Prezident Shavkat Mirziyoyev Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parkining Xorazm filialini borib ko‘rdi.
15 milliard so‘mdan ziyod mablag‘ evaziga barpo etilgan ushbu markaz yiliga 4 ming 500 nafar yoshni axborot texnologiyalari yo‘nalishida o‘qitish va IT xizmatlar ko‘rsatish quvvatiga ega. Bu yoshlarning zamonaviy mutaxassisliklarni egallab, o‘z yo‘lini topishida muhim omil bo‘lmoqda. Xususan, ushbu majmuada ham 250 nafar yigit-qiz ish bilan ta’minlangan.
Prezidentimizga IT-parkda amalga oshirilayotgan ishlar, istiqboldagi rejalar haqida ma’lumot berildi.
Bu yerda o‘quv mashg‘ulotlarini tashkil etish hamda IT xizmatlarini eksport qilish uchun barcha zarur sharoitlar yaratilgan. Maqsadlar ham shunga yarasha, joriy yilda eksport hajmini 3 million dollarga yetkazish ko‘zda tutilgan.
Shu yerning o‘zida IT-park rezidentlari, axborot texnologiyalariga sohasida faoliyat olib borayotgan yoshlar bilan muloqot bo‘ldi. Ular o‘zlarining faoliyatlari haqida so‘zlab berishdi.
Davlatimiz rahbari yoshlarning fikrlarini eshitib, takliflarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.

Президент посетил ургенчский IT-парк
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с Хорезмским филиалом Технологического парка программных продуктов и информационных технологий.
Комплекс, построенный за более чем 15 миллиардов сумов, способен обучать информационным технологиям 4,5 тысячи молодых людей и оказывать IT-услуги. Здесь молодежь может овладеть современными профессиями и найти свое место в жизни. В самом технопарке занято 250 юношей и девушек.
Президент был проинформирован о проводимой здесь работе и планах на перспективу.
Созданы все необходимые условия для проведения учебных курсов и оказания IT-услуг по заказам из-за рубежа. В этом году планируется довести объем экспорта до 3 миллионов долларов.
Здесь же состоялась беседа с резидентами IT-парка и молодыми специалистами, работающими в этой отрасли. Они рассказали о своей деятельности.
Глава нашего государства выслушал мнения молодежи и дал ответственным лицам поручения по поддержке прозвучавших предложений.