Majlis kun tartibiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzuridagi saylov uchastkalarini tuzish hamda siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshiruvchi ekspert guruhlarini tuzishga oid masalalar ko‘rib chiqildi.
Saylov kodeksi va Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 22-oktyabrdagi 966-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalarini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga asosan hamda Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari tuziladi.
Ushbu talablardan kelib chiqib, Markaziy saylov komissiyasining majlisida mamlakatimizning chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida 56 ta saylov uchastkasi tuzish to‘g‘risida qaror qabul qilindi hamda mazkur saylov uchastkalari 14-Toshkent shahar saylov okrugiga biriktirildi.
Majlisda shuningdek, siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshiruvchi ekspert guruhlari tuzildi hamda tegishli qaror qabul qilindi.
Ekspert guruhi tarkibiga jami 36 nafar kriminalist, xatshunos ekspert-mutaxassislari, shuningdek, oliy taʼlim muassasalari, nodavlat notijorat tashkilotlar vakillari, mahalla fuqarolar yig‘inlarining vakillari jalb etildi. Imzo varaqalarini tekshirishda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ham ishtirok etadilar.
Siyosiy partiyalar taqdim etgan imzo varaqalarining to‘g‘ri to‘ldirilganligi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan to‘rt kunlik muddatda tekshiriladi.

MEETING OF THE CENTRAL ELECTION COMMISSION
Polling stations are established at diplomatic missions and other representative offices of the Republic of Uzbekistan abroad in accordance with the Election Code and the Regulation, approved by the CEC resolution No. 966 of October 22, 2019, and upon the submission by the Ministry of Foreign Affairs.
Based on these requirements, the Central Election Commission adopted a resolution on establishing 56 polling stations at diplomatic missions and other representative offices of our country abroad, which were assigned to the Tashkent city election district No. 14.
The meeting also decided on establishing expert groups to verify the accuracy of the signature lists submitted by the political parties.
The expert groups consist of 36 forensic and handwriting experts, representatives of higher education institutions, non-governmental, non-profit organizations, and citizens' assemblies of the Mahallas. Authorized representatives of the political parties also participate in the review of the signature lists.
The Central Election Commission will verify the accuracy of the signature lists submitted by the political parties within four days.