BMT Bosh assambleyasi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining tashabbusini qo‘llab-quvvatladi
14-dekabr kuni BMT Bosh assambleyasi “Barqaror rivojlanish maqsadlariga (BRM) erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qulladi.
Ushbu rezolyutsiyani qabul qilish taklifi O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2020-yilda BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surilgan edi.
Rezolyutsiyada COVID-19 pandemiyasidan keyingi davrda hech kimni e’tibordan chetda qoldirmaslikni ta’minlagan holda keng ko‘lamli, barqaror va izchil tiklanishni qo‘llab-quvvatlash maqsadida hamjihatlik, birdamlik va har tomonlama hamkorlikka sodiqlikni mustahkamlashda parlamentlarning muhim o‘rni qayd etiladi.
Bosh assambleya davlatlarni parlamentlarni qo‘llab-quvvatlashga, ularni BRMga erishish bo‘yicha kelgusi faoliyat va ularning erishilishini kuzatish jarayonlariga, ayniqsa, ixtiyoriy milliy ma’ruzalarni tayyorlashga jalb qilish, shuningdek, milliy mas’uliyat va hisobdorlikni ta’minlash va kuchaytirish uchun ularga yordam berishga chaqiradi.
Xotin-qizlarning qonun chiqaruvchi organlar ishida va parlament jarayonlarida to‘liq, teng huquqli va ta’sirchan ishtirokiga ko‘maklashish orqali BRMga erishishni jadallashtirishga qaratilgan sa’y-harakatlarning markaziy omili sifatida gender tenglikni ta’minlashga alohida e’tibor qaratilgan.
2030-yilga qadar bo‘lgan davrdagi kun tartibining muvaffaqiyatli amalga oshirilishida yoshlarning o‘rni va hissasi muhimligi, yoshlarning parlament jarayonlarida to‘liq, teng huquqli va ta’sirchan ishtirokini ta’minlash zarurligi e’tirof etilgan.
Dunyoning barcha qit’alaridagi 80 ta davlat, shu jumladan Markaziy Osiyo mamlakatlari, Avstriya, Bangladesh, Bahrayn, Belgiya, Germaniya, Jazoir, Ispaniya, Indoneziya, Italiya, Kolumbiya, Koreya Respublikasi, Malayziya, Misr, Niderlandiya, Norvegiya, Pokiston, Portugaliya, Rossiya, Singapur, Finlyandiya, Fransiya, XXR, Shvetsiya, Yaponiya, Qatar va boshqalar hujjatning hammualliflari bo‘ldi.
BMT tuzilmalari va boshqa xalqaro tashkilotlar rezolyutsiyani olqishladilar. Rezolyutsiya parlamentlar uchun o‘ziga xos dasturilamal bo‘lishi, BRMni jadal amalga oshirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini faollashtirishi qayd etilmoqda.
Parlamentlararo ittifoq ushbu hujjatni 2023-yil sentyabr oyida BMT Bosh assambleyasi 78-sessiyasining Oliy darajadagi haftasi doirasida bo‘lib o‘tadigan BRM sammitiga tayyorgarlik yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholadi.

The UN General Assembly supports the initiative of the President of the Republic of Uzbekistan
On December 14, the UN General Assembly unanimously approved a Resolution on enhancing the role of parliaments in accelerating the achievement of the Sustainable Development Goals.
The adoption of the resolution was proposed by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev during the 75th session of the UN General Assembly in 2020.
The resolution highlights the important role of parliaments in re-committing to unity, solidarity and multilateral cooperation to support an inclusive, resilient and lasting recovery from the COVID-19 pandemic and accelerate action for sustainable development while leaving no one behind.
The General Assembly calls on states to support and engage parliaments in SDG follow-up and review processes, especially in the preparation of voluntary national reviews, and to assist them in securing and strengthening national ownership and accountability.
The main attention is paid to ensuring gender equality, which should be a central element of efforts to accelerate progress toward achieving the SDGs by promoting the full, equal and meaningful participation of women in legislative bodies and parliamentary processes.
The important role and contribution of youth in the successful implementation of the 2030 Agenda, and the need for ensuring the full, equal and meaningful participation of youth in parliamentary processes is recognized.
The document was co-authored by 80 states from all continents of the world, including all countries of Central Asia, as well as Austria, Algeria, Bangladesh, Bahrain, Belgium, Germany, Egypt, Spain, Indonesia, Italy, Qatar, China, Colombia, Republic of Korea, Malaysia, Netherlands, Norway, Pakistan, Portugal, Russia, Singapore, Finland, France, Sweden, Japan, and others.
The resolution was warmly welcomed by UN structures and other international organizations. It is emphasized that the resolution will become a unique guide for parliamentarians, mobilizing their efforts in the accelerated implementation of the SDGs.
The Inter-Parliamentary Union considers this document an important step in preparing for the SDG Summit, which will be held in September 2023 as part of the High Level General Debate of the 78th session of the UN General Assembly.