O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari ikki tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-dekabr kuni Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Qirg‘iziston yetakchisini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar, qardosh Qirg‘iziston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarga muvofiq O‘zbekiston-Qirg‘iziston yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik jadal rivojlanayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Yaqinda muhim ikki tomonlama hujjatlar – Davlat chegarasining alohida uchastkalari to‘g‘risida shartnoma va Andijon suv omborining suv resurslarini birgalikda boshqarish to‘g‘risida bitim imzolangani va ratifikatsiya qilingani amaliy hamkorlikning chuqurlashishiga, davlatlarimiz va butun mintaqaning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Bundan tashqari, o‘zaro savdo ko‘rsatkichlari oshib bormoqda – yil boshidan tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yetdi. O‘zbekiston-Qirg‘iziston taraqqiyot fondi o‘z faoliyatini boshladi, sanoat, energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa tarmoqlarda bir qator kooperatsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilmoqda.
“O‘zbekiston – Qirg‘iziston - Xitoy” temir yo‘li va Qambarota gidroelektr stansiyasini qurish bo‘yicha yirik mintaqaviy loyihalarga faol tayyorgarlik ko‘rilmoqda.
Davlat rahbarlari bo‘lajak muloqotlarning kun tartibini sifat jihatidan boyitish maqsadida savdo shartnomalari va investitsiya dasturlari portfelini kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Uzbekistan, Kyrgyzstan leaders emphasize the importance of further building up bilateral cooperation
On December 6, a telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
The President of Uzbekistan cordially congratulated the Leader of Kyrgyzstan on his birthday, sincerely wishing him good health, prosperity and great success, as well as peace and prosperity to the fraternal Kyrgyz people.
It was noted with deep satisfaction that, in accordance with the agreements at the highest level, the good neighborliness and strategic partnership between Uzbekistan and Kyrgyzstan are being consistently strengthened, as well as multifaceted cooperation between the countries is dynamically developing.
It was emphasized that the recent signing and ratification of important bilateral documents – the Treaty on Separate Sections of the State Border and the Agreement on the Joint Management of Water Resources of Andijan Reservoir – will contribute to deepening practical interaction, the sustainable development of our states and the entire region.
Mutual trade indicators continue to grow – since the beginning of the year, the trade turnover has reached $1 billion for the first time. The Uzbek-Kyrgyz Development Fund has been launched, several cooperation projects are being jointly implemented in industry, energy, electrical engineering, agriculture, transport and other sectors.
Active preparation of large regional projects for the construction of the Uzbekistan – Kyrgyzstan – China railway and the Kambarata hydroelectric power station is underway.
The heads of state noted the importance of building up a portfolio of trade contracts and investment programs to qualitatively fill the agenda of upcoming contacts.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Kyrgyzstan took place in a traditionally warm and friendly atmosphere.