Yoshlar uchun yangi imkoniyatlar belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 11-aprel kuni yoshlar siyosati sohasidagi ishlar natijadorligini oshirish chora-tadbirlari yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Mamlakatimizda 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar 19 milliondan ortiq yoki aholining 55 foizini tashkil qiladi. Mehnat bozoriga har yili 600 ming yoshlar kirib kelayotgan bo‘lsa, kelgusi 10 yilda bu raqam 1 millionga yetadi.
Shu bois yoshlarga sifatli ta’lim berish, kasb-hunarga o‘qitish va bandligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu ishlarni mahallada tashkil etish bo‘yicha vertikal boshqaruv tizimi yaratildi. 9 ming 500 ta mahallaga fidoyi va tashabbuskor yoshlar yetakchilari tayinlandi. Bu tizim orqali yoshlarga 100 dan ortiq imkoniyatlar yaratildi, ularni manzilli qo‘llab-quvvatlash yo‘lga qo‘yildi.
Misol uchun, o‘tgan yilning o‘zida yoshlar tadbirkorligi uchun 4 trillion so‘m kredit berilib, 150 mingta loyiha ishga tushirilgan, 325 mingta ish o‘rni yaratilgan. 43 ming gektar ekin maydoni ajratilib, 435 ming yoshlar bandligi ta’minlangan. 32 mingdan ziyod yoshlarga subsidiya orqali asbob-uskuna, mehnat qurollari va kompyuter olib berilgan.
Ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ham ko‘p ishlar qilinmoqda. Jumladan, o‘tgan yili 130 ming talabaga 1 trillion 700 milliard so‘m ta’lim krediti berildi, xotin-qizlarning magistraturada o‘qishi bepul bo‘ldi. 53 ming nafar ehtiyojmand talabaga kontrakt pullari, 15 mingdan ziyod yoshlarga harbiy xizmat va 13 ming nafariga chet tillari bo‘yicha imtihon xarajatlari to‘lab berildi. 81 ming talabaga uy-joy ijarasi to‘lovi ajratildi. “Yoshlar daftari” orqali 300 ming yoshlarga qariyb 600 milliard so‘mlik yordam ko‘rsatildi.
Lekin bu borada dolzarb masalalar hali ham ko‘p. Bugungi kunda yurtimizda 722 ming nafar rasman ishsiz yoshlar bor.
Bu sohadagi ishlarni yanada aniq va manzilli tashkil etish maqsadida 14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan 9 million nafar o‘g‘il-qiz alohida e’tiborga olindi. Bunda birinchi marta 25 ta vazirlik va idora ma’lumotlari o‘zaro uyg‘unlashgan elektron bazaga jamlandi. Barcha yoshlarning ijtimoiy ahvoli, qobiliyati va qiziqishlari o‘rganilib, “mahalladan vazirlikkacha” tizimida ishlash choralari belgilab olingan.
Yig‘ilishda, avvalo, ishsiz, norasmiy sektorda band bo‘lgan va chet elga ishlagani ketgan yoshlar masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari bu borada ko‘plab yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Xususan, yoshlar bandligini ta’minlash uchun, avvalo, ishga qabul qilish tizimini qayta ko‘rib chiqish kerakligi ta’kidlandi.
Misol uchun, hozirda 103 mingdan ortiq tashkilotlarda 254 ming bo‘sh ish o‘rni bor. Lekin, o‘tgan yili oliy ta’limni bitirgan 6 mingdan ortiq, kollej va texnikumni tamomlagan 30 ming nafar yigit-qiz ish topa olmagan.
Shu bois endi har bir vazirlik o‘z tarmog‘idagi kasblarga malaka talabini o‘zi belgilaydi. Shuningdek, vazirliklar oliy va o‘rta maxsus ta’limga buyurtma beribgina qolmay, ularning o‘quv dasturlarini birga ishlab chiqadi.
Ma’lumki, 2021-yilda 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlarni ishga olgan korxonalarga ijtimoiy soliqni qaytarib berish amaliyoti joriy qilingan edi. O‘tgan davrda bundan 9 mingdan ziyod korxona foydalandi hamda 100 ming yoshlar bandligi ta’minlandi. Davlatimiz rahbari bu ijobiy tajriba muddatini yana ikki yilga uzaytirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
“Yangi O‘zbekiston yoshlari tashabbuslari” jamg‘armasi va elektron platformasi tashkil qilinishi belgilandi. Jamg‘armaga 100 million dollar yo‘naltirilib, bu mablag‘lar iqtidorli yoshlarning eng yaxshi g‘oya, startap va loyihalariga qulay va yengil shartlarda, zarur bo‘lsa foizsiz ajratiladi.
IT-parklar bo‘yicha tajribadan kelib chiqib, hududlarda “Kreativ park”lar ham tashkil etiladi. Ularga IT-park rezidentlariga berilgan imtiyoz va yengilliklar qo‘llanadi.
