O‘zbekiston Prezidenti islohotlar dasturini ilgari surishda Jahon banki bilan keng ko‘lamli sheriklikning ahamiyatini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni Jahon bankining Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha vitse-prezidenti Antonella Bassanini qabul qildi.
Yangi O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni samarali ilgari surishda O‘zbekiston bilan Jahon banki guruhi o‘rtasidagi keng ko‘lamli strategik hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida davlatimiz rahbari Antonella Bassanini yuksak lavozimga tayinlangani bilan samimiy qutladi va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirishda katta yutuqlarga erishilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zbekiston bankning eng yirik benefitsiarlaridan biridir – loyihalar portfeli 3 barobarga kengaydi va bugungi kunda 11 milliard dollardan oshdi. 2026-yilga qadar Sheriklik dasturi 4 milliard dollarlik ustuvor loyihalarni o‘z ichiga olgan.
Jahon banki sog‘liqni saqlash, ta’lim, qishloq xo‘jaligi, bank, energetika, transport, raqamlashtirish va boshqa yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan yangilanishlarga ko‘maklashmoqda.
Iqlim o‘zgarishi va rivojlanish bo‘yicha Mamlakat hisobotini tayyorlash yakunlanmoqda. Bank ishtirokida taraqqiyot institutlari bilan amaliy hamkorlikni muvofiqlashtirish bo‘yicha samarali mexanizm – «Mamlakat platformasi» ishga tushirildi.
Vitse-prezident Antonella Bassani sermahsul hamkorlikning bugungi darajasini yuqori baholadi hamda Jahon banki mamlakatimizdagi ortga qaytmas islohotlar dasturini izchil va har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligini tasdiqladi.
2030-yilga qadar muddatga belgilangan maqsadli vazifalarga muvofiq kambag‘allikka qarshi kurashish, qishloqlar va o‘rta shaharlar infratuzilmasini modernizatsiya qilish, xotin-qizlar va yoshlar bandligiga ko‘maklashish, sog‘liqni saqlash va ta’limni isloh qilish loyihalari diqqat markazida turibdi.

The President of Uzbekistan notes the importance of a comprehensive partnership with the World Bank in promoting the reform program
On June 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Vice President of the Europe and Central Asia Region at the World Bank Antonella Bassani.
Issues of further deepening Uzbekistan's comprehensive strategic partnership with the World Bank Group in the effective promotion of the program of socio-economic reforms in New Uzbekistan were considered.
The President of Uzbekistan sincerely congratulated Vice President Antonella Bassani on his appointment to a high post and wished him great success.
It was noted with satisfaction that significant progress had been made in developing partnerships in recent years. Uzbekistan is one of the largest beneficiaries of the Bank – the portfolio of projects has tripled and now exceeds $11 billion. The current Partnership Program 2026 includes priority projects worth $4 billion.
The World Bank supports the implementation of transformations in healthcare, education, agriculture, banking, energy, transport, digitalization, and other areas.
The preparation of the Country Climate and Development Report is being finalized. With the participation of the Bank, the Country Platform – an effective mechanism for coordinating functional interaction with development institutions, was launched.
Vice President Antonella Bassani highly appreciated the current level of fruitful cooperation and confirmed the commitment of the World Bank to consistent and comprehensive support of the program of irreversible reforms in Uzbekistan.
The focus is on projects to combat poverty, modernize rural infrastructure and medium-sized cities, promote the employment of women and youth, and reform health and education in accordance with the targets for the period up to 2030.
Particular attention was paid to the introduction of green energy, the implementation of land reform, programs for the integrated development of regions, and the privatization of state-owned enterprises.