Issiqlik ta’minoti bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni ijtimoiy soha obyektlarining isitish tizimlarini modernizatsiya qilish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda 15 mingta ijtimoiy soha obyektida isitish tizimlari ta’mirtalab. Oqibatda ularda issiqlik energiyasining 35 foizi yo‘qotilmoqda, issiqlik harorati me’yorga nisbatan 2 baravar past.
Shu bois Bo‘ston tumanida isitish tizimini xususiy sheriklik asosida yangilash va boshqarish bo‘yicha tajriba o‘tkazilgan edi. Isitish qozonlari zamonaviylariga almashtirilgan hamda tarmoqlar modernizatsiya qilinib, xususiy boshqaruvga berilgan. Natijada energiya sarfi kamayib, binolar ichidagi harorat ko‘tarilgan. Ayniqsa, o‘tgan qishdagi anomal sovuq davrida ham obyektlarda mo‘tadil harorat saqlab turilgan.
Yig‘ilishda ushbu tajribani ommalashtirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi. Unga ko‘ra, isitish tizimi tadbirkorlarga 10 yilga boshqaruvga beriladi va ularning xizmatlari davlat tomonidan sotib olinadi. Tarmoqlar modernizatsiyasi uchun zarur mablag‘ning yarmi budjetdan, yarmi xususiy sherik hisobidan ajratiladi. Isitish qozonlarini ishlab chiqarishga kerakli butlovchi qismlar ikki yil muddatga bojxona bojidan ozod qilinadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, tashkiliy va moliyaviy masalalar bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilarga tuman va shaharlardagi ijtimoiy obyektlarning isitish tizimlarini xatlovdan o‘tkazib, bosqichma-bosqich yangilash, ularni boshqarishga salohiyatli tadbirkorlarni jalb etish topshirildi. Binolarda energiya yo‘qotilishini kamaytirish, issiqlikni saqlash choralarini ko‘rish zarurligi ta’kidlandi. Investorlar ishtirokida energiya tejamkor isitish qozonlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda ko‘mir ta’minoti masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
So‘nggi yillarda yurtimizda ko‘mir qazib chiqarish 3 million tonnadan 5,4 million tonnaga oshgan. Bu yil esa salkam 6 million tonna qazib olish rejalashtirilgan. Lekin ko‘mirga talab bundan ancha ko‘p.
Prezidentimiz istiqbolli konlarni o‘zlashtirishga xususiy sektorni va yangi texnologiyalarni jalb qilish, ko‘mirning sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены предложения по улучшению теплоснабжения
Президент Шавкат Мирзиёев 3 апреля провел совещание по мерам модернизации систем отопления в объектах социальной сферы.
Сегодня системы отопления в 15 тысячах социальных объектов нашей страны устарели и требуют ремонта. При их эксплуатации теряется 35 процентов тепловой энергии, температура отопления в них в 2 раза ниже нормы.
В Бустанском районе Андижанской области был проведен эксперимент по обновлению и управлению системой отопления на основе частного партнерства. Отопительные котлы были заменены на современные и переданы в частное управление, в результате чего снизилось потребление энергии и повысилась температура внутри зданий. Оптимальная температура в социальных объектах обеспечивалась даже в период аномальных холодов прошлой зимой.
На совещании обсуждены предложения по масштабированию этого опыта. Предлагается передать системы отопления в управление предпринимателям на срок 10 лет, их услуги будут закупаться государством. Половина необходимых средств на модернизацию сетей будет выделяться из бюджета, половина — за счет частного партнера. Кроме того, предусматривается освобождение комплектующих, необходимые для производства отопительных котлов, от таможенной пошлины сроком на два года.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и дал указания по организационным и финансовым вопросам.
Перед ответственными лицами поставлена задача инвентаризировать и поэтапно модернизировать системы отопления социальных объектов районов и городов, привлекая к управлению ими предпринимателей. Подчеркнуто, что необходимо принять меры по снижению потерь энергии и сохранению тепла в зданиях. Поручено запустить производство энергоэффективных отопительных котлов с участием инвесторов.
На совещании также обсуждался вопрос поставок угля.
За последние годы добыча угля в нашей стране увеличилась с 3 миллионов до 5,4 миллиона тонн. В этом году планируется добыть почти 6 миллионов тонн. Но спрос на уголь значительно больше.
В связи с этим Президент дал указания по привлечению частного сектора и новых технологий к освоению перспективных месторождений, повышению качества угля.