O‘zbekiston xalqiga murojaat
Bugungi kunda mamlakatimizda inson qadri, uning huquq va manfaatlarini taʼminlash davlat siyosatining ustuvor yoʻnalishi etib belgilangan. Bu jarayonda barcha fuqarolarimiz kabi nogironligi boʻlgan yurtdoshlarimizga eʼtibor va amaliy gʻamxoʻrlik koʻrsatish, ularni har tomonlama qoʻllab-quvvatlashga alohida ahamiyat qaratilmoqda.
Bu borada chuqur insonparvarlik gʻoyalari bilan yoʻgʻrilgan saʼy-harakatlarimiz 3-dekabr – Xalqaro nogironlar kunidan koʻzlangan maqsad va vazifalarga uygʻun va hamohang ekanini taʼkidlash lozim.
Dunyo mamlakatlari qatori yurtimizda ham keng nishonlanayotgan mazkur sana munosabati bilan mamlakatimizdagi 1 millionga yaqin nogironligi boʻlgan yurtdoshlarimizga oʻzimning samimiy hurmat-ehtiromim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Maʼlumki, Oʻzbekistonda nogironligi boʻlgan shaxslarga jamiyat va davlat tomonidan koʻmak va yordam berish, ularni ijtimoiy-siyosiy hayotga faol jalb etishga qaratilgan keng koʻlamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Hozirgi vaqtda ushbu toifaga mansub fuqarolarni qoʻllab-quvvatlashga ixtisoslashgan bir qator tuzilmalar, xususan, Oʻzbekiston nogironlar jamiyati, Nogironlar assotsiatsiyasi, Koʻzi ojizlar jamiyati, Karlar jamiyati samarali faoliyat koʻrsatmoqda.
Eng muhimi, taqdir taqozosi bilan nogiron boʻlib qolgan bironta ham yurtdoshimiz xalqimizning, davlat idoralarining mehru eʼtiboridan chetda qolmasdan, oʻzining mehnati va qobiliyati bilan nafaqat hayotda oʻz oʻrnini egallab kelmoqda, balki azmu matonati, sabr-bardoshi va shukronalik fazilatlari bilan koʻpchilikka ibrat boʻlmoqda.
Biz sizlarning bunday olijanob intilishlaringizni yuksak qadrlaymiz va ijtimoiy-iqtisodiy hayotimizdagi faol ishtirokingiz uchun barchangizga chuqur minnatdorlik bildiramiz.
Aziz doʻstlar!
Jamiyatimizning ajralmas bir qismi boʻlgan nogironligi bor fuqarolarning huquq va manfaatlarini taʼminlash, mehnat va turmush sharoitlarini yaxshilash maqsadida keyingi yillarda mamlakatimizda bir qator qonunlar hamda 25 dan ortiq boshqa meʼyoriy-huquqiy hujjatlar qabul qilinib, mustahkam qonuniy baza yaratildi. Bu esa mazkur toifa vakillariga tibbiy-ijtimoiy xizmatlar koʻrsatish, ularning bilim olishi, mehnat qilishi, malakali tibbiy xizmatlardan foydalanishi, oʻz isteʼdod va salohiyatini roʻyobga chiqarishi, muxtasar aytganda, oʻzlarini jamiyatimizning toʻlaqonli aʼzosi deb his etishlari uchun yanada qulay sharoitlar yaratish imkonini bermoqda.
Bugun, butun xalqimizga murojaat qilib, siz, aziz vatandoshlarimni bu yoʻnalishda boshlagan xayrli ishlarimizni faol davom ettirishga chaqiraman. Shu maqsadda, biz barcha fuqarolar, jumladan, nogironligi boʻlgan shaxslar uchun bir xil imkoniyatlar amal qiladigan inklyuziv jamiyatni barpo etish boʻyicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshiramiz. Shu asosda nogironlikni belgilashning allaqachon eskirgan tibbiy modelidan umumeʼtirof etilgan ijtimoiy modeliga bosqichma-bosqich oʻtishni oʻz oldimizga muhim vazifa qilib qoʻyganmiz.
