2023-yil 15-may kuni Markaziy saylov komissiyasining muddatidan ilgari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga bagʻishlangan navbatdagi majlisi boʻlib oʻtdi. Majlisda siyosiy partiyalarning vakolatli vakillari ishtirok etdilar.
Majlisda siyosiy partiyalarning muddatidan ilgari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etishiga ijozat berish toʻgʻrisidagi masala koʻrib chiqildi.
Saylov kodeksiga muvofiq Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Oʻzbekiston Xalq demokratik partiyasi, Tadbirkorlar
va ishbilarmonlar harakati – Oʻzbekiston liberal-demokratik partiyasi, Oʻzbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, Oʻzbekiston Ekologik partiyasi hamda Oʻzbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasining muddatidan ilgari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etishga ijozat berishni soʻrab taqdim qilgan hujjatlarini koʻrib chiqib, mazkur partiyalarga 2023-yil 9-iyul kuni boʻlib oʻtadigan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida ishtirok etishi uchun ijozat berildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.
Shuningdek, majlis doirasida, siyosiy partiyalarning vakolatli vakillariga saylovda ishtirok etishga ijozat berilganligi toʻgʻrisidagi guvohnoma hamda belgilangan namunadagi imzo varaqalari blankalari topshirildi.
Majlisda qabul qilingan qarorlar Markaziy saylov komissiyasining veb-saytiga joylashtiriladi hamda ular toʻgʻrisidagi maʼlumotlar markaziy matbuotda eʼlon qilinadi.

ПОЛИТИЧЕСКИЕ ПАРТИИ ОФИЦИАЛЬНО ДОПУЩЕНЫ К УЧАСТИЮ В ДОСРОЧНЫХ ВЫБОРАХ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
15 мая 2023 года состоялось очередное заседание Центральной избирательной комиссии, посвященное досрочным выборам Президента Республики Узбекистан. На заседании приняли участие уполномоченные представители политических партий.
На заседании рассмотрен вопрос о допущении политических партий к участию в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан.
В соответствии с Избирательным кодексом Центральной избирательной комиссией после рассмотрения документов об участии в досрочных выборах Президента Республики Узбекистан, представленных Народно-демократической партией Узбекистана, Движением предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партией Узбекистана, Социал-демократической партией Узбекистана «Адолат», Экологической партией Узбекистана, а также Демократической партией Узбекистана «Миллий тикланиш» допустила данные партии к участию в выборах Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля 2023 года и приняла соответствующее постановление.
Также в после заседания уполномоченным представителям политических партий выданы регистрационные удостоверения и бланки подписных листов.
Постановления, принятые на заседании, будут размещены на официальном веб-сайте Центральной избирательной комиссии, а также информация о них будет опубликована в центральной печати.