“Yoshlar daftari” jamg‘armasi mablag‘lari ham ko‘proq kasb o‘rgatishga, bandlikni ta’minlashga xizmat qilishi kerakligi ta’kidlandi. Shu bois endi bu jamg‘arma orqali turdosh xizmatlardan bir vaqtning o‘zida foydalanish imkoniyati yaratilishi belgilandi.
Davlat ko‘magiga muhtoj yoshlar har bir vazir va uning o‘rinbosarlari, viloyat, tuman va shahar hokimlari, sektor rahbarlari, rektorlar, Milliy gvardiya va harbiy qism komandirlariga nomma-nom biriktirildi. Ular o‘z himoyasidagi o‘g‘il-qizlarning kasb-hunar o‘rganishiga, kredit, subsidiya va kafillik olish orqali bandligiga ko‘maklashadi.
Yig‘ilishda yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi.
Yaqinda 100 mingdan ortiq yoshlar o‘rtasida o‘tkazilgan so‘rovnomada ular mahallasida sport bilan shug‘ullanishga sharoit hamda ko‘ngilochar maskanlar yetishmasligini bildirgan.
Shu bois, birinchi bosqichda viloyat markazlarida, keyinchalik tumanlarda kechayu kunduz ishlaydigan yoshlar sayilgohlari tashkil etish vazifasi qo‘yildi. Ularda sport, kibersport va intellektual o‘yinlar, kitobxonlik, karaoke uchun sharoitlar ko‘zda tutiladi. Shuningdek, har bir tumanda “Yoshlar sayli” va ijod ko‘chalari, oliy o‘quv yurtlarida sport ligalari, kovorking va teatr studiyalari tashkil qilinadi.
Bugungi kunda 1,5 million yoshlar bo‘sh vaqtini chet tili o‘rganishga bag‘ishlamoqda. Ularning bu intilishlari rag‘batlantirilib, xususiy markazlarda til o‘rganish xarajatlariga subsidiyalar ajratiladi.
Maktablarda to‘garaklarni jihozlash va murabbiylarni qo‘llab-quvvatlash, “Barkamol avlod” bolalar markazlari samaradorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Yoshlar o‘rtasida “Kasb-hunar olimpiadalari” tashkil qilinishi aytildi.
Bugungi globallashuv davrida yoshlar tarbiyasi va ongiga tahdidlar tobora kuchaymoqda. Ma’rifatparvar bobomiz Abdulla Avloniy “Har bir millatning saodati yoshlarning yaxshi tarbiyasiga bog‘liqdir” deya ta’kidlagan.
Lekin ma’naviy targ‘ibotning qamrovi va ta’sirchanligi pastligi, yoshlarning qiziqishlari inobatga olinmayotgani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois Ma’naviyat va ma’rifat markazi faoliyatini takomillashtirish, yoshlarni mafkuraviy tahdidlardan himoya qilib, ularga sog‘lom fikr beradigan manbalarni ko‘paytirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Umuman, bu sohadagi davlat siyosatini samarali tashkil etishga qaratilgan “Yangi O‘zbekiston yoshlari” dasturini ishlab chiqish, qonunchilikni o‘zgartirish vazifalari belgilandi.

Для молодежи будут созданы новые возможности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 11 апреля состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения результативности работы, проводимой в области молодежной политики.
В нашей стране более 19 миллионов молодых людей в возрасте до 30 лет, они составляют 55 процентов населения. Сейчас ежегодно на рынок труда выходят 600 тысяч молодых людей, а в ближайшие 10 лет это число достигнет 1 миллиона.
Поэтому особое внимание уделяется обеспечению качественного образования, профессиональной подготовки и трудоустройства молодежи. Для организации этих работ на уровне махалли была создана вертикальная система управления. Из числа самоотверженных и инициативных юношей и девушек назначены лидеры молодежи в 9,5 тысячи махаллей. Через эту систему для молодежи было создано более 100 возможностей, налажена адресная поддержка.
К примеру, только в прошлом году на молодежное предпринимательство выделено кредитов на сумму 4 триллиона сумов, запущено 150 тысяч проектов, создано 325 тысяч рабочих мест. Выделено 43 тысячи гектаров посевных земель и обеспечена занятость 435 тысяч молодых людей. За счет субсидий более 32 тысяч приобрели оборудование, инструменты и компьютеры.
Значительная работа ведется и в сфере социальной поддержки. В частности, в прошлом году 130 тысячам студентов было выдано 1,7 триллиона сумов образовательных кредитов, обучение женщин в магистратуре стало бесплатным. 53 тысячам малообеспеченных студентов оказана финансовая помощь в оплате контракта на обучение, 15 тысячам молодых людей - для покрытия расходов, связанных с военной службой, 13 тысячам - на изучение иностранного языка. Предоставлена компенсация на оплату аренды жилья 81 тысяче студентов. Через «Молодежную тетрадь» 300 тысячам молодежи оказана помощь на сумму около 600 миллиардов сумов.
