Xorazm viloyatini rivojlantirish bo‘yicha ustuvor vazifalar belgilandi
Urganch shahrida 31-mart kuni xalq deputatlari Xorazm viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etib, nutq so‘zladi.
– Bugun mana shu qadim va tabarruk zaminda, muborak Ramazon oyida siz, aziz yurtdoshlarim bilan ko‘rishib turganimdan g‘oyat mamnunman, – dedi davlatimiz rahbari. – Agar tahlil qilsak, Xorazmda ko‘p narsalar o‘zgardi. Lekin zamon shiddat bilan o‘tyapti, aholining talabi o‘sib boryapti. Biz shunga munosib harakat qilishimiz kerak. Shuning uchun ishimizni tanqidiy ko‘rib, katta-katta marralar olishimiz kerak.
Yig‘ilish avvalida Xorazm viloyatidagi o‘zgarishlar qayd etib o‘tildi. Oxirgi olti yilda maktabgacha ta’lim qamrovi 22 foizdan 79 foizga yetkazildi. 131 ta maktab qurildi va rekonstruksiya qilindi. 580 ming aholi ilk bor markazlashgan ichimlik suvi bilan ta’minlandi.
Viloyatdagi 531 ta mahallani obod qilishga qo‘shimcha 1 trillion so‘m, tuman markazlari yo‘llarini ta’mirlash, piyodalar yo‘lagi va yoritgichlarga 50 milliard so‘m ajratilgan.
Aholini uy-joy bilan ta’minlash ishlari ham jadallashgan. Oxirgi besh yilda 9 ming 500 ta xonadonli uylar foydalanishga topshirilgan. Bu xayrli ishlarning davomi sifatida Urganch shahrida Al-Xorazmiy shaharchasi qurilishi boshlandi.
Sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatishda 1,5 milliard dollarlik 7 mingta loyiha doirasida yangi korxonalar ishga tushdi. Bu orqali 50 mingta yangi doimiy ish o‘rinlari yaratilib, 19 mingta oila kambag‘allikdan chiqarildi.
Ishlab chiqarish 1,5 baravarga ko‘paydi, sanoat eksporti 190 million dollarni tashkil etdi. Ayniqsa, to‘qimachilik, avtomobilsozlik, oziq-ovqat, elektrotexnika va qurilish materiallari ishlab chiqarish 2 baravarga o‘sdi.
Lekin viloyatda iqtisodiy imkoniyatlar bundan ham ko‘pligi, aholini qiynayotgan ko‘plab masalalar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Sessiyada tashkiliy masala ko‘rildi. Davlatimiz rahbari Xorazm viloyati hokimi lavozimiga Jo‘rabek Rahimov nomzodini tavsiya etdi.
J.Rahimov 1981-yilda Xorazm viloyatida tug‘ilgan. Mehnat faoliyatini Shovot tumanida boshlab, so‘nggi yillarda Bog‘ot va Qo‘shko‘pir tumanlari hokimi lavozimlarida ishlagan. U o‘tgan yilning dekabridan buyon Xorazm viloyati hokimi vazifasini bajarib kelmoqda.
Davlatimiz rahbari nomzodni lavozimga tasdiqlashdan avval uning rejalarini eshitishni taklif etdi. Jo‘rabek Rahimov viloyatda tadbirkorlik, sanoat, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, aholiga munosib turmush sharoiti yaratish bo‘yicha rejalarini taqdimot qildi.
Aholi bandligini ta’minlash va daromadini oshirish choralariga birinchi navbatda e’tibor qaratildi. Prezidentimiz aytilgan takliflarni ma’qullab, ular yuzasidan mutasaddilarga ko‘rsatmalar berdi.
Oilaviy tadbirkorlik dasturlari uchun berilgan 940 milliard so‘mga qo‘shimcha 100 milliard so‘m yo‘naltirilishi belgilandi. Yangi tadbirkorlik subyektlarini tashkil qilish orqali 57 ming, kasanachilikda salohiyati bor 240 ta mahallada mehnat qurollari va joy masalasini hal qilib, 50 ming, o‘zini-o‘zi band qilish orqali 28 ming aholi bandligini ta’minlash mumkinligi aytildi.
