O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishidagi nutqi
Hurmatli davlat va hukumat rahbarlari!
Siz, azizlarimni Buyuk Ipak yo‘lining chorrahasida joylashgan, jahon sivilizatsiyasi markazlaridan biri bo‘lgan azim Samarqand shahrida ko‘rib turganimdan g‘oyat mamnunman.
Yangi nom olgan Turkiy davlatlar tashkilotining Sammitida ishtirok etayotganingiz uchun barchangizga alohida tashakkurimni izhor etaman.
O‘zbekiston zaminiga xush kelibsiz, aziz do‘stlar!
Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari!
Avvalambor, jahon xalqlari uchun do‘stlik va tinchlik timsoli, ilm-fan va ma’rifat o‘chog‘i bo‘lgan Samarqand shahrini “Turkiy sivilizatsiya poytaxti” deb e’lon qilish tashabbusini qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun Sizlarga samimiy minnatdorchilik bildiraman.
Ma’lumki, qadim turkiy zamin ming yillar davomida Sharq va G‘arbni tutashtirib, jahon sivilizatsiyalarini bir-biriga yaqinlashtirib, dunyo madaniyatlarini boyitib kelgan.
Biz Turkiy dunyo buyuk tarixining yorqin sahifalari ulug‘ ajdodlarimiz tomonidan birgalikda yaratilgani bilan haqli ravishda faxrlanamiz.
Ana shunday bebaho merosni saqlab qolish, uni chuqur o‘rganib, kelgusi avlodlarimizga bezavol yetkazish barchamiz uchun eng asosiy vazifadir.
Bugungi sammitimizning yana bir ahamiyatli tomoni shundaki, ko‘p ming yillik tariximiz davomida turkiy oilamiz mana shunday to‘liq shaklda, yangilangan tashkilotimiz doirasida yig‘ilib turibdi.
Hech shubhasiz, “Turkiy sivilizatsiyaning yangi davri: umumiy taraqqiyot va farovonlik sari” shiori ostida barchamiz birgalikda mutlaqo yangi yuksalish bosqichiga qadam qo‘ymoqdamiz.
Yig‘ilish kun tartibiga ko‘p qirrali munosabatlarimizning eng dolzarb masalalari kiritilgan. Bugun ko‘p tomonlama hamkorligimizning hozirgi holati va istiqbollari, ustuvor yo‘nalishlarini atroflicha muhokama etib, muhim qarorlarni qabul qilamiz, deb ishonaman.
Shuni ham alohida ta’kidlashni istardimki, kun tartibiga kiritilgan masalalar, konseptual hujjat va dasturlar, eng muhim tashabbuslarimiz Birlashgan Millatlar Tashkilotining Barqaror taraqqiyot maqsadlari ruhiga uyg‘un va hamohangdir.
Bugungi kunda barchamiz keskin geosiyosiy ziddiyatlar, global iqtisodiy inqiroz va iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari bilan bog‘liq murakkab sinovlarni boshimizdan kechirmoqdamiz. Shu sababli hozirgi tahlikali vaziyatda eng dolzarb muammolar yechimi bo‘yicha davlatlarimiz umumiy yondashuvlarni belgilab olishi, sa’y-harakatlarni uyg‘unlashtirishi nihoyatda muhimdir.
Biz har qanday qiyinchiliklarni do‘stlik, hamkorlik va bir-birimizni qo‘llab-quvvatlash orqali yengib o‘tishga qodirmiz.
So‘nggi bir yil davomida Tashkilotimizga Turkiyaning raisligi chog‘ida turli yo‘nalishlar bo‘yicha ancha ishlar amalga oshirilgani, o‘zaro hamkorligimiz yanada faollashganini alohida e’tirof etmoqchiman.
O‘zbekiston ham o‘z raisligi davrida “Turkiy dunyo nigohi – 2040” konsepsiyasi hamda bugun qabul qilinayotgan “Turkiy davlatlar tashkilotining besh yillik strategiyasi”ni samarali amalga oshirish, 170 milliondan ortiq aholi yashaydigan ulkan mintaqani o‘z ichiga olgan Tashkilotimiz nufuzini yanada mustahkamlash va eng asosiysi – tarixi, tili va madaniyati mushtarak bo‘lgan qardosh xalqlarimiz va davlatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni yuksak pog‘onaga olib chiqish niyatidamiz.
