Toshkent metrosida Qo‘yliqdan Sergeligacha 15 daqiqada borish mumkin bo‘ladi
Inson uchun o‘z mehnatlari samarasini ko‘rish, odamlarga quvonch ulashish – katta baxt. Mamlakatimizda xalqning mushkulini oson, uzog‘ini yaqin qilishga qaratilgan bunday xayrli ishlar juda ko‘p.
Birgina transport sohasini olganda, so‘nggi yillarda ulkan loyihalar amalga oshirildi. 2020-yil avgustda Toshkent yerusti metrosining birinchi bosqichi ishga tushirilgan edi. O‘sha yil dekabrda Sergeli yo‘nalishi ochildi. Bugungi kundagi yo‘lovchilar oqimidan bilish mumkinki, bu loyihalar o‘zini to‘la oqladi.
Bu ishlar izchil davom ettirilib, mazkur ikki yo‘nalishni bog‘lovchi Qo‘yliqdan Sergeligacha bo‘lgan metropoliten barpo etilmoqda. Qariyb 12 kilometrlik bu qismda 7 ta bekat bo‘ladi. Ayni kunlarda uning Quruvchilar dahasigacha borgan 5 ta bekati qurib bitkazildi.
Davlatimiz rahbari ushbu transport inshootini borib ko‘rdi. Nuroniylar va faollar bilan suhbatda loyihaning ahamiyati haqida so‘z bordi.
- Oxirgi yillarda bu borada ham tajriba to‘pladik. Qo‘yliq yo‘nalishida 7 ta, Sergelida 5 bekatli yerusti metrolari qurildi. Oldin Toshkent metropolitenidan 240 ming yo‘lovchi foydalangan bo‘lsa, bugungi kunda 600 mingdan oshdi. Rejamiz - 1 million yo‘lovchi. Agar o‘z vaqtida buni boshlamaganimizda, shahar transportida kollaps bo‘lishi mumkin edi. Endi muqobil energetikani ham o‘rganmasak bo‘lmaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz jamoatchilik vakillari bilan birga metroda yurdi.
Quruvchilar dahasidan Qipchoq bekatigacha bo‘lgan qariyb 4 kilometrlik metro yo‘li ham yaqin oylarda ishga tushiriladi. Shu tariqa, Qo‘yliq va Sergeli orasidagi qatnov vaqti 15 daqiqani tashkil etadi. Mazkur yo‘nalish bir kunda 40 mingga yaqin yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi.
Buning evaziga shaxsiy transportlarga ehtiyoj kamayib, tirbandlik bartaraf etiladi. Xususan, Qo‘yliq – Sergeli yo‘nalishida harakatlanadigan kunlik avtomobillar soni 40 mingtagacha qisqarib, transport oqimi 12 foiz kamayishi mumkin.
Umuman, ushbu bosqich qurib bitkazilishi bilan Toshkent metropolitenining jami uzunligi 70 kilometrdan ziyod, bekatlar soni 50 ta bo‘ladi. Metroda yuruvchi kunlik yo‘lovchilar soni 650 minggacha yetadi. 245 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.

На ташкентском метро от Куйлюка до Сергели можно будет добраться за 15 минут
Президент Шавкат Мирзиёев 8 февраля ознакомился с ходом созидательной работы в Ташкентском метрополитене.
Для человека большое счастье видеть результаты своего труда, помогать народу полезными делами. В нашей стране проводится масштабная работа, чтобы удовлетворить запросы людей, сделать расстояния ближе.
К примеру, в сфере общественного транспорта в последние годы реализованы огромные проекты. В августе 2020 года был запущен первый этап надземной линии ташкентского метрополитена. В декабре того же года была открыта Сергелийская ветка метрополитена. Сегодняшние показатели пассажиропотока подтверждают, что эти проекты полностью оправдались.
Работа в этом направлении последовательно продолжается - от Куйлюка до Сергели прокладывается еще одна ветка, которая соединит указанные линии. На этом участке протяженностью около 12 километров предусмотрено строительство 7 станций. В настоящее время завершены 5 станций до массива Строителей.
Глава государства посетил новую линию. В беседе с представителями старшего поколения и общественности он затронул важность данного проекта.
- За последние годы мы накопили опыт и в этой сфере. Построено 7 станций метро на Куйлюкском направлении и 5 станций в Сергели. Если раньше ташкентским метрополитеном пользовались 240 тысяч пассажиров, то сегодня их количество превысило 600 тысяч. Наш план — 1 миллион пассажиров. Если бы не начали это в свое время, в городском транспорте мог произойти коллапс. Теперь необходимо заняться и альтернативной энергетикой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент проехался в метро вместе с представителями общественности.
В ближайшие месяцы также будет сдана в эксплуатацию 4-километровый отрезок линии от массива Строителей до "Кипчок". Таким образом, время в пути между Куйлюком и Сергели составит 15 минут. Линия сможет перевозить около 40 тысяч пассажиров в день.
За счет этого ожидается снижение использования личного автотранспорта и нагрузки на дороги. В частности, ежедневный поток автомобилей на маршруте Куйлюк-Сергели может уменьшиться до 40 тысяч, а трафик на дорогах - сократиться на 12 процентов.
В целом с завершением этого этапа общая протяженность ташкентского метрополитена составит более 70 километров, а количество станций – 50. Суточный пассажиропоток достигнет 650 тысяч человек. Будет создано 245 новых рабочих мест.