MSK Oʻzbekiston Prezidenti sayloviga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazishning Kalendar rejasini tasdiqladi
Markaziy saylov komissiyasining kecha boʻlib oʻtgan yigʻilishida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini oʻtkazish boʻyicha saylov kampaniyasiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha Kalendar reja tasdiqlandi.
Mazkur Kalendar rejada mantiqiy izchillik asosida qonunchilikka muvofiq amalga oshirilishi lozim boʻlgan tadbirlar va ularni amalga oshirish muddatlari belgilandi. Xususan, rejaga muvofiq saylov jarayonining 7 ta yoʻnalishi boʻyicha 51 ta tadbirlar nazarda tutildi.
Reja okrug va uchastka saylov komissiyalarini tashkil etish, kuzatuvchilarning saylovoldi ishtirokini taʼminlash, saylovchilarning yagona elektron roʻyxatini shakllantirish, siyosiy partiyalar, ularning prezidentlikka nomzodlari, ularning ishonchli vakillarining saylovoldi ishtirokini taʼminlash, saylov komissiyalarini moliyalashtirish, saylovoldi tashviqoti, saylov jarayonini yoritish, ovoz berish va boshqa ishlarni qamrab olgan.
Eslatib oʻtamiz, 2023-yil 9-iyul kuniga belgilangan Oʻzbekiston Prezidenti saylovlarida ishtirok etish uchun 17-may – 1-iyun oraligʻida nomzodlar koʻrsatiladi.

ЦИК утвердил Календарный план по подготовке и проведению досрочных выборов Президента Узбекистана
На прошедшем вчера заседании Центральной избирательной комиссии (ЦИК) утвержден Календарный план по подготовке и проведению избирательной кампании по досрочным выборам Президента Узбекистана.
В календарном плане указаны пошаговые и ежедневные задачи, которые будут проведены ЦИК совместно с соответствующими госорганами, политическими партиями и другими общественными организациями. Планом предусмотрено 51 мероприятие по 7 направлениям избирательного процесса. Это подразумевает создание окружных и участковых избирательных комиссий, обеспечение предвыборного участия наблюдателей, создание единого электронного списка избирателей, предвыборное участие политических партий, выдвинутых ими кандидатур в президенты и их доверенных лиц, финансирование избирательной кампании, предвыборная пропаганда, освещение избирательного процесса, проведение голосования и другая работа.
Напомним, что выборы назначены на 9 июля 2023 года, выдвижение кандидатов в Президенты Узбекистана пройдет с 17 мая по 1 июня.