ЭКОЛОГИК БАРҚАРОРЛИКНИ ТАЪМИНЛАШ – ДАВР ТАЛАБИ
Халқаро ташкилотларнинг маълумотларига кўра, ҳар йили 7 миллион гектарга яқин унумдор ерлар жаҳон қишлоқ хўжалиги айланмасидан тортиб олинмоқда, ҳар йили дунёда 7 миллион киши ҳаво ифлосланиши таъсиридан вафот этмоқда, 2025 йилга бориб эса, дунё аҳолисининг ярмидан кўпи сифатли сув истеъмолидан маҳрум бўлиши мумкин.
Юртимизда аҳолининг қулай табиий муҳитга эга бўлиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш, табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш, юзага келаётган экологик муаммоларнинг олдини олишга жиддий эътибор қаратиб келинмоқда.
Таъкидлаш жоизки, шу кунларда қизғин давом этаётган Ўзбекистон учун муҳим сиёсий ҳужжат, янгиланаётган Конституция лойиҳаси кенг жамоатчилик муҳокамасида бўлиб, ундаги моддалар сони амалдаги 128 тадан 155 тага, нормалар сони 275 тадан 434 тага ошди. Яъни, Асосий қонунимиз матни қарийб 65 фоизга ортди ва халқимиз таклифлари асосида янгиланди.
Мазкур лойиҳада аҳоли ҳаёти ва саломатлик даражасини яхшилашнинг зарурий шарти сифатида Конституцияда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича комплекс чоралар белгиланмоқда.
Жумладан, Конституцияда давлат атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича чораларни амалга оширади, фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратади, деган норма киритилмоқда.
Конституцияни 49-моддасига киритилаётган ўзгартириш эса, аҳолига атроф-муҳит, унинг ҳолати тўғрисидаги ишончли ахборотга эга бўлиш ҳуқуқини бериши, давлат фуқароларнинг экологик ҳуқуқларини таъминлаш ва атроф-муҳитга зарарли таъсир кўрсатилишига йўл қўймаслик мақсадида шаҳарсозлик фаолияти соҳасида жамоатчилик назоратини амалга ошириш учун шарт-шароитлар яратилиши билан муҳим аҳамиятга эга.
Шунингдек, давлат барқарор ривожланиш принципига мувофиқ, атроф-муҳитни яхшилаш, тиклаш ва муҳофаза қилиш, экологик мувозанатни сақлаш бўйича чора-тадбирларни амалга ошириши, Оролбўйи минтақасининг экологик тизимини муҳофаза қилиш ҳамда тиклаш, минтақани ижтимоий ва иқтисодий жиҳатдан ривожлантириш бўйича зарур чоралар кўриши белгилаб ўтилган.
Хулоса ўрнида таъкидлаш жоизки, ушбу ўзгартиришларнинг аҳамияти шундан иборатки, унда, биринчидан, фуқароларнинг экологик бурчи Конституция даражасида мустаҳкамланади; иккинчидан, Конституциянинг ушбу нормалари нафақат фуқароларнинг табиатни муҳофаза қилиш, балки экология ва атроф-муҳит муҳофазаси соҳасидаги қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга, аҳолининг қулай табиий муҳитда ҳаёт кечириши учун барча зарур шарт-шароитларни яратишга, табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланишга ҳамда экологик хавфсизлик муаммоларнинг олдини олишга хизмат қилади.

ENSURING ECOLOGICAL SUSTAINABILITY – IMPERATIVE OF OUR TIME
According to international organizations, every year, about 7 million hectares of fertile land are taken away from the world's agricultural cycle, and every year 7 million people in the world die from the effects of air pollution. By 2025, more than half of the world's population may be deprived of quality water consumption.
In our country, serious attention is being paid to creating the conditions for the population to have a comfortable natural environment, the rational and practical use of natural resources, and the prevention of emerging environmental problems.
The renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, draft of which was highly discussed, covers issues directed to ease the ecological threats. The number of articles in it has increased from 128 to 155, and the number of norms has risen from 275 to 434. That is, the text of our Basic Law increased by almost 65% and was updated based on the suggestions of our people.
The draft contains comprehensive measures for environmental protection to be defined in the Constitution as a necessary condition for improving the population's quality of life and health.
In particular, the Constitution is going to contain the norms stipulating that the state implements measures to improve, restore and protect the environment, maintain ecological balance, and create conditions for public control in the field of urban development activities to ensure the environmental rights of citizens and prevent harmful effects on the environment.
The vital amendment to Article 49 of the Constitution gives the population the right to reliable information about the environment and its condition. It articulates that the state shall create conditions for public control in urban planning to ensure citizens' environmental rights and prevent harmful effects on the environment.
It is also determined that by the principle of sustainable development, the state will implement measures to improve, restore and protect the environment, maintain ecological balance, take necessary steps to protect and restore the ecological system of the Aral Sea region and develop the region socially and economically.
In conclusion, it should be noted that the importance of these amendments is that, firstly, the environmental duty of citizens is enshrined at the level of the Constitution; secondly, these norms of the Constitution will serve to ensure not only the legal rights and interests of citizens in the field of nature protection, but also in the field of ecology and environmental protection, create all the necessary conditions for the population to live in a comfortable natural environment, use natural resources rationally and efficiently, and prevent ecological safety problems.