Bundan buyon bino va inshootlarni qurish, rekonstruksiya qilish, jamoat transporti, axborot va aloqa vositalarini ishlab chiqarishda nogironligi boʻlgan shaxslarning ulardan hech bir moneliksiz foydalana olishiga birlamchi ahamiyat qaratiladi.
Nogironligi bor shaxslarni reabilitatsiya qilish va protezlash markazlaridagi qamrov hajmini 2 barobar oshirish, hududlarda faoliyat koʻrsatayotgan 10 ga yaqin shunday markazlarni kengaytirib, zamonaviy tibbiy va reabilitatsiya uskunalari bilan jihozlash ishlari amalga oshiriladi.
Ishontirib aytamanki, sizlar oʻzlaringizni yolgʻiz his etmasligingiz, zarur bilim va kasb-hunarlarni egallab, barcha soha va tarmoqlarda faol ishtirok etishingiz, jismoniy tarbiya va sport bilan shugʻullanishingiz, madaniy ehtiyojlaringizni taʼminlashingiz uchun bor kuch va imkoniyatlarni safarbar etamiz.

Обращение к народу Узбекистана
Сегодня в нашей стране защита чести и достоинства человека, обеспечение его законных прав и интересов определены приоритетными направлениями государственной политики. Особое значение при этом придается проявлению внимания и заботы о гражданах, имеющих инвалидность, их всесторонней поддержке.
Следует отметить, что все эти наши усилия глубоко проникнуты идеями гуманизма и соответствуют целям и задачам Международного дня инвалидов – 3 декабря.
В этот день, широко отмечаемый в стране, как и в других государствах мира, я выражаю свое искреннее уважение и самые добрые пожелания почти 1 миллиону наших граждан с ограниченными возможностями.
Как известно, в Узбекистане обществом и государством осуществляются масштабные меры по оказанию лицам с инвалидностью необходимой помощи, их активному вовлечению в общественно-политическую жизнь. В настоящее время эффективно действует целый ряд структур, специализирующихся на поддержке таких людей, в частности, Общество инвалидов Узбекистана, Ассоциация инвалидов, Общество слепых, Общество глухих.
Самое важное – никто из соотечественников, волею судьбы оказавшихся инвалидами, не остается без внимания и заботы нашего народа, государственных органов. Благодаря своему труду и способностям они занимают достойное место в обществе, их воля, стойкость и лучшие человеческие качества служат для многих примером.
Мы высоко ценим ваши благие устремления и выражаем всем вам глубокую признательность за активное участие в общественной и экономической жизни страны.
За последние годы в Узбекистане в целях обеспечения прав и интересов граждан с инвалидностью, являющихся неотъемлемой частью нашего общества, улучшения условий их труда и жизни были приняты ряд законов, более 25 других нормативно-правовых актов, сформирована прочная законодательная база. Это позволило создать еще более благоприятные условия для получения представителями данной категории населения медико-социальных услуг, обретения ими знаний, осуществления трудовой деятельности, реализации способностей и потенциала, доступа к квалифицированному медицинскому обслуживанию, одним словом, для того, чтобы они ощущали себя полноправными членами нашего общества.
И сегодня, обращаясь ко всему нашему народу, призываю вас, дорогие соотечественники, активизировать начатую нами работу в данном направлении. В этих целях мы примем комплексные меры по созданию инклюзивного общества, в котором все граждане, в том числе лица с инвалидностью, имеют равные возможности. Мы поставили перед собой важную задачу на этой основе поэтапно перейти от давно устаревшей медицинской модели установления инвалидности к общепризнанной социальной модели.
Отныне при строительстве, реконструкции зданий и сооружений, производстве средств общественного транспорта, информации и связи первоочередное значение будет придаваться беспрепятственному доступу к ним и возможности использования лицами с инвалидностью.
Будет проведена работа по двукратному увеличению охвата лиц с инвалидностью центрами реабилитации и протезирования, около 10 таких центров в регионах будут расширены и оснащены современным медицинским и реабилитационным оборудованием.
Хочу заверить, что мы мобилизуем все силы и возможности, чтобы наши граждане с инвалидностью не ощущали себя одинокими, могли овладевать необходимыми знаниями и профессиями, проявляли еще большую активность во всех сферах жизни, занимались физкультурой