O‘zbekiston Prezidenti Koreya Respublikasi bilan keng ko‘lamli sheriklikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1-iyun kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Koreya Respublikasi tashqi ishlar vaziri Pak Chin boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi do‘stlik va alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, keng ko‘lamli hamkorlikni, eng avvalo, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy-texnik sohalarda kengaytirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida tashqi ishlar vaziri Pak Chin mamlakatimiz yetakchisiga Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yolning samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Suhbatda do‘st xalqlarimizni chuqur tarixiy rishtalar, o‘xshash mentalitet, an’analar va ma’naviy qadriyatlar bog‘lab turgani alohida ta’kidlandi.
Har doimgidek yaqin va konstruktiv siyosiy muloqotni, xalqaro tashkilotlar, shu jumladan Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Jahon savdo tashkiloti doirasidagi o‘zaro ko‘makni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar ham ko‘rib chiqildi.
Prezidentimiz ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlik masalalariga alohida to‘xtaldi.
O‘tgan yili O‘zbekiston va Janubiy Koreya o‘rtasidagi tovar almashinuvi 24 foizga oshdi. Koreya kompaniyalaridan o‘zlashtirilgan investitsiyalar hajmi 7 milliard dollardan ortdi.
Umumiy qiymati 5 milliard dollar bo‘lgan istiqbolli loyihalar portfeli “yashil” energetika, raqamli texnologiyalar, mashinasozlik, kimyo sanoati, elektrotexnika va to‘qimachilik tarmoqlari, infratuzilmaviy rivojlanish, shaharsozlik va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab oladi.
Mamlakatimiz O‘zbekistonning muhim investitsiyaviy va texnologik hamkorlari bo‘lgan Janubiy Koreya yetakchi kompaniyalari bilan kooperatsiya aloqalarini kuchaytirishdan manfaatdor ekani ta’kidlandi.
Katta yoshdagilar uchun to‘rtinchi darajali ko‘p tarmoqli shifoxona, onkologiya klinikasi, farmatsevtika klasteri va tibbiyot yo‘nalishidagi oliy ta’lim muassasasini barpo etish bo‘yicha ijtimoiy va strategik ahamiyatga ega loyihalarni jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
Yarim o‘tkazgichlar innovatsion klasterini barpo etish hamda Nodir metallar va qotishmalar markazi faoliyatini rivojlantirish ustuvor vazifalardan biri sifatida belgilab olindi.
O‘tgan yilda O‘zbekistonda istiqomat qilayotganining 85 yilligini nishonlagan koreys millatiga mansub ko‘p sonli yurtdoshlarimizni yanada qo‘llab-quvvatlash, shu jumladan Toshkent shahridagi Koreys madaniyati va san’ati uyi faoliyatini kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

The President of Uzbekistan notes the importance of building a comprehensive partnership with the Republic of Korea
On June 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the Republic of Korea led by the Minister of Foreign Affairs Park Jin, who arrived in Uzbekistan on an official visit.
Current issues of further strengthening friendship and a special strategic partnership between Uzbekistan and South Korea, building comprehensive cooperation, primarily in trade, economic, investment, financial, and technical fields, were discussed.
The Minister of Foreign Affairs Park Jin conveyed to the Leader of Uzbekistan the sincere greetings and best wishes of the President of the Republic of Korea Yoon Suk Yeol.
The deep historical ties, similar mentality, traditions, and moral values of the two friendly peoples were emphasized during the conversation.
The importance of continuing the traditionally close and constructive political dialogue, and mutual support within the framework of international organizations, including the United Nations and the World Trade Organization, was emphasized.
Current issues on the international and regional agenda were also considered.
The President of Uzbekistan dwelled separately on the issues of bilateral economic cooperation.
Last year, trade between Uzbekistan and South Korea increased by 24 percent. The volume of assimilated investments of Korean companies exceeds 7 billion dollars.
The portfolio of promising projects with a total value of over $5 billion covers green energy, digital technologies, mechanical engineering, chemical industry, electrical and textile industries, infrastructure development, urban planning, and many others.
Interest was noted in strengthening cooperation with leading South Korean companies, which are Uzbekistan's essential investment and technology partners.
The need was noted for accelerating the implementation of socially significant, strategic projects for constructing an adult multidisciplinary hospital of the fourth level, an oncological clinic, a pharmaceutical cluster, and a medical university.
Among the priorities are the creation of an innovative semiconductor cluster and the developing of the Center for Rare Metals and Alloys.
Particular attention was paid to further supporting the large Korean diaspora in Uzbekistan, which celebrated the 85th anniversary of living in Uzbekistan last year, including the expansion of the House of Korean Culture and Art activities in Tashkent.