Tashrif doirasida Missiya vakillari YXHT DIIHB Saylov departamenti rahbari Megan Fisdjerald hamda saylovlar bo‘yicha maslahatchisi Kseniya Dashutsina Markaziy saylov komissiyasi raisi Zayniddin Nizamxodjayev bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Missiya vakillariga muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish yuzasidan milliy saylov qonunchiligi va tasdiqlangan Kalendar reja asosida amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida batafsil maʼlumot berildi.
Shuningdek, muloqot davomida DIIHB saylovlarni kuzatish missiyalarining O‘zbekistonda o‘tkazilgan saylovlar natijalari bo‘yicha yakuniy xulosalarida keltirilgan tavsiyalarni milliy saylov qonunchiligi va amaliyotiga implementatsiya qilish, saylovlarga oid huquqiy bazani takomillashtirish borasida, shu jumladan Konstitutsiyaviy islohotlar doirasida amalga oshirilgan ishlarga ham alohida to‘xtalib o‘tildi.
YXHT DIIHB metodologiyasi bo‘yicha Ehtiyojlarni baholash missiyasi tomonidan baholash muayyan saylov oldidan amalga oshiriladi va saylovoldi holatiga beriladigan baho hamda milliy saylov qonunchiligining umumeʼtirof etilgan xalqaro saylov standartlariga mosligi natijalaridan kelib chiqib, saylovni kuzatishning maqsadga muvofiqligi, kuzatish shakli, muddati va kuzatuvchilarning zaruriy soni haqida qaror qabul qilinadi.
Ehtiyojlarni baholash missiyasi vakillari yurtimizda saylov tartib-tamoyillarining takomillashtirilishi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni qo‘llab-quvvatlashini maʼlum qildi hamda bo‘lajak saylovlarning umumeʼtirof etilgan xalqaro demokratik tamoyillar asosida, yuqori tashkiliy darajada o‘tishiga ishonch bildirdi.
Tashrif doirasida Missiya vakillari qator vazirlik va idoralar, siyosiy partiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashishni rejalashtirgan.

ВИЗИТ МИССИИ ПО ОЦЕНКЕ ПОТРЕБНОСТЕЙ БДИПЧ ОБСЕ
В рамках визита представители Миссии – глава департамента по выборам БДИПЧ ОБСЕ Меган Фицджеральд, а также советник по выборам Ксения Дашуцина встретились с председателем Центральной избирательной комиссии Зайниддином Низамходжаевым.
На встрече представителям Миссии была предоставлена подробная информация о работе, проводимой по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан в соответствии с национальным избирательным законодательством в утвержденным Календарным планом.
Также в ходе беседы особое внимание уделено работе, проведенной по имплементации в национальное избирательное законодательство и практику рекомендаций заключительных отчетов миссий БДИПЧ по результатам наблюдения за выборами в Узбекистане, совершенствованию правовой базы проведения выборов, в том числе в ходе конституционной реформы.
Согласно методологии БДИПЧ ОБСЕ, оценка потребностей проводится перед конкретными выборами и, основываясь на результатах оценки предвыборной обстановки и соответствия национального избирательного законодательства общепринятым международным избирательным стандартам, принимается решение о целесообразности наблюдения за выборами, форме наблюдения, продолжительности и необходимом количестве наблюдателей.
Представители Миссии по оценке потребностей отметили, что поддерживают проводимую в стране работу по совершенствованию избирательного процесса и выразили уверенность в том, что предстоящие выборы пройдут на основе общепринятых международных демократических принципов, на высоком организационном уровне.
В рамках визита намечены встречи членов Миссии с представителями ряда министерств и ведомств, политических партий, средств массовой информации.