Majlis kun tartibiga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzuridagi saylov uchastkalarini tuzish hamda siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshiruvchi ekspert guruhlarini tuzishga oid masalalar ko‘rib chiqildi.
Saylov kodeksi va Markaziy saylov komissiyasining 2019-yil 22-oktyabrdagi 966-son qarori bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalarini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizomga asosan hamda Tashqi ishlar vazirligining taqdimnomasiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida saylov uchastkalari tuziladi.
Ushbu talablardan kelib chiqib, Markaziy saylov komissiyasining majlisida mamlakatimizning chet davlatlardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida 56 ta saylov uchastkasi tuzish to‘g‘risida qaror qabul qilindi hamda mazkur saylov uchastkalari 14-Toshkent shahar saylov okrugiga biriktirildi.
Majlisda shuningdek, siyosiy partiyalar tomonidan taqdim etilgan imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshiruvchi ekspert guruhlari tuzildi hamda tegishli qaror qabul qilindi.
Ekspert guruhi tarkibiga jami 36 nafar kriminalist, xatshunos ekspert-mutaxassislari, shuningdek, oliy taʼlim muassasalari, nodavlat notijorat tashkilotlar vakillari, mahalla fuqarolar yig‘inlarining vakillari jalb etildi. Imzo varaqalarini tekshirishda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ham ishtirok etadilar.
Siyosiy partiyalar taqdim etgan imzo varaqalarining to‘g‘ri to‘ldirilganligi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan to‘rt kunlik muddatda tekshiriladi.

В соответствии с повесткой дня заседания рассмотрены вопросы по созданию избирательных участков при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в зарубежных странах и формированию экспертных групп по проверке правильности составления подписных листов, представленных политическими партиями.
В соответствии с Избирательным кодексом и Положением о порядке организации избирательных участков при дипломатических и иных представительств Республики Узбекистан в зарубежных странах, утвержденным постановлением ЦИК от 22 октября 2019 года № 966, а также на основе представления Министерства иностранных дел создаются избирательные участки при дипломатических и иных представительствах Республики Узбекистан в зарубежных странах.
Исходя из этих требований, на заседании Центральной избирательной комиссии было принято постановление о создании 56 избирательных участков при дипломатических и иных представительствах нашей страны в зарубежных странах, а также о прикреплении их к 14-му Ташкентскому городскому избирательному округу.
На заседании также принято постановление о формировании экспертных групп по проверке правильности составления подписных листов, представленных политическими партиями.
Всего в состав экспертнқх групп вошли 36 криминалистов, экспертов-почерковедов, а также представители высших учебных заведений, негосударственных некоммерческих организаций, сходов граждан махаллей. В проверке подписных листов также принимают участие уполномоченные представители политических партий.
Правильность представленных политическими партиями подписных листов проверяется Центральной избирательной комиссией в четырехдневный срок.