O‘zbekiston Prezidentining Fransiyaga tashrifi samarali bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga rasmiy tashrifi samarali bo‘ldi.
Tashrifning ikkinchi kunida Fransiya Milliy yig‘ini Raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston va Fransiya Prezidentlari Yelisey saroyida muzokara o‘tkazdilar, rafiqalari bilan birgalikda Luvr muzeyi va Arab dunyosi institutida O‘zbekistonning madaniy merosiga bag‘ishlangan yirik ko‘rgazmalar bilan tanishdilar.
Tashrif yakunlari bo‘yicha davlat rahbarlari yuksak darajadagi keng qamrovli sheriklik munosabatlarini rivojlantirish maqsadida Qo‘shma bayonot qabul qildilar.
Umuman, O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini yanada kengaytirishga qaratilgan 14 ta kelishuv qabul qilindi. Fransiya taraqqiyot agentligi bilan 2023-2025 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturini amalga oshirish bo‘yicha strategik sheriklik to‘g‘risidagi bitim hamda Tashqi siyosiy idoralar o‘rtasidagi 2023-2024 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi shular jumlasidan.
Madaniy-tarixiy meros, maktabgacha, xalq va oliy ta’lim, davlat xizmatini rivojlantirish sohalarida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiyalar ham imzolandi.
Fuqarolik aviatsiyasi, korrupsiyaga qarshi kurashish, sudyalarning malakasini oshirish, fransuz tilini o‘qitish va boshqa yo‘nalishlarda hujjatlar qabul qilindi.
Umumiy qiymati 6 milliard yevrodan ziyod bo‘lgan savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va moliyaviy hamkorlik loyihalarini amalga oshirish yuzasidan ikki tomonlama kelishuvlarga erishildi.

Визит Президента Узбекистана во Францию прошел плодотворно
Двухдневный официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева во Францию завершился.
Глава нашего государства провел встречи с генеральным директором Французского агентства развития и деловыми кругами этой страны. Состоялась встреча с Председателем Национального собрания Франции.
Президенты Узбекистана и Франции провели переговоры в Елисейском дворце, вместе с супругами ознакомились с масштабными выставками культурного наследия Узбекистана в музее Лувр и Институте арабского мира.
По итогам визита главы государств приняли Совместное заявление в целях развития отношений всеобъемлющего партнёрства высокого уровня.
В целом были заключены 14 договоров, направленных на дальнейшее расширение узбекско-французских отношений. Среди них Соглашение о стратегическом партнёрстве с Французским агентством развития по реализации Программы сотрудничества на 2023-2025 годы и Программа сотрудничества между внешнеполитическими ведомствами на период 2023-2024 годы.
Также подписаны декларации о сотрудничестве в области культурно-исторического наследия, дошкольного, народного и высшего образования, развития государственной службы.
Заключены документы в сфере гражданской авиации, борьбы с коррупцией, повышения квалификации судей, обучения французскому языку и по другим направлениям.
Достигнуты двусторонние договорённости по реализации приоритетных проектов торгово-экономического, инвестиционного и финансового сотрудничества на сумму более 6 миллиардов евро.
По завершении мероприятий визита в аэропорту “Париж-Орли” высокого гостя проводили официальные лица правительства Франции. Глава нашего государства вылетел в Ташкент.