Tashrif doirasida Missiya vakillari YXHT DIIHB Saylov departamenti rahbari Megan Fisdjerald hamda saylovlar bo‘yicha maslahatchisi Kseniya Dashutsina Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizamxodjayev bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Missiya vakillariga muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish yuzasidan milliy saylov qonunchiligi va tasdiqlangan Kalendar reja asosida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, muloqot davomida DIIHB saylovlarni kuzatish missiyalarining O‘zbekistonda o‘tkazilgan saylovlar natijalari bo‘yicha yakuniy xulosalarida keltirilgan tavsiyalarni milliy saylov qonunchiligi va amaliyotiga implementatsiya qilish, saylovlarga oid huquqiy bazani takomillashtirish borasida, shu jumladan Konstitutsiyaviy islohotlar doirasida amalga oshirilgan ishlarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
YXHT DIIHB metodologiyasi bo‘yicha Ehtiyojlarni baholash missiyasi tomonidan baholash muayyan saylov oldidan amalga oshiriladi va saylovoldi holatiga beriladigan baho hamda milliy saylov qonunchiligining umumeʼtirof etilgan xalqaro saylov standartlariga mosligi natijalaridan kelib chiqib, saylovni kuzatishning maqsadga muvofiqligi, kuzatish shakli, muddati va kuzatuvchilarning zaruriy soni haqida qaror qabul qilinadi.
Ehtiyojlarni baholash missiyasi vakillari yurtimizda saylov tartib-tamoyillarining takomillashtirilishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni qo‘llab-quvvatlashini maʼlum qildi hamda bo‘lajak saylovlarning umumeʼtirof etilgan xalqaro demokratik tamoyillar asosida, yuqori tashkiliy darajada o‘tishiga ishonch bildirdi.
Tashrif doirasida Missiya vakillari qator vazirlik va idoralar, siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashishni rejalashtirgan.

VISIT OF THE OSCE ODIHR NEEDS ASSESSMENT MISSION
During the visit, Mission representatives – Megan Fitzgerald, Head of the OSCE/ODIHR Election Department, and Election Adviser Kseniya Dashutina met with Zayniddin Nizamkhodjaev, Chairperson of the Central Election Commission.
During the meeting, the Mission representatives were provided with detailed information on the activities regarding preparation for the early presidential election based on the national electoral legislation and the Calendar plan.
During the meeting, special attention was also paid to the implementation of the recommendations on election results in Uzbekistan in the final report of the ODIHR election observation missions into the national electoral legislation and practice, as well as to the improvement of the legal framework for elections, including the work carried out in the course of the constitutional reforms.
According to the OSCE/ODIHR methodology, a needs assessment mission is conducted prior to specific elections. Based on the results of the pre-election assessment and the compliance of the national electoral legislation with international electoral standards, a decision is made on the feasibility of the election observation, the form of the observation, the duration, and the number of observers required.
The representatives of the Needs Assessment Mission noted the work done in the country to improve the electoral process. They expressed confidence that the upcoming elections will be held based on international democratic principles and at a high organizational level.
As part of the visit, the members of the Mission will meet with representatives of various ministries and departments, political parties, and the media.