Shavkat Mirziyoyev: Bugungi poydevor natijasini xalqimiz albatta ko‘radi
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan yurtimizning har bir hududida yoshlarning g‘ururini ko‘taradigan ko‘p ishlar qilinmoqda. Masalan, Toshkentda Abdulla Qodiriy, Nukusda Ibroyim Yusupov, Qarshida Abdulla Oripov nomidagi kabi 9 ta ijod maktabi tashkil etildi.
Sirdaryo viloyatida ham yoshlarga ibrat bo‘ladigan atoqli insonlar ko‘p. Ulardan biri O‘zbekiston xalq shoiri Halima Xudoyberdiyevadir. U nodir iste’dodi, badiiy teran va falsafiy she’rlari, publitsistik asarlari bilan o‘zbek adabiyoti rivojiga ulkan hissa qo‘shgan.
Shavkat Mirziyoyev 2019-yilda Sirdaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida marhum shoira nomini abadiylashtirish, iste’dodli yoshlarga sharoit yaratish maqsadida ijod maktabi tashkil etish taklifini bildirgan edi. Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilinib, o‘sha yili dekabrda ushbu ta’lim maskani foydalanishga topshirildi.
Tashrif chog‘ida Prezident maktabga kiraverishdagi Halima Xudoyberdiyeva haykaliga gul qo‘ydi. Shoira hayoti va ijodiga bag‘ishlangan mo‘jaz muzeyni ko‘zdan kechirdi. O‘quvchilar Halima Xudoyberdiyeva she’rlaridan namunalar o‘qib berdi.
Ijod maktabida umumta’lim fanlari bilan birga, ona tili va adabiyot chuqur o‘rgatiladi. Ayni paytda 7-11-sinflarda 180 nafar iqtidorli yigit-qiz ta’lim olmoqda. Sinflar, kompyuter xonasi, laboratoriya, sport zali va yotoqxona zamonaviy jihozlangan. Maktab kutubxonasida 3 ming 500 dan ziyod badiiy adabiyotlar jamlangan.
Muallim va ziyolilar bilan suhbatda ta’lim sifati, sohadagi islohotlar haqida so‘z bordi.
- Biz birinchi kundan ta’lim sifatini yaxshilashga, muallimlarning maqomi va obro‘sini ko‘tarishga harakat qilyapmiz. Bu haqdagi me’yorlarni Konstitutsiyaga ham muhrlayapmiz. Ko‘ryapsizlar, zamon murakkab bo‘lib ketyapti. Qachon biz bu raqobatga munosib bo‘lamiz? Bilimli bo‘lsak. Shuning uchun ta’lim mazmunini isloh qilib, yoshlarga sharoit yaratyapmiz. Zamonlar o‘tadi, muhit o‘zgaradi. Bugungi poydevor natijasini xalqimiz albatta ko‘radi. Yoshlarimizdan yana ko‘plab Buxoriylar, Beruniylar, Ulug‘beklar chiqadi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ijod maktablarini universitetlarga biriktirish, viloyatdagi maktablar bilan aloqasini kengaytirish, iste’dodli yoshlarning kitoblarini chop etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Shu bilan Prezidentning Sirdaryo viloyatiga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

Шавкат Мирзиёев: Наш народ обязательно увидит результат заложенного сегодня фундамента
По инициативе главы нашего государства по всей стране проводится масштабная работа по увековечению выдающихся деятелей культуры нашей страны и приобщению молодежи к их наследию. Так, были организованы 9 школ творчества, в том числе имени Абдуллы Кадыри в Ташкенте, Ибраима Юсупова в Нукусе, Абдуллы Арипова в Карши.
Уроженка Сырдарьинской области Халима Худойбердиева - народный поэт Узбекистана - своим уникальным талантом, художественно богатой и философской поэзией, публицистическими произведениями внесла огромный вклад в развитие узбекской литературы.
В ходе поездки в Сырдарьинскую область в 2019 году Шавкат Мирзиёев предложил создать школу творчества, чтобы увековечить имя покойной поэтессы и создать условия для талантливой молодежи. После этого принято соответствующее постановление Кабинета Министров и в декабре того же года школа была сдана в эксплуатацию.
Глава государства возложил цветы к памятнику Халиме Худойбердиевой у входа в школу, посетил небольшой музей, посвященный жизни и творчеству поэтессы. Учащиеся школы продекламировали ее стихи.
В школе творчества наряду с общеобразовательными предметами углубленно преподаются родной язык и литература. В настоящее время здесь учатся 180 талантливых мальчиков и девочек. Современно оснащены классы, компьютерный кабинет, лаборатория, спортзал и общежитие. В школьной библиотеке имеется более 3,5 тысячи художественных книг.
В беседе с учителями школы и представителями интеллигенции говорилось о качестве образования, реформах в сфере.
- Мы с самого первого дня прилагаем усилия к улучшению качества образования, поднятию статуса и авторитета учителей. Соответствующие нормы закрепляются и в Конституции. Вы и сами видите, время становится все более сложным. Как мы выдержим конкуренцию? Если будем образованными. Именно поэтому мы реформируем содержание образования и создаем условия для молодежи. Пройдут годы, поменяются условия. Но наш народ обязательно увидит результат заложенного сегодня фундамента. Еще много Бухари, Беруни, Улугбеков выйдет из числа нашей молодежи, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по закреплению университетов за школами творчества, расширению их взаимодействия с другими школами области, изданию книг талантливой молодежи.
На этом поездка Президента в Сырдарьинскую область завершилась, глава государства вернулся в Ташкент.