MARKAZIY SAYLOV KOMISSIYASINING MUDDATIDAN ILGARI O‘ZBEKISTON RESPUBLIKASI PREZIDENTI SAYLOVIGA TAYYORGARLIK KO‘RISH BO‘YICHA MAJLISI HAQIDA
Saylov kodeksiga O‘zbekiston Respublikasining konstitutsiyaviy Qonuni bilan kiritilgan o‘zgartirishlarga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini tayinlagan taqdirda, saylov Saylov kodeksiga to‘liq muvofiq holda ikki oy ichida o‘tkazilishi belgilangan. Bunda saylovga tayyorgarlik ko‘rish hamda uni o‘tkazishga doir tadbirlarni amalga oshirish muddatlari O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasi tomonidan belgilanadi.
Shu bois, 2023-yil 10-may kuni Markaziy saylov komissiyasining muddatidan ilgari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bilan bog‘liq tashkiliy masalalarga bag‘ishlangan majlisi bo‘lib o‘tdi.
Majlisda saylov kampaniyasini eʼlon qilish va saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha Kalendar rejani tasdiqlash masalasi ko‘rib chiqildi.
Joriy yil 9-iyul kuni bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi uchun saylov kampaniyasi 10-maydan boshlanishi belgilandi.
Saylovni o‘tkazish bilan bog‘liq qonunchilikda belgilangan tadbirlarni bosqichma-bosqich amalga oshirilishini taʼminlash muhim ahamiyat kasb etadi. Shu maqsadda majlisda saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha Kalendar rejasi tasdiqlandi.
Mazkur Kalendar rejada mantiqiy izchillik asosida qonunchilikka muvofiq amalga oshirilishi lozim bo‘lgan tadbirlar va ularni amalga oshirish muddatlari belgilandi. Xususan, Kalendar rejaga muvofiq saylov jarayonining 7 ta yo‘nalishi bo‘yicha 51 ta tadbirlar nazarda tutildi.
Kalendar reja saylov kampaniyasini qonun talablariga rioya qilgan holda ochiq va oshkora, to‘g‘ri hamda samarali tashkil etish, mavjud kuch va imkoniyatlarni oqilona taqsimlash va safarbar etishni taʼminlaydi.
Kalendar reja saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha qonunchilikda belgilangan tadbirlarni mantiqiy izchillikda tizimli ravishda amalga oshirishga xizmat qiladi.
Saylovga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha tadbirlarning tartibi, bosqichlari hamda muddatlari haqidagi axborot saylovchilar va saylov jarayonlarining boshqa ishtirokchilariga belgilangan tartibda Markaziy saylov komissiyasining rasmiy veb-saytida va boshqa ommaviy axborot vositalarida eʼlon qilish yo‘li bilan yetkazilishi belgilab olindi.

О ЗАСЕДАНИИ ЦЕНТРАЛЬНОЙ ИЗБИРАТЕЛЬНОЙ КОМИССИИ ПО ПОДГОТОВКЕ К ДОСРОЧНЫМ ВЫБОРАМ ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
В соответствии с изменениями, внесенными Конституционным законом Республики Узбекистан в Избирательный кодекс, в случае назначения Президентом Республики Узбекистан досрочных выборов Президента Республики Узбекистан, выборы проводятся в течение двух месяцев в полном соответствии с Избирательным кодексом. При этом, сроки осуществления мероприятий по подготовке и проведению выборов определяются Центральной избирательной комиссией Республики Узбекистан.
В связи с этим 10 мая 2023 года состоялось заседание Центральной избирательной комиссии, посвященное организационным вопросам подготовки и проведения досрочных выборов Президента Республики Узбекистан.
На заседании рассмотрен вопрос об объявлении избирательной кампании и утверждении Календарного плана по подготовке и проведению выборов.
Определено, что избирательная кампания по выборам Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля текущего года, начинается с 10 мая т.г.
Важное значение имеет обеспечение поэтапной реализации предусмотренных законодательством мероприятий, связанных с проведением выборов. Для этого на заседании утвержден Календарный план по подготовке и проведению выборов.
В данном Календарном плане на основе логической последовательности определены предусмотренные законодательством мероприятия и сроки их реализации. В частности, в соответствии с Календарным планом предусмотрено 51 мероприятие по 7 направлениям избирательного процесса.
Календарный план обеспечивает открытую и прозрачную, правильную и эффективную организацию избирательной кампании с соблюдением требований закона, рациональное распределение и мобилизацию имеющихся сил и возможностей.
Календарный план послужит системному выполнению определенных законодательством мероприятий по подготовке к выборам и их проведению в логической последовательности.
Определено, что до избирателей и других участников избирательного процесса информация о порядке, этапах и сроках проведения мероприятий, связанных с подготовкой и проведением выборов, будет доведена путем объявления на официальном сайте Центральной избирательной комиссии и в других средствах массовой информации.