Biz sammitga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida Tashkilotimiz faoliyatini chuqur tahlil qildik.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ko‘p tomonlama munosabatlarni rivojlantirish uchun birgalikda salmoqli ishlar qilinganini e’tirof etish lozim. Shu bilan birga, hali katta salohiyat va ulkan imkoniyatlarimiz to‘liq ishga solinmayotgani ham ayni haqiqatdir.
Avvalo, hamkorligimizning savdo-iqtisodiy poydevorini mustahkamlashimiz maqsadga muvofiq.
Mamlakatlarimizning o‘zaro tovar aylanmasi umumiy tashqi savdomizning atigi 4 foizini tashkil etadi. Uning qolgani esa uchinchi davlatlar ulushiga to‘g‘ri kelmoqda. Albatta, bunday holat hech birimizni qoniqtirmaydi.
Bundan tashqari, davlatlarimiz orasida ayrim import bojxona tariflari yuqori bo‘lib qolmoqda.
Bu strategik yo‘nalishda vaziyatni tubdan o‘zgartirish, savdo, investitsiya va xizmatlarning erkin harakatini ta’minlash uchun Tashkilotimiz doirasida “Yangi iqtisodiy imkoniyatlar hududini”ni barpo etish tashabbusini ilgari suramiz.
Ana shu rejamizga erishish uchun Tashkilotga a’zo va kuzatuvchi mamlakatlar hamda dunyo yetakchi biznes vakillarini keng jalb qilgan holda, har yili Xalqaro turkiy iqtisodiy forumni o‘tkazishni taklif etaman. Forum doirasida “davlat va biznes” formatida qo‘shma tadbirlar, tadbirkorlar uchrashuvlari va “davra suhbat”lari, innovatsion loyihalar taqdimotlari va ko‘rgazmalarni o‘tkazish katta amaliy natija beradi. Ushbu tadbirlar yakunlari bo‘yicha qo‘shma dastur va loyihalarni birgalikda amalga oshirishga qaratilgan yillik “Yo‘l xaritalari”ni qabul qilishimiz muhim bo‘ladi.
Bu ishlarimiz, eng avvalo, o‘zaro savdoni keskin oshirish va uchinchi mamlakatlar bozorlariga birgalikda chiqish, qo‘shilgan qiymat uzluksiz zanjirlarini yaratish, yuqori texnologik klasterlar va venchur shirkatlarni tashkil etishga qaratiladi.
Shu o‘rinda, biz qo‘shma investitsiya fondini ishga tushirish taklifini ham to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.
Kun tartibidagi yana bir strategik ahamiyatga ega bo‘lgan dolzarb masala – bu transport sohasidagi o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish.
Jumladan, biz transkaspiy xalqaro koridori haqida ko‘p gapirayapmiz, ammo sezilarli natijalarga erishish uchun ancha ishlar qilishimiz kerak. Misol uchun, O‘zbekiston ushbu transport yo‘lagi orqali 10 foiz tashqi savdo yuklarini tashimoqda.
Biz transport va tranzit salohiyatimizni to‘la ishga solish uchun nimalar qilishimiz kerak, qanday qo‘shimcha choralar ko‘rish kerak, ularni qaysi muddatda va kimlar amalga oshiradi, degan savollarga javob topishimiz lozim.
Bu borada bugun qabul qilinayotgan Dastur asosida transport vazirlarimiz tomonidan yil oxiriga qadar qo‘shma hamkorlikning aniq reja va samarali mexanizmlarini ishlab chiqishni taklif etamiz.
Asosiy e’tiborni mintaqamizdagi tranzit koridorlarining raqobatbardoshligini oshirish, biznes uchun eng maqbul tariflarni joriy etish va zamonaviy transport infratuzilmasini yaratishga qaratmog‘imiz kerak.
Shu o‘rinda, Turkiya va O‘zbekiston o‘rtasida yaqinda joriy etilgan avtotransport elektron ruxsatnomalari almashish tizimiga Tashkilotimiz davlatlarini ham qo‘shilishga chaqiramiz.
Bu yil Toshkentda o‘tkazilgan Birinchi Turkiy agroforum oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash sohasida nihoyatda katta salohiyatimiz borligini yaqqol ko‘rsatdi.
Tashkilotimizning nafaqat o‘z mamlakatlarimizni, balki tashqi bozorlarni ham qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash imkoniyati bor. Shu bilan birga, bu yo‘nalishda amaliy qadamlarimizni yanada kuchaytirishimiz va aniq loyihalar asosida hamkorligimizni chuqurlashtirishimiz lozim.
Xususan, quyidagilarni taklif etaman.