Но в сфере остается много актуальных вопросов, требующих решения. Сегодня в стране официально насчитывается 722 тысячи безработных молодых людей.
Для организации более точной и адресной работы с молодежью проведено изучение 9 миллионов молодых людей в возрасте от 14 до 30 лет. При этом впервые данные 25 министерств и ведомств интегрированы в единую базу. Исследованы социальное положение, способности и интересы, определены меры по внедрению механизма работы «от махалли до министерства».
На совещании первоочередное внимание уделено проблемам безработной молодежи, а также молодых людей, занятых в неформальном секторе или уехавших на заработки за рубеж. Глава нашего государства выдвинул целый ряд новых инициатив в этом направлении.
В частности, подчеркнуто, что для обеспечения занятости молодежи необходимо в первую очередь пересмотреть систему трудоустройства.
Например, в настоящее время в более 103 тысячах организаций имеется 254 тысячи вакансий. Однако в прошлом году не смогли найти работу более 6 тысяч юношей и девушек, окончивших высшие учебные заведения, и 30 тысяч юношей и девушек, окончивших колледжи и техникумы.
В связи с этим отныне каждое министерство будет само определять квалификационные требования к профессиям в курируемых отраслях. Также министерства будут не только давать заказ на подготовку кадров в учреждениях высшего и среднего специального образование, но и совместно с ними разрабатывать учебные программы.
Как известно, в 2021 году была введена практика возврата социального налога предприятиям, нанявшим молодежь в возрасте до 25 лет. За истекший период этой возможностью воспользовались более 9 тысяч предприятий и трудоустроено 100 тысяч молодых людей. Глава нашего государства дал поручение продлить действие преференции еще на два года.
Принято решение о создании фонда и электронной платформы «Инициативы молодежи Нового Узбекистана». Фонду будет выделено 100 миллионов долларов, который пойдут на лучшие идеи, стартапы и проекты талантливой молодежи на удобных и льготных условиях, при необходимости, без начисления процентов.
На основе опыта IT-парков в регионах также будут созданы Креативные парки. На них распространят льготы и преференции, предоставляемые резидентам IT-парков.
Отмечено, что при выделении средств из фонда «Молодежной тетради» следует отдать приоритет профессиональному обучению и трудоустройству. В связи с этим принято решение создать возможность одновременного использования нескольких смежных услуг через фонд.
Молодежь, нуждающаяся в государственной поддержке, будет поименно закреплено за каждым министром, его заместителем, хокимом областей, районов и городов, начальником сектора, ректором, командиром Национальной гвардии и воинских частей. Они будут поддерживать профессиональное обучение и трудоустройство подопечных, помогать им в получении кредитов, субсидий и поручительств.
На совещании рассмотрены и вопросы содержательной организации свободного времени молодежи.
В недавнем опросе, проведенном среди более чем 100 тысяч молодых людей, респонденты указали на отсутствие возможностей для занятий спортом и развлечений.
В связи с этим поставлена задача организовать круглосуточно работающих молодежных парков, на первом этапе в областных центрах, а позже и в районах. В них будут созданы условия для занятия спортом, киберспортом и интеллектуальными играми, чтения, караоке. Также в каждом районе будут организованы молодежные гуляния, улицы творчества, а также спортивные лиги, коворкинги и театральные студии в вузах.
Сегодня 1,5 миллиона молодых людей посвящают свое свободное время изучению иностранного языка. Для дальнейшего стимулирования этого интереса молодежи будут выделяться субсидии на изучение языков в частных центрах.
На совещании определен ряд задач по оснащению кружков в школах и поддержке тренеров, повышению эффективности работы детских центров «Баркамол авлод». Среди молодежи будет проводиться «Олимпиада профессий».
В нынешнюю эпоху глобализации возрастают угрозы воспитанию и сознанию молодежи. Наш предок, просветитель Абдулла Авлони отмечал: «Счастье каждого народа зависит от хорошего воспитания молодежи».
Однако, отмечалось на совещании, что охват и эффективность духовно-просветительских мероприятий недостаточны, при этом не учитываются интересы молодежи.
В связи с этим поручено усовершенствовать деятельность Центра духовности и просветительстве, наращиванию контента, нацеленного на защиту молодежи от идеологических угроз.
В целом для эффективной организации государственной политики в данной сфере будут разработаны программа «Молодежь Нового Узбекистана» и поправки в законодательство.
Президент подчеркнул, что работа с молодежью – это важнейшая задача всех руководителей, широкой общественности, всего нашего общества.