Suv ta’minotini yaxshilashga oid loyihalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-dekabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Farg‘ona vodiysi viloyatlarida suv ta’minotini yaxshilashga oid loyihalar taqdimoti bilan tanishdi.
Qoraqalpog‘istonning agrosanoatdagi ulkan salohiyatini yuzaga chiqarish uchun, avvalo, suv kerak. Hududda suv resurslarini boshqarishni yaxshilash maqsadida 2015-yildan boshlab Jahon banki ishtirokida 260 million dollarlik loyiha amalga oshirildi. 650 kilometr kanal va 556 ta suv inshooti tiklanib, 5 ming gektardan ziyod yer lazer bilan tekislandi.
Ish samarali tashkil etilgani va ko‘p narsalar mahalliylashtirilgani natijasida loyiha qiymatidan 48 million dollar iqtisod qilingan. Shu bois loyihani davom ettirib, qolgan mablag‘ni Beruniy, To‘rtko‘l va Ellikqal’a tumanlariga yo‘naltirish taklif etilmoqda. Buning evaziga yana 216 kilometr kanal va 406 ta gidrotexnik inshootni tiklash mumkin. Natijada hozir nasos bilan sug‘orilayotgan 300 dan ortiq fermer xo‘jaliklari dalasiga suv o‘z oqimi bilan keladi, yiliga 300 million kub suv iqtisod qilinadi.
Davlatimiz rahbari bu taklifni ma’qullab, suv ta’minoti yaxshilanadigan yerlarda yuqori daromadli ekinlar ekish, suv tejovchi texnologiyalarni joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarining tuprog‘i unumdor. Lekin 235 ta nasos stansiyasi eskirgani sababli 380 ming gektar maydonda suv ta’minoti og‘irlashgan, shundan 60 ming gektari oborotdan chiqib ketgan. Qolaversa, bu nasos stansiyalarida elektr energiyasi me’yorga nisbatan 1,5-2 baravar ko‘p sarflanmoqda.
Shu bois Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki bilan hamkorlikda bu viloyatlardagi nasos stansiyalarini modernizatsiya qilish rejalashtirilgan. Birinchi bosqichda 118 ta nasos stansiyasini yangilash mo‘ljallangan.
Buning natijasida 30 ming gektar maydon qayta foydalanishga kiritiladi, 57 ming gektar sug‘oriladigan yerning suv ta’minoti yaxshilanadi. 4 ming 375 ta tomorqa suv bilan ta’minlanadi. Yiliga 290 million kilovatt-soat elektr energiyasi iqtisod qilinadi.
Energiya va ekspluatatsiya xarajatlari qisqarishi hisobiga bu loyiha 7 yilda o‘zini oqlaydi.
Prezidentimiz loyiha doirasidagi ishlarga mahalliy tadbirkorlarni ko‘proq jalb qilish zarurligini ta’kidladi.

Projects to improve water supply considered
On December 5, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects related to improving water supply in Karakalpakstan and the regions of Fergana Valley.
First of all, water supply is necessary to realize the huge agro-industrial potential of Karakalpakstan. To improve water resources management in the region, a $260 million project has been implemented with the participation of the World Bank since 2015. 650 kilometers of canals and 556 hydraulic structures have been restored, laser leveling of more than 5 thousand hectares of land has been performed.
As a result of the effective organization of work and localization of many components, it was possible to reduce project costs by $48 million. In this regard, it was proposed to continue the project with the direction of the saved funds to Beruni, Turtkul and Ellikqala districts. Due to this, it is planned to restore 216 kilometers of canals and 406 hydraulic structures. As a result, the water supply of 30 thousand hectares of land in these areas will improve and 300 million cubic meters of water will be saved.
The Head of the state approved the proposal and gave instructions on planting high-yield crops and introducing water-saving technologies on the lands covered by the project.
Andijan, Namangan and Fergana regions have fertile soil. However, due to the obsolescence of 235 pumping stations, it is difficult to supply water to 380 thousand hectares of land, of which 60 thousand hectares are out of circulation. In addition, these pumping stations consume 1.5-2 times more electricity than usual.
Therefore, these regions' modernization of pumping stations is planned in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development. In the first stage, 118 pumping stations are planned to be upgraded.
As a result, 30 thousand hectares of land will be returned to circulation, the water supply of 57 thousand hectares of irrigated land will be improved. It will be possible to provide irrigation water to an additional 4,375 households. 290 million kilowatt-hours of electricity will be saved per year.
The project will pay off in 7 years by reducing energy and operating costs.
The President noted the need for involving more local entrepreneurs in the implementation of the project.