Birinchidan, global va ichki bozorlarimiz ehtiyojlari, davlat-larimizning ishlab chiqarish imkoniyatlaridan kelib chiqib, oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berish samarali tizimini yaratish bo‘yicha Tashkilotimiz doirasida ko‘p tomonlama bitim qabul qilish vaqti keldi.
Ikkinchidan, sohaga innovatsiyalar, zamonaviy bilim va ilg‘or texnologiyalarni jadal olib kirish maqsadida Turkiy davlatlar tashkiloti va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti o‘rtasida keng qamrovli sheriklikni o‘rnatish muhim.
Uchinchidan, ijobiy tajriba asosida, Turkiy agroforumni muntazam o‘tkazib borish va uning ikkinchi anjumanida “Smart” qishloq xo‘jaligi xalqaro ko‘rgazmasini tashkil etish.
O‘zbekiston taklifi bilan 2022 yil Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida “Yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash yili”, deb e’lon qilingan edi. Uning doirasida Buxoro shahri – Turkiy dunyo yoshlar poytaxti maqomiga ega bo‘ldi.
Yosh avlodni har tomonlama rag‘batlantirish, ularning iste’dod va qobiliyatlarini ro‘yobga chiqarish maqsadida boshlagan xayrli ishlarimizni izchil davom ettirish niyatidamiz.
Kelgusi yili yurtimizda turkiy dunyo yoshlarining ilm va innovatsiyalar xalqaro kongressini o‘tkazishni taklif etaman. Uning doirasida innovatsiya va ta’lim vazirlari, oliygohlar rektorlari va yosh yetakchilar, iqtidorli o‘g‘il-qizlarimiz, Tashkilotimiz oqsoqollarining keng qamrovli uchrashuvlarini tashkil etishni ko‘zda tutmoqdamiz.
Bu ishlarimizga tizimli tus berish va natijadorlikni ta’minlash maqsadida Tashkilot Bosh kotibining yoshlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosari lavozimini joriy etish ayni muddao bo‘lar edi.
Yana bir ustuvor yo‘nalish – mintaqamizda xavfsizlikni ishonchli ta’minlashdir.
So‘nggi paytlarda jahonning turli nuqtalaridagi ziddiyatli voqealar turkiy dunyoning umumiy xavfsizligiga ham ta’sir o‘tkazayapti.
Bunday murakkab vaziyatda terrorizm, ekstremizm, yoshlarning radikallashuvi, odam savdosi, narkotrafikka qarshi kurashish, jamoat va kiberxavfsizlikni ta’minlash sohalarida huquqni muhofaza qiluvchi va maxsus xizmatlarimiz doimiy aloqada bo‘lishi hamda hamkorlikni kuchaytirishi lozim.
Shu bilan birga, Tashkilotimiz davlatlari Xavfsizlik kengashi kotiblarining navbatdagi yig‘ilishini O‘zbekistonda tashkil etishga tayyorligimizni bildiramiz.
E’tiboringizni yana bir dolzarb masalaga qaratmoqchiman. Bugungi kunda yon qo‘shnimiz Afg‘onistondagi murakkab vaziyat barchamizni albatta jiddiy tashvishga soladi. Bu mamlakatdagi mavjud ahvolni ijobiy tomonga o‘zgartirish masalasi hech qachon nazarimizdan chetda qolmasligi kerak.
Afg‘on masalasi bo‘yicha umumiy yondashuvni ishlab chiqish maqsadida tashqi ishlar vazirlarimiz muloqotlarini muntazam o‘tkazib borish tarafdorimiz.
Men bugun O‘zbekistonning turkiy madaniyat xalqaro tashkilotiga to‘laqonli a’zo bo‘lganini e’lon qilishdan mamnunman.
O‘zining 30 yilligini nishonlayotgan tashkilot doirasida kelgusi yili turkiy xalqlar madaniyati festivalini o‘tkazish taklifini to‘liq ma’qullaymiz.
Biz yaqinda Tashkilotimizga a’zo va kuzatuvchi mamlakatlar adabiyotining sara namunalaridan iborat 100 jildli “Turkiy adabiyot durdonalari” to‘plamini o‘zbek tilida nashr qildik. Ushbu bebaho ma’naviy xazinani barcha a’zo va kuzatuvchi davlatlar tillarida ham chop etsak, qardosh ellarimizni, avvalambor, yosh avlodlarimizni o‘zaro yaqinlashtirish uchun mustahkam zamin yaratgan bo‘lar edik.
