Majlis kun tartibidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi saylov okruglarini tuzish, siyosiy partiyalarning vakolatli vakillarini ro‘yxatga olish, Markaziy saylov komissiyasining ayrim qarorlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalalar o‘rin oldi.
O‘zbekiston Respublikasi Saylov kodeksi hamda Markaziy saylov komissiyasining 2023-yil 10-maydagi qarori bilan tasdiqlangan Muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazish bo‘yicha Kalendar rejaga muvofiq majlisda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri chegaralari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini o‘tkazuvchi 14 ta saylov okruglari tuzish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentligiga nomzodlar ko‘rsatgan siyosiy partiya saylov komissiyasining majlislarida, hujjatlarni topshirishda, imzo varaqalari to‘g‘ri to‘ldirilganligini tekshirishda, saylov uchastkasida ovozlarni sanab chiqishda ishtirok etish uchun vakolatli vakil tayinlashga haqli.
Shundan kelib chiqib, majlisda Markaziy saylov komissiyasi Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston liberal-demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Milliy tiklanish” demokratik partiyasi, O‘zbekiston “Adolat” sotsial-demokratik partiyasi, O‘zbekiston Ekologik partiyasi hamda O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi rahbarlari tavsiya etgan vakolatli vakillarga tegishli hujjatlarni ko‘rib chiqib, vakolatli vakillarni ro‘yxatga olish hamda ularga belgilangan shakldagi guvohnoma (mandat)ni berish haqida qaror qabul qildi.
Shuningdek, majlisda 2023-yil 6-maydagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni bilan Saylov kodeksiga kiritilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalardan kelib chiqib, Markaziy saylov komissiyasining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi masala ham ko‘rib chiqildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Jumladan, mahkumlar va muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolarning saylash huquqlarini taʼminlash, saylov komissiyalari aʼzolariga qo‘yilgan talablarni aniqlashtirish, uchastka saylov komissiyalarining Saylovchilarning yagona elektron ro‘yxati bilan ishlash masalalariga oid Markaziy saylov komissiyasining 8 ta qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.

В повестку дня заседания внесены вопросы образования избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан, регистрации уполномоченных представителей политических партий, внесения изменений и дополнений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии.
В соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан и Календарным планом по проведению досрочных выборов Президента Республики Узбекистан, утвержденного постановлением Центральной избирательной комиссии от 10 мая 2023 года, принято постановление о образовании 14 избирательных округов по выборам Президента Республики Узбекистан в границах Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента.
Кроме того, политическая партия, выдвинувшая кандидатов в Президенты Республики Узбекистан, вправе назначить уполномоченного представителя для участия в заседаниях избирательной комиссии, сдаче документов, проверке правильности составления подписных листов, подсчете голосов на избирательном участке.
Исходя из этого, на заседании Центральной избирательной комиссии рассмотрены соответствующие документы об уполномоченных представителях, рекомендованных руководителями Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана, Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш», Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат», Экологической партии Узбекистана и Народно-демократической партии Узбекистана, и приняты решения о регистрации уполномоченных представителей и выдаче им удостоверения (мандата) установленной формы.
На заседании также рассмотрен вопрос и принято соответствующее решение о внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Центральной избирательной комиссии на основе изменений и дополнений, внесенных в Избирательный кодекс Конституционным законом Республики Узбекистан от 6 мая 2023 года.
В частности, были внесены изменения и дополнения в 8 постановлений Центральной избирательной комиссии по вопросам обеспечения избирательных прав осужденных и граждан, признанных недееспособными, уточнения требований к членам избирательных комиссий, работы участковых избирательных комиссий с единым электронным списком избирателей.
Постановления, принятые на заседании, будут размещены на официальном веб-сайте Центральной избирательной комиссии.