Ikkinchi muhim vazifa – oziq-ovqat mahsulotlari balansini ta’minlash. Shu maqsadda “Toshsoqa tizimidagi magistral sug‘orish kanalini tiklash” loyihasining ikkinchi bosqichi boshlanadi. Bog‘ot, Shovot va Yangibozor tumanlaridagi 2 ming gektarda uzum, olma va qovun plantatsiyalari, Gurlan va Bog‘otda agrologistika markazlari tashkil etiladi. Parrandachilik, chorvachilik, sutni qayta ishlash loyihalari amalga oshiriladi.
Ma’lumki, har bir tumanga kamida 50 million dollar investitsiya jalb qilish vazifasi qo‘yilgan. Viloyat hokimligiga nomzod buning evaziga tumanlarda qanday loyihalar mo‘ljallangani haqida axborot berdi.
Davlatimiz rahbari 14 ta yirik sanoat loyihasi infratuzilmasi uchun qo‘shimcha 100 milliard so‘m yo‘naltirish, Urganchda elektrotexnika va farmatsevtika sanoat parklari tashkil qilish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. 20 million dollar investitsiya evaziga “Damas” va “Labo” avtomashinalarini ishlab chiqarish hajmini oshirish vazifasi qo‘yildi. Bu orqali 300 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.
Sanoat korxonalari va uy-joylarni elektr energiyasi bilan ta’minlash chora-tadbirlari ham belgilandi.
Ijtimoiy sohani rivojlantirish, maktab va bog‘chalar barpo etish, aholini uy-joy va ichimlik suvi bilan ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Prezident maktablarda sanitariya holatini yaxshilash, chet tili va kasbga o‘rgatish xonalarini tashkil qilish hamda 12 ta tumanda IT park ochish tashabbusini qo‘llab-quvvatladi.
Umuman olganda, Xorazmda ijtimoiy muammolarni hal qilishga bu yilgi davlat dasturlarida ko‘zda tutilgan 1,5 trillion so‘mga qo‘shimcha 400 milliard so‘m ajratilishi ma’lum qilindi. Bundan tashqari, agrar soha, ichimlik suvi va tadbirkorlik loyihalariga qo‘shimcha 475 million dollar jalb qilish bo‘yicha topshiriq berildi.
Barcha chora-tadbirlar orqali 365 ming aholini daromadli mehnat bilan ta’minlab, Xorazmni ishsizlikdan xoli hududga aylantirish vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotdan so‘ng viloyat kengashi deputatlari nomzodning rejalari yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdi. Tashkiliy masala ovozga qo‘yildi. Uning natijalariga ko‘ra, Jo‘rabek Rahimov Xorazm viloyatining hokimi etib tasdiqlandi.
– Bugun sizlar bilan aholi hayotiga daxldor barcha masalalarga to‘xtalib, zarur mablag‘lar ajratdik, viloyatga yangi hokim tasdiqladik. Endigi vazifa – butun Xorazm eli hokim atrofida jipslashib, mutasaddilar fidoyi va halol bo‘lib, bugun aytilgan reja va tashabbuslarni hayotga, aholi turmush tarziga ko‘chirishi kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev sessiya so‘ngida.

Priority tasks for the development of Khorezm region defined
On March 31, Urgench hosted an extraordinary session of Khorezm Regional Council of People’s Deputies.
The President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in it and delivered a speech.
“I am very glad to meet you, my dear compatriots, today in this ancient and blessed land, during the holy month of Ramadan”, the Head of state noted. – If we analyze it, a lot has changed in Khorezm. But time is passing rapidly, people’s requests are growing. We must act accordingly. That’s why we should take a critical look at our work and set ourselves big goals”.
The transformations taking place in Khorezm region were noted at the meeting. Preschool enrollment has increased from 22 percent to 79 percent over the past six years. 131 schools were built and reconstructed. For the first time, 580 thousand residents received access to the centralized drinking water supply.