Yig‘ilishimiz doirasida turkiy dunyo birligini mustahkamlashga beqiyos hissa qo‘shgan buyuk shoir va mutafakkir, davlat arbobi Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofot birinchi marta tantanali ravishda topshirilishi barchamizni cheksiz quvontiradi.
Mazkur mukofotni har yili berib borish to‘g‘risidagi taklifimizni qo‘llab-quvvatlaysizlar, deb umid qilamiz.
Turkiy davlatlar tashkiloti faoliyatini yangi sifat bosqichiga ko‘tarish, uning nufuzini yanada oshirish, hamkorligimiz salohiyatini to‘liq ishlatish, qabul qilinayotgan qarorlarimiz va kelishuvlarimiz ijrosini ta’minlash eng dolzarb vazifamizdir.
Tashkilotimiz doirasida juda ko‘p tuzilmalar va turli mexanizmlar tashkil etilgan bo‘lib, ko‘plab vazirlar darajasida yig‘ilishlar, boshqa tadbirlar o‘tkazib kelinmoqda. Lekin, ochiq tan olishimiz kerak, bularni tizimli muvofiqlashtirish va natijadorligini ta’minlash borasida hali ancha ish qilishimiz kerak.
Tashkilotimiz kelgusida mutlaqo yangi, samarali tizim asosida ishlashi uchun umumiy sa’y-harakatlarimizni birlashtirishimiz zarur, deb o‘ylayman.
Shu maqsadda Tashkilotda institutsional islohotlar o‘tkazishni taklif etamiz. Bunda, eng avvalo, ustuvor yo‘nalishlarimiz bo‘lgan siyosat va xavfsizlik, savdo va investitsiya, transport, qishloq xo‘jaligi, energetika, axborot texnologiyalari, turizm, innovatsiya va ta’lim, tibbiyot, yoshlar va boshqa sohalar bo‘yicha vazirlar darajasida alohida qo‘mitalar tuzishni taklif qilaman. Ularning faoliyatiga ekspert va olimlarni, jamoatchilik va xususiy sektor vakillarini faol jalb etilishi katta samara berishi shubhasiz.
Bundan tashqari, Tashkilotimiz Kotibiyatining o‘rni va ta’sirini keskin oshirishni davrning o‘zi taqozo etmoqda. U har bir yo‘nalish bo‘yicha ishni samarali tashkil qilishi, ko‘p tomonlama sermahsul hamkorligimizning ta’sirchan kuchiga aylanishi kerak.
Bugun bu yerda bildirilgan fikrlardan kelib chiqib, Kotibiyatning yangi tuzilmasini kelgusi sammitimizda tasdiqlaymiz, deb ishonaman.
Yana bitta masala – bu davlat rahbarlari tomonidan qabul qilinayotgan barcha qaror va hujjatlarning qat’iy nazorat tizimini kuchaytirish bilan bog‘liq. Bu jarayonga Tashkilotimiz oqsoqollar kengashini jalb etib, ularning boy tajriba va malakasidan unumli foydalanishimiz kerak, deb hisoblayman.
Turkiy dunyomizning havas qilsa arziydigan buyuk tarixi, ulug‘ ajdodlari va beqiyos boyliklari bor.
Va men ishonaman, Turkiy dunyoni buyuk kelajak kutmoqda.
Bu kelajakni, hech shubhasiz, mehnatkash, bag‘rikeng va olijanob xalqlarimiz bilan birgalikda yaratamiz.
Ko‘hna Samarqand shahridagi sammitimiz esa, turkiy dunyo sivilizatsiyasining zamonaviy tarixida yangi yuksalish bosqichini boshlab beradi.
Bugun ana shunday ezgu g‘oyani o‘zida ifoda etgan Samarqand deklaratsiyasi ham qabul qilinadi.
Shuningdek, Tashkilotimiz doirasida 2023 yilni Turkiy sivilizatsiyaning yuksalish yili, deb e’lon qilish taklifimizni qo‘llab-quvvatlaganingiz uchun tashakkur bildiraman.
Fursatdan foydalanib, barcha hamkasblarimiz nomidan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti hurmatli Qosim-Jomart Kemelevich Toqayevga va do‘st Qozog‘iston xalqiga yaqinda bo‘ladigan muhim siyosiy tadbir – Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tishini tilaymiz.
Ishonamizki, donishmand qozoq eli o‘z mamlakatining tinchligi va taraqqiyoti, olib borilayotgan muhim islohotlarning bardavomligi uchun ovoz beradi.
