Prezident Shavkat Mirziyoyev Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining Xorazm filialini borib ko‘rdi.
15 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ evaziga barpo etilgan ushbu markaz yiliga 4 ming 500 nafar yoshni axborot texnologiyalari yo‘nalishida o‘qitish va IT xizmatlar ko‘rsatish quvvatiga ega. Bu yoshlarning zamonaviy mutaxassisliklarni egallab, o‘z yo‘lini topishida muhim omil bo‘lmoqda. Xususan, ushbu majmuada ham 250 nafar yigit-qiz ish bilan ta’minlangan.
Prezidentimizga IT-parkda amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berildi.
Bu yerda o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda IT xizmatlarini eksport qilish uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Maqsadlar ham shunga yarasha, joriy yilda eksport hajmini 3 million dollarga yetkazish ko‘zda tutilgan.
Shu yerning o‘zida IT-park rezidentlari, axborot texnologiyalariga sohasida faoliyat olib borayotgan yoshlar bilan muloqot bo‘ldi. Ular o‘zlarining faoliyatlari haqida so‘zlab berishdi.
Davlatimiz rahbari yoshlarning fikrlarini eshitib, takliflarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

The President visits IT Park in Urgench
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the Khorezm branch of the Technological Park of Software Products and Information Technologies.
The complex, built for more than 15 billion UZS, can train 4.5 thousand young people in information technology and provide IT services. Here young people can master modern professions and find their place in life. The technopark itself employs 250 young people.
The President was informed about the work being carried out here and the plans.
All the necessary conditions have been created for conducting training courses and providing IT services on orders from abroad. This year it is planned to increase the volume of exports to $3 million.
A conversation took place with residents of the IT Park and young professionals working in this industry. They told about their activities.
The Head of state listened to the opinions of the youth and gave instructions to responsible persons to support their proposals.