Issiqlik ta’minoti bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni ijtimoiy soha obyektlarining isitish tizimlarini modernizatsiya qilish chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan yig‘ilish o‘tkazdi.
Bugungi kunda 15 mingta ijtimoiy soha obyektida isitish tizimlari ta’mirtalab. Oqibatda ularda issiqlik energiyasining 35 foizi yo‘qotilmoqda, issiqlik harorati me’yorga nisbatan 2 baravar past.
Shu bois Bo‘ston tumanida isitish tizimini xususiy sheriklik asosida yangilash va boshqarish bo‘yicha tajriba o‘tkazilgan edi. Isitish qozonlari zamonaviylariga almashtirilgan hamda tarmoqlar modernizatsiya qilinib, xususiy boshqaruvga berilgan. Natijada energiya sarfi kamayib, binolar ichidagi harorat ko‘tarilgan. Ayniqsa, o‘tgan qishdagi anomal sovuq davrida ham obyektlarda mo‘tadil harorat saqlab turilgan.
Yig‘ilishda ushbu tajribani ommalashtirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi. Unga ko‘ra, isitish tizimi tadbirkorlarga 10 yilga boshqaruvga beriladi va ularning xizmatlari davlat tomonidan sotib olinadi. Tarmoqlar modernizatsiyasi uchun zarur mablag‘ning yarmi budjetdan, yarmi xususiy sherik hisobidan ajratiladi. Isitish qozonlarini ishlab chiqarishga kerakli butlovchi qismlar ikki yil muddatga bojxona bojidan ozod qilinadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, tashkiliy va moliyaviy masalalar bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Mutasaddilarga tuman va shaharlardagi ijtimoiy obyektlarning isitish tizimlarini xatlovdan o‘tkazib, bosqichma-bosqich yangilash, ularni boshqarishga salohiyatli tadbirkorlarni jalb etish topshirildi. Binolarda energiya yo‘qotilishini kamaytirish, issiqlikni saqlash choralarini ko‘rish zarurligi ta’kidlandi. Investorlar ishtirokida energiya tejamkor isitish qozonlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi.
Yig‘ilishda ko‘mir ta’minoti masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi.
So‘nggi yillarda yurtimizda ko‘mir qazib chiqarish 3 million tonnadan 5,4 million tonnaga oshgan. Bu yil esa salkam 6 million tonna qazib olish rejalashtirilgan. Lekin ko‘mirga talab bundan ancha ko‘p.
Prezidentimiz istiqbolli konlarni o‘zlashtirishga xususiy sektorni va yangi texnologiyalarni jalb qilish, ko‘mirning sifatini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

On April 3, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to modernize heating systems in social facilities.
Heating systems in 15,000 social facilities in Uzbekistan are outdated and require repair. 35 percent of thermal energy is lost during their operation. The heating temperature in them is 2 times lower than the norm.
An experiment was conducted in Bustan district of Andijan region to upgrade and manage the heating system based on a private partnership. Heating boilers were replaced with modern ones and transferred to private management, which reduced energy consumption and increased the temperature inside the buildings. The optimal temperature in social facilities was provided even during the period of abnormally cold weather last winter.
At the meeting, proposals for scaling up this experience were discussed. It was proposed to transfer the heating systems to the management of entrepreneurs for 10 years, their services will be purchased by the state. Half of the necessary funds for the modernization of networks will be allocated from the budget, half – at the expense of a private partner. The exemption of components, which are necessary for the production of heating boilers, from customs duty for two years is envisaged.
The Head of state approved these proposals and gave instructions on organizational and financial issues.
Officials were tasked with inventorying and gradually modernizing the heating systems of social facilities in districts and cities, involving entrepreneurs in their management. It was emphasized that it is necessary to take measures to reduce energy losses and preserve heat in buildings. It was instructed to launch the production of energy-efficient heating boilers with the participation of investors.
The issue of coal supplies was also discussed at the meeting.
In recent years, coal production in the country has increased from 3 million to 5.4 million tons. This year it is planned to produce almost 6 million tons. But the demand for coal is much greater.
In this regard, the President gave instructions on attracting the private sector and new technologies to the development of promising deposits and improving the coal quality.