini akkreditatsiyadan o‘tkazish to‘g‘risida murojaat qilishlari mumkinligi belgilab qo‘yilgan.
Akkreditatsiyadan o‘tgan OAV vakili saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir barcha tadbirlarni yoritish, saylov komissiyalarining majlislarida hozir bo‘lish, nomzodlar ko‘rsatishga bag‘ishlangan yig‘ilishlarda, nomzodlarning saylovchilar bilan uchrashuvlarida ishtirok etish, muddatidan oldin ovoz berish jarayonini kuzatish, saylov kuni ovoz berish xonalarida, shu jumladan ovozlarni sanab chiqishda hozir bo‘lish, saylov jarayoni va ovoz berishning yashirinligini buzmasdan foto, video, audio yozuvlarni amalga oshirish huquqiga egadirlar.
Shuningdek, ommaviy axborot vositalari vakillari o‘z faoliyatida O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga, Saylov kodeksiga, Markaziy saylov komissiyasining qarorlariga amal qilishi, barcha darajadagi saylov komissiyalariga, davlat hokimiyati va boshqaruv organlari va boshqa tashkilotlarga tashrif buyurganida unga berilgan guvohnomani hamda o‘z shaxsini tasdiqlovchi hujjatni yonida olib yurishi hamda mansabdor shaxslar talabiga muvofiq ularni ko‘rsatishi shart.
OAV vakili O‘zbekiston Respublikasining Saylov kodeksi talablariga va Nizom qoidalariga rioya etmagan taqdirda, uning vakolatlari muddatidan ilgari tugatilishi mumkin.
Markaziy saylov komissiyasiga turli OAVlaridan akkreditatsiyadan o‘tkazish haqidagi murojaatlar kelib tushishi davom etmoqda. Mazkur murojaatlar Markaziy saylov komissiyasi Matbuot xizmati tomonidan batafsil o‘rganib chiqilmoqda. Taqdim etilgan hujjatlarda ularni akkreditatsiyadan o‘tkazish uchun monelik qiladigan holatlar aniqlanmasa, hujjatlar belgilangan tartibda to‘liq taqdim etilgan bo‘lsa MSK tomonidan qaror bilan akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.

На заседании рассмотрен вопрос проведения аккредитации представителей средств массовой информации.
На основе обращений, поступивших в Центральную избирательную комиссию проведена аккредитация 54 представителей 6 местных средств массовой информации.
Стоит отметить, что проведение аккредитации средств массовой информации осуществляется в соответствии с Избирательным кодексом, а также с Положением о порядке аккредитации представителей средств массовой информации в период избирательной кампании, утвержденном Постановлением Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан № 952 от 5 октября 2019 года.
Согласно Положению, представители средств массовой информации проходят аккредитацию для широкого, быстрого и свободного распространения объективной информации в ходе избирательной кампании, а также для организации своей деятельности в порядке, установленном законодательством Республики Узбекистан, срок полномочий представителей СМИ начинается со дня получения удостоверения об аккредитации и заканчивается в день официального объявления итогов выборов, на основе календарного плана, утвержденного Центральной избирательной комиссией, установлено, что средства массовой информации могут обращаться в Центральную избирательную комиссию об аккредитации своих представителей, начиная с 20 мая и не позднее чем за десять дней до выборов.
Представитель СМИ, который прошел аккредитацию вправе освещать все мероприятия, связанные с подготовкой и проведением выборов, присутствовать на собраниях избирательных комиссий, в собраниях по выдвижению кандидатов, встречах кандидатов с избирателями,в проведении досрочного голосования и наблюдать за данным процессом, присутствовать в день выборов в помещениях для голосования, в том числе при подсчете голосов, осуществлять фото-, видеосъемку, аудиозапись, не нарушая избирательного процесса и тайны голосования.
Кроме того представители СМИ обязаны руководствоваться Конституцией Республики Узбекистан, Избирательным кодексом, постановлениями Центральной избирательной комиссии, при посещении избирательных комиссий, органов государственной власти и управления других государственных органов иметь при себе удостоверение и документ, удостоверяющий личность, и показывать их по требованию должностных лиц.
В случае несоблюдения представителем СМИ требований Избирательного кодекса Республики Узбекистан и норм настоящего Положения, его полномочия могут быть досрочно прекращены.
Центральная избирательная комиссия продолжает получать обращения от различных СМИ о проведении аккредитации. Эти обращения детально изучаются пресс-службой Центральной избирательной комиссии. Если в представленных документах не указаны обстоятельства, которые не позволят провести аккредитацию, а также если они представлены в установленном порядке, то решением ЦИК представитель СМИ проходит аккредитацию.