An additional 1 trillion UZS has been allocated for the development of 531 mahallas of the region, 50 billion UZS for the repair of roads, sidewalks and lighting in district centers.
The work on providing the population with housing has also accelerated. Over the past five years, houses for 9.5 thousand apartments have been put into operation. The construction of Al-Khwarizmi town in Urgench has begun in the continuation of this work.
Within the framework of 7 thousand projects worth $1.5 billion, new enterprises have been launched in the industry, agriculture and service sector. Thanks to this, 50 thousand permanent jobs were created, 19 thousand families were lifted out of poverty.
Production increased 1.5 times, industrial exports amounted to $190 million. In particular, the output of products in the textile, automotive, food, electrical engineering and construction materials increased by 2 times.
At the same time, it was noted that there are even greater economic opportunities in the region and many issues that people are waiting for solutions to.
The organizational issue was considered. The Head of state recommended the candidacy of Jurabek Rakhimov for the post of Hokim of Khorezm region.
J.Rakhimov was born in 1981 in Khorezm region. He started his career in Shavat district, and in recent years worked as Hokim of Bagat and Kushkupir districts. Since December last year, he has acted as Hokim of Khorezm region.
The Head of state offered to listen to the candidate’s plans. Jurabek Rakhimov presented his plans for the development of entrepreneurship, industry, agriculture, and the creation of decent living conditions for the population of the region.
The first presentation of the candidate was devoted to measures to ensure people’s employment and increase their income. The President approved these proposals and gave relevant instructions to the responsible persons.
In particular, an additional 100 billion UZS will be allocated to the 940 billion UZS allocated for family entrepreneurship programs. It was noted that through the organization of new business entities, 57 thousand people could be employed, and through home-based work and self-employment – 50 thousand and 28 thousand people, respectively, by providing them with tools and premises in 240 mahallas.
The second important task is to ensure stable saturation of the market with food. To this end, the second stage of the project “Restoration of the main irrigation canal in Toshsoka system” will begin. In Bagat, Shavat and Yangibazar districts, plantations of grapes, apple trees and melons will be laid on an area of 2 thousand hectares, agro logistic centers will be organized in Gurlan and Bagat. Projects on poultry farming, animal husbandry, milk processing will be implemented.
As is known, each district is tasked with attracting at least $50 million in investments. In turn, the candidate for the hokims of the region reported on the projects that are planned to be implemented in the districts.
The Head of state instructed to allocate an additional 100 billion UZS for the infrastructure of 14 large industrial projects, to create electrical and pharmaceutical technology parks in Urgench. The task was set to increase the production volumes of Damas and Labo cars with the attraction of investments of $20 million. This will create 300 new jobs.
Measures have also been defined to provide electricity to industrial enterprises and settlements.
The main attention was paid to the development of the social sphere, the construction of schools and kindergartens, the provision of housing and drinking water to the population. The President supported the initiative to improve sanitation in schools, organize foreign language classrooms and vocational training, and open IT parks in 12 districts.
In general, another 400 billion UZS will be allocated to solve social problems in Khorezm in addition to the 1.5 trillion UZS provided for by the state programs of this year. In addition, the task was set to attract an additional $475 million to the agricultural sector, drinking water supply and business projects.
It was emphasized that due to all these measures, the regional authorities would have to provide 365 thousand residents with profitable work and turn Khorezm into a region without unemployment.
After the presentation, deputies of the Regional Council expressed their opinions about the candidate’s plans. The organizational issue was put to the vote. According to its results, Jurabek Rakhimov was approved as the Hokim of Khorezm region.
“Today we discussed with you all the issues concerning the life of the population, allocated the necessary funds, approved the new Hokim of the region. The next task is to unite all Khorezm people, work honestly and selflessly, implement all the plans and initiatives that were voiced today, make sure that they find their embodiment in the daily life of the population”, Shavkat Mirziyoyev stressed following the session.