Aholi bandligini ta’minlash yo‘nalishlari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 15-dekabr kuni hududlarda energiya ta’minotini yaxshilash, aholi bandligini oshirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlatimiz rahbari avvalo so‘nggi kunlarda kuzatilgan energiya ta’minotidagi muammolarga to‘xtaldi. Oxirgi olti yilda 5 ming megavattdan ortiq yangi elektr quvvati yaratilgani qayd etildi. Qiyos uchun: avvalgi 25 yilda 3,5 ming megavatt quvvatlar ishga tushgan.
Shuningdek, 45 ming kilometr elektr tarmog‘i va 13 mingdan ortiq transformator yangilangan. Bu ham avvalgi yillarga nisbatan 3-4 baravar ko‘p. Suyultirilgan gaz va ko‘mir ishlab chiqarish hajmi esa 1,5 baravar oshgan.
Lekin, bir hafta bo‘lgan sovuqda energetika sohasi mas’ullari, hokimlar va sektor rahbarlari quyi tizimda ishni tashkil etmagani ko‘rinib qoldi. Xalq shunday qiynalgan vaziyatda ham elektr va tabiiy gaz tarmoqlarida o‘g‘irliklar bo‘layotgani keskin tanqid qilindi.
Yig‘ilishda bunday kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan mutasaddilarga intizomiy choralar ko‘rildi.
– Energiya ta’minotidagi bugungi vaziyat tarmoq va hudud rahbarlari uchun katta saboq bo‘lishi lozim. Soha korxonalari tizimli ishlashi kerak. Bironta mahallada odamlar norozi bo‘lmasligi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazirning birinchi o‘rinbosari boshchiligida energetika tizimi rahbarlari ikki oy favqulodda tartibda ishlashi belgilandi. Viloyat hokimlariga issiqlik ta’minoti korxonalariga borib, aholiga xizmat sifatini yaxshilash, energiya sarfi va yo‘qotishlarni kamaytirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda aholini daromadli mehnat bilan band qilish masalalari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, yil boshidan buyon tadbirkorlik, sanoat, qishloq xo‘jaligi, xizmat ko‘rsatish kabi sohalarda 2 million aholining doimiy bandligi ta’minlandi. Shuningdek, 4 milliondan ziyod aholi mavsumiy mehnat orqali daromadli bo‘ldi.
Hududlarda korxonalar 85 mingtaga ko‘payib, ularning soni 550 mingtaga yetdi. Buning hisobiga, 2022-yilda daromad solig‘i to‘layotgan rasmiy band bo‘lganlar soni 400 mingtaga oshib, 5 million 100 mingtani tashkil etdi.
Sanoat sohasida 3 ming 500 ta loyiha bajarilib, 160 mingta doimiy ish o‘rni yaratildi. Mahallalardagi 35 mingta kichik loyiha doirasida 175 ming, qurilish sohasida 135 ming kishi daromad manbaiga ega bo‘ldi.
79 ta faoliyat turi bo‘yicha o‘zini o‘zi band qilish imkoniyati yaratilgani natijasida bu yil 914 ming nafar fuqaro ro‘yxatdan o‘tdi. Ularning soni 2 millionga yaqinlashdi.
Yig‘ilishda sohadagi kamchiliklar ham tahlil qilindi. Xususan, bu yil doimiy bandlar soni Kitob, Koson, Mirzaobod, Narpay, Nishon, Furqat tumanlarida kamaygan. Xususiy sektorda faoliyat ko‘rsatayotgan 232 mingta korxonada ishchilar soni bor-yo‘g‘i 1 nafarni tashkil qiladi. Sanoat ishlab chiqarish hajmi 15 ta tumanda pasaygan. Aholiga tarqatish uchun belgilangan 100 ming gektar yerning 4 ming gektarida ekin ekilmagan.
Bulardan kelib chiqib, hokimlarga qator topshiriqlar berildi.
Kelgusi yilgi vazifalar muhokama qilinar ekan, davlatimiz rahbari to‘rtta asosiy yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi.
Birinchi yo‘nalish – paxta va g‘alladan bo‘shagan 100 ming gektarni aholiga bo‘lib berish. Bu orqali 600 ming aholini doimiy ish va 900 ming kishini mavsumiy daromad bilan ta’minlash mumkin.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini saqlash, saralash va qayta ishlash bo‘yicha 600 dan ziyod loyiha amalga oshiriladi. Xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb qilinadigan 400 million dollar ham ko‘proq ish o‘rni yaratadigan loyihalarga yo‘naltiriladi.
Pilla yetishtiruvchilarning manfaatdorligini oshirish maqsadida bu soha ham erkinlashtiriladi. Endi pilla aholidan jahon birjalaridan kam bo‘lmagan narxda xarid qilinadi. Bu kamida 500 ming aholini band qilib, daromadini 2-3 baravar oshirish imkonini beradi.
Ikkinchi yo‘nalish – tadbirkorlikni rivojlantirish. Buning uchun ishsizlik ko‘p bo‘lgan mingta mahalla uchun mikro-markazlar tashkil etiladi. Hududlardagi 255 ta markaziy va 274 ta mahallalararo ko‘chalar savdo-xizmat ko‘chalariga aylantiriladi. Avtomobil yo‘llari bo‘yida 3 mingdan ortiq yer maydonlarini auksionga chiqarish ham servis sohasida yangi ish o‘rinlari uchun katta imkoniyat bo‘ladi.
