Joriy yilning 30 aprel kuni mamlakatimizda muhim siyosiy jarayon - O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasi bo‘yicha referendum bo‘lib o‘tishi belgilangan. Referendumda fuqarolar o‘z huquqlaridan foydalangan holda faol ishtirok etib, siyosiy irodalarini namoyon etishlari mumkin.
Referendumda qatnashishga 18 yoshga to’lgan va xorijda istiqomat qilayotgan O’zbekiston Respublikasi fuqarolari toʻla haqlidirlar.
Referendum joriy yilning 30 aprel kuni O‘zbekiston Respublikasining Ispaniya Qirolligidagidagi (Madrid shahri) Elchixonasi huzurida tashkil qilingan 15-sonli referendum uchastkasi tomonidan o’tkaziladi.
Shuningdek, 19-26 aprel kunlari muddatdan avval ovoz berish imkoni mavjud.
Manzil: Plaza de la lealtad, 3 entreplanta derecha, 28014 Madrid
Tel.: +34 91 310 16 39
E-mail: consulado@uzbekembassy.es; secretaria@uzbekembassy.es
Konstitutsiyaviy qonun loyihasi bilan amaldagi Konstitutsiyaga 27 ta yangi modda kiritilmoqda, moddalar soni 128 tadan 155 taga oshadi, Konstitutsiyamizning amaldagi 275 ta normasi 434 taga koʻpayadi, yaʼni amaldagi Konstitutsiyamiz 65 foizga yangilanadi.
Yangilangan Konstitutsiya jamiyatimiz hayotining barcha yoʻnalishlarini tartibga solish hamda mamlakatimizni demokratik rivojlantirish yoʻlida eng muhim huquqiy poydevor boʻlib xizmat qiladi. Konstitutsiyaviy qonun loyihasiga kiritilgan yangi normalar barcha sohalarni taraqqiy ettirishga, shu jumladan, davlat hokimiyatining yanada samarali tashkil qilinishiga yordam beradi.

ВНИМАНИЕ, ОБЪЯВЛЕНИЕ!!!
30 апреля текущего года в Узбекистане состоится важный политический процесс - референдум по проекту Конституционного закона Республики Узбекистан.
Граждане Республики Узбекистан, достигшие 18-летнего возраста, а также соотечественники, находящиеся за рубежом, имеют право участвовать в референдуме, проявляя свою политическую волю.
Референдум по Новой Конституции будет организован 30 апреля текущего года в участке референдума №15, созданной при Посольстве Республики Узбекистан в Королевстве Испания (г.Мадрид).
Досрочное голосование состоится, начиная с 19 по 26 апреля.
Адрес: Plaza de la lealtad, 3 entreplanta derecha, 28014 Madrid
Телефон: +34 91 310 16 39
Электронная почта: consulado@uzbekembassy.es;
Проектом Конституционного закона в действующую Конституцию вносятся 27 новых статей, количество статей увеличатся со 128 до 155, действующие 275 норм Конституции увеличатся до 434, то есть действующая Конституция будет обновлена на 65 %.
Обновленная Конституция служит важнейшей правовой основой регулирования всех сфер жизни общества и демократического развития нашей страны.