Toshkent shahrida jamoat transportiga qo‘shimcha avtobuslar qo‘yiladi
Jamoat transporti tizimi rivojlangani shahar hayotining eng muhim jihatlaridan biri. Lekin Toshkent shahrida bu soha hozirgi o‘zgarishlardan orqada qolmoqda. Xususan, so‘nggi yillarda ko‘plab turar joylar qurildi, aholi soni oshdi, shahar hududi ham kengaydi. Poytaxtimizda kuniga 1 million 300 ming yo‘lovchi jamoat transportidan foydalanmoqda.
Bu talabga javob berish uchun “Toshshahartransxizmat” tizimida avtobuslar yetishmayapti. Borlarining ham ko‘pi eskirgan. Shu sababli yo‘nalishlarga rejaga nisbatan 90-100 ta avtobus kam chiqmoqda. Ko‘chalarda jamoat transporti ustuvorligi yo‘lga qo‘yilmagan. Bularning oqibatida yo‘lovchilar avtobuslarni 20-30 daqiqagacha kutishiga to‘g‘ri kelmoqda.
Davlatimiz rahbari bu holatni keskin tanqid qilib, ayniqsa, hozirgidek sovuq kunlarda bunga umuman yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini ta’kidladi. Shu bois kuchaytirilgan tartibda ishlab, eng og‘ir yo‘nalishlarga qisqa muddatda qo‘shimcha avtobuslar qo‘yish bo‘yicha topshiriq berdi.
Buning uchun xususiy korxonalar avtobuslari ham jalb etiladi. Ularga xarajatlarining bir qismini qoplash uchun davlat tomonidan subsidiya beriladi. Yo‘l harakati xavfsizligi xodimlari avtobuslar qatnoviga qo‘shimcha qulayliklar yaratadi.
Qatnovlar tezkorligi va xizmat sifatini ta’minlash, haydovchilarning oylik maoshlarini oshirish bo‘yicha ham ko‘rsatma berildi.
Shu yerda Toshkent shahrida jamoat transportini rivojlantirish masalalari bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi. Qayd etilganidek, bu yil 277 ta avtobus va elektrobus xarid qilinib, qatnovga qo‘yildi. Avtobuslar harakati va to‘lovlar tizimi raqamlashtirildi.
Bugungi kunda “Toshshahartransxizmat” tizimida 142 ta yo‘nalish bor. Yo‘lovchilar oqimining ko‘payish prognozidan kelib chiqib, jamoat transportining 167 ta yo‘nalishdan iborat yangi tarmog‘i shakllantirilgan. Bu yo‘nalishlarni ta’minlash va Toshkent shahrida jamoat transportiga bo‘lgan talabni to‘liq qondirish uchun yana 1000 ta katta sig‘imli avtobus zarur. Bu orqali avtobuslarning oraliq intervalini 7-10 daqiqagacha qisqartirish mumkin.
Prezident avtobus saroyidagi transportlarni ko‘zdan kechirdi. Ushbu korxona 22 ta yo‘nalish bo‘yicha kuniga 74 ming yo‘lovchiga xizmat ko‘rsatmoqda.

Public transport in Tashkent to be replenished with new buses
On December 13, President Shavkat Mirziyoyev visited Bus Depot No.18 of the Toshshahartranskhizmat JSC.
A developed public transport system is one of the most important aspects of city life. But this area does not meet modern requirements in the city of Tashkent. In recent years a lot of housing has been built, the population has increased, and the city's territory has expanded. Every day, 1.3 million people use the capital’s public transport.
There are not enough buses in the Toshshahartranskhizmat system to meet this demand. Most of them are outdated. There are 90-100 buses less than the norm on the route. Priority of public transport on the streets is not observed. Passengers have to wait for buses for 20-30 minutes.
The Head of the state criticized this state of affairs and stressed that this should not be allowed, especially in such cold weather as these days. It was instructed to switch to an enhanced mode of operation and, as soon as possible, to establish the operation of additional buses on the most popular routes.
Buses of private enterprises will also be involved in this work. The state will subsidize part of their expenses. Traffic safety officials will take steps to prioritize bus traffic.
Instruction was also given to ensure the efficiency of transportation and the quality of service, to increase the wages of drivers.
A presentation of plans for the development of public transport in Tashkent was also held here. It was noted that 277 buses and electric buses were purchased and put into operation this year. Bus traffic control and payment systems are digitalized.
The Toshshahartranskhizmat serves 142 routes. Based on the forecast for an increase in passenger traffic, a new public transport network has been formed, consisting of 167 routes. To ensure these routes and fully cover the need for public transport in Tashkent, another 1,000 large-capacity buses are needed. Due to this, the interval of movement can be reduced to 7-10 minutes.
The President inspected the bus depot. This enterprise serves 74 thousand passengers per day on 22 routes.