Shu bois tadbirkorlik uchun bo‘sh yerlar va obyektlarni savdoga chiqarish bo‘yicha topshiriq berildi.
Uchinchi yo‘nalishda sanoat sohasidagi imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, 8 milliard dollarlik 300 ta yirik loyiha, sanoat zonalarida 16 trillion so‘mlik 1 ming 300 ta loyiha natijasida yuqori daromadli ish o‘rinlari paydo bo‘ladi. 536 ta noruda kon auksion orqali sotilib, qurilish materiallari sohasida yangi korxonalar ishga tushiriladi.
Umuman, investitsiya loyihalari va mahalliy sanoatda jami 320 ming doimiy ish o‘rni yaratish mumkinligi ta’kidlandi.
To‘rtinchi yo‘nalish – qurilish sohasi. Kelgusi yili barcha loyihalar doirasida 90 ming xonadonli uy-joylar barpo etilishi mo‘ljallangan. Prezident qurilish sohasida ishga qabul qilish bo‘yicha mehnat shartnomalarini soddalashtirish zarurligini aytdi. Bu norasmiy sektordagi ishchilarning qonuniy faoliyatga o‘tishiga yo‘l ochadi.
Yig‘ilish yakunida Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va hokimlar belgilangan vazifalar ijrosini tashkil etish yuzasidan axborot berdi.

Priority directions of employment provision defined
On December 15, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on improving energy supply to the regions and increasing employment.
The Head of the state focused on problems with the energy supply observed in recent days. It was noted that over the past six years, more than 5,000 megawatts of new power-generating capacity have been created. For comparison: over the previous 25 years, 3.5 thousand megawatts of power were put into operation.
Over the past six years, 45 thousand kilometers of electrical networks and more than 13 thousand transformers have been updated, which is 3-4 times more than in previous years. The volume of production of liquefied gas and coal increased by 1.5 times.
However, during the week of cold weather, it turned out that the responsible persons of the energy industry, hokims and sector managers did not organize work at the primary level. The President sharply criticized that even in the difficult situation, cases of electricity and gas theft continue.
Disciplinary measures were taken against officials who allowed such a state of affairs.
“The current situation in the energy supply should be a good lesson for the leaders of the industry and regions. The enterprises of the sphere should not work in manual mode, but systematically. People should be satisfied with their work in all mahallas”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The First Deputy Prime Minister and heads of the energy sector were instructed to switch to an emergency mode of operation within two months. The hokims of the regions were tasked with visiting heat supply enterprises and improving the quality of public services, reducing energy consumption and losses.
Issues of ensuring population employment and creating income sources were discussed at the meeting.
It was noted that since the beginning of the year, 2 million people have been permanently employed in entrepreneurship, industry, agriculture and services. More than 4 million people received income due to seasonal work.
In the regions, the number of enterprises increased by 85 thousand, the total number reached 550 thousand. Due to this, in 2022, the number of officially employed people paying income tax increased by 400 thousand to 5 million 100 thousand people.
3.5 thousand projects have been implemented in industry, 160 thousand permanent jobs have been created. 175 thousand people have received a source of income within 35 thousand micro-projects in mahallas, 135 thousand people in the construction sector.
This year, as a result of creating opportunities for self-employment, 914 thousand of citizens have registered for 79 types of activities with this status. The total number of self-employed has reached 2 million.
The shortcomings in employment were also analyzed at the meeting. In particular, this year the number of permanent jobs has decreased in Kitab, Kasan, Mirzaabad, Narpay, Nishan and Furkat districts. The number of employees at 232 thousand enterprises operating in the private sector is indicated as 1 person. Industrial production decreased in 15 districts. Nothing is grown on 4,000 hectares out of 100,000 hectares of land intended for distribution to the population.
Based on this, hokims have been assigned several relevant tasks.
Discussing the tasks for the next year, the Head of the state outlined four main directions.
The first direction is the distribution of 100 thousand hectares to the population released from cotton and grain. Thanks to this, 600 thousand residents can be provided with permanent work and 900 thousand people with seasonal work.
More than 600 projects on the storage, sorting and processing of agricultural products will be implemented. The $400 million raised from international financial organizations will be prioritized for those projects that will create more jobs.
This area will also be liberalized to increase the interest of producers of mulberry cocoons. From now on, cocoons will be purchased from the population at a price not lower than the value on the world stock exchange. This will employ at least 500 thousand people and increase their incomes by 2-3 times.
The second direction is the development of entrepreneurship. To do this, micro centers will be created in a thousand mahallas with a high unemployment rate. 255 central and 274 intra-municipal streets will be turned into streets of trade and services. The auction sale of more than 3 thousand land plots along the highways will also be a good opportunity for new jobs in the service sector.
In this regard, the task has been set to implement vacant plots and facilities for doing business.
The capabilities of the industry will be used within the framework of the third direction. In particular, the implementation of 300 large projects worth $8 billion and 1300 projects worth 16 trillion UZS in industrial zones will create high-paying jobs. 536 non-metallic deposits will be auctioned and new enterprises in the construction materials industry will be launched.
In general, investment projects and local industry can create a total of 320 thousand of permanent jobs.
The fourth direction is the construction industry. Within the framework of all projects, 90 thousand housing units are planned to be built next year. The President noted the need for simplifying labor contracts when hiring workers in the construction sector. This will attract workers in the informal sector to legal activities.
After the meeting, Deputy Prime Ministers, ministers and hokims presented information about the upcoming work to fulfill the tasks.