Toshkent metrosida Qo‘yliqdan Sergeligacha 15 daqiqada borish mumkin bo‘ladi
Inson uchun o‘z mehnatlari samarasini ko‘rish, odamlarga quvonch ulashish – katta baxt. Mamlakatimizda xalqning mushkulini oson, uzog‘ini yaqin qilishga qaratilgan bunday xayrli ishlar juda ko‘p.
Birgina transport sohasini olganda, so‘nggi yillarda ulkan loyihalar amalga oshirildi. 2020-yil avgustda Toshkent yerusti metrosining birinchi bosqichi ishga tushirilgan edi. O‘sha yil dekabrda Sergeli yo‘nalishi ochildi. Bugungi kundagi yo‘lovchilar oqimidan bilish mumkinki, bu loyihalar o‘zini to‘la oqladi.
Bu ishlar izchil davom ettirilib, mazkur ikki yo‘nalishni bog‘lovchi Qo‘yliqdan Sergeligacha bo‘lgan metropoliten barpo etilmoqda. Qariyb 12 kilometrlik bu qismda 7 ta bekat bo‘ladi. Ayni kunlarda uning Quruvchilar dahasigacha borgan 5 ta bekati qurib bitkazildi.
Davlatimiz rahbari ushbu transport inshootini borib ko‘rdi. Nuroniylar va faollar bilan suhbatda loyihaning ahamiyati haqida so‘z bordi.
- Oxirgi yillarda bu borada ham tajriba to‘pladik. Qo‘yliq yo‘nalishida 7 ta, Sergelida 5 bekatli yerusti metrolari qurildi. Oldin Toshkent metropolitenidan 240 ming yo‘lovchi foydalangan bo‘lsa, bugungi kunda 600 mingdan oshdi. Rejamiz - 1 million yo‘lovchi. Agar o‘z vaqtida buni boshlamaganimizda, shahar transportida kollaps bo‘lishi mumkin edi. Endi muqobil energetikani ham o‘rganmasak bo‘lmaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz jamoatchilik vakillari bilan birga metroda yurdi.
Quruvchilar dahasidan Qipchoq bekatigacha bo‘lgan qariyb 4 kilometrlik metro yo‘li ham yaqin oylarda ishga tushiriladi. Shu tariqa, Qo‘yliq va Sergeli orasidagi qatnov vaqti 15 daqiqani tashkil etadi. Mazkur yo‘nalish bir kunda 40 mingga yaqin yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatish quvvatiga ega bo‘ladi.
Buning evaziga shaxsiy transportlarga ehtiyoj kamayib, tirbandlik bartaraf etiladi. Xususan, Qo‘yliq – Sergeli yo‘nalishida harakatlanadigan kunlik avtomobillar soni 40 mingtagacha qisqarib, transport oqimi 12 foiz kamayishi mumkin.
Umuman, ushbu bosqich qurib bitkazilishi bilan Toshkent metropolitenining jami uzunligi 70 kilometrdan ziyod, bekatlar soni 50 ta bo‘ladi. Metroda yuruvchi kunlik yo‘lovchilar soni 650 minggacha yetadi. 245 ta yangi ish o‘rni yaratiladi.

President Shavkat Mirziyoyev becomes acquainted with construction activities in Tashkent Metro
On February 8, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the progress of construction activities in Tashkent Metro.
It is a great happiness for a person to see the results of his work, to help people with useful deeds. Large-scale work is being carried out in Uzbekistan to satisfy people's needs, to make distances closer.
For example, huge projects have been implemented in public transport in recent years. In August 2020, the first stage of the overground line of the Tashkent Metro was launched. In December of the same year, the Sergeli branch of the Metro was opened. Today’s passenger traffic figures confirm that these projects have been fully justified.
Work in this direction continues sequentially – another branch is being laid from Quyliq to Sergeli, which will connect these lines. The construction of 7 stations is planned on this section with a length of about 12 kilometers. Currently, 5 stations have been completed up to the Builders’ neighborhood.
The Head of the state visited the new line. In a conversation with representatives of the older generation and the public, he touched upon the importance of this project.
“In recent years, we have gained experience in this area. 7 metro stations were built in the Quyliq direction and 5 stations in Sergeli. If earlier 240 thousand passengers used the Tashkent Metro, today their number has exceeded 600 thousand. Our plan is 1 million passengers. If we hadn’t started this project on time, there could have been a collapse in urban transport. Now it is necessary to deal with alternative energy”, Shavkat Mirziyoyev said.
The President took a ride on the subway together with members of the public.
In the coming months, a 4-kilometer segment of the line from the Builders’ neighborhood to Qipchoq will also be put into operation. Thus, the travel time between Quyliq and Sergeli will be 15 minutes. The line will be able to carry about 40 thousand passengers a day.
Thanks to this, it is expected to reduce the use of personal vehicles and the load on the roads. In particular, the daily flow of cars on the Quyliq – Sergeli route may decrease to 40 thousand, and traffic on the roads may decrease by 12 percent.
In general, with the completion of this stage, the total length of the Tashkent Metro will be more than 70 kilometers, and the number of stations will be 50. Daily passenger traffic will reach 650 thousand of people. 245 new jobs will be created.