So‘zimning yakunida Tashkilotimiz Bosh kotibi sifatida o‘z faoliyatini yakunlayotgan Bag‘dod Amreyev janoblariga ham alohida minnatdorchilik izhor etaman. Kelgusi ishlaringizda Sizga yutuq va omad yor bo‘lsin.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств
Уважаемые главы государств и правительств!
Мне доставляет большое удовольствие видеть вас в городе Самарканде – одном из центров мировой цивилизации, расположенном на перекрестке Великого шелкового пути.
Выражаю всем вам особую признательность за ваше участие в саммите нашей организации, получившей новое название Организации тюркских государств.
Добро пожаловать в Узбекистан, дорогие друзья!
Уважаемые участники встречи!
Прежде всего искренне благодарю Вас за поддержку инициативы об объявлении города Самарканда, являющегося символом мира и дружбы, центром науки и просвещения, Столицей тюркской цивилизации.
Как известно, древняя тюркская земля тысячелетиями соединяла Восток и Запад, сближая мировые цивилизации и обогащая культуры.
Мы по праву гордимся нашими общими великими предками, вписавшими яркие страницы в древнюю историю тюркского мира.
Для всех нас важнейшая задача – сохранить их бесценное наследие, глубоко изучить его и передать будущим поколениям.
Еще одним важным аспектом сегодняшнего саммита является то, что наша тюркская семья, имеющая многотысячелетнюю историю, собралась в таком составе в рамках обновленной организации.
Нет сомнений в том, что мы вместе вступаем в совершенно новый этап развития под девизом «Новая эра тюркской цивилизации: на пути к общему прогрессу и процветанию».
В повестку дня заседания включены наиболее актуальные вопросы наших многоплановых отношений. Уверен, что сегодня мы обстоятельно обсудим нынешнее состояние и перспективы, приоритетные направления нашего многостороннего сотрудничества и примем важные решения.
Хотел бы также подчеркнуть, что вопросы, концептуальные документы и программы, включенные в повестку дня, наши важнейшие инициативы созвучны Целям устойчивого развития Организации Объединенных Наций.
Сегодня все мы сталкиваемся со сложными испытаниями, связанными с нарастающим геополитическим противостоянием, негативными последствиями глобального экономического кризиса и изменения климата. Поэтому в нынешней тревожной ситуации нашим странам крайне важно определить общие подходы и скоординировать усилия в решении самых актуальных проблем.
Мы сможем преодолеть любые трудности благодаря дружбе, сотрудничеству и взаимной поддержке.
Хочу особо отметить, что за последний год в ходе председательства Турции в нашей Организации была проделана значительная и многогранная работа, наше сотрудничество еще более активизировалось.
В период своего председательства Узбекистан намерен эффективно реализовать концепцию «Видение тюркского мира – 2040» и принимаемую сегодня пятилетнюю Стратегию Организации тюркских государств, укрепить авторитет Организации, охватывающей обширный регион с населением свыше 170 миллионов человек, и самое главное – вывести на еще более высокий уровень сотрудничество наших братских стран и народов, имеющих общую историю, язык и культуру.
В процессе подготовки к саммиту мы глубоко проанализировали деятельность нашей Организации.
Важно отметить, что совместно была проделана значительная работа по развитию многосторонних отношений между нашими странами. В то же время надо признать, что наш огромный потенциал и возможности не задействованы в полной мере.
Прежде всего целесообразно укрепить основы торгово-экономического сотрудничества.
Взаимный товарооборот между нашими странами составляет всего 4 процента от общего объема внешней торговли. Остальная часть приходится на долю третьих стран. Конечно, никто из нас не может быть удовлетворен таким положением дел.
Кроме того, в торговле между нашими странами остаются высокими некоторые таможенные тарифы.
Чтобы в корне изменить ситуацию на этом стратегическом направлении, обеспечить свободное продвижение торговли, инвестиций и услуг, мы выдвигаем инициативу о создании в рамках нашей Организации «Пространства новых экономических возможностей».
Для реализации данного плана предлагаю ежегодно проводить Международный тюркский экономический форум с активным участием стран – членов и наблюдателей Организации, а также ведущих представителей мирового бизнеса. Проведение в рамках форума совместных мероприятий в формате «государство и бизнес», встреч предпринимателей и «круглых столов», презентаций инновационных проектов и выставок даст большой практический результат. Важно по итогам этих мероприятий ежегодно принимать «дорожные карты», ориентированные на реализацию совместных программ и проектов.
Эти меры направлены прежде всего на кардинальное увеличение объемов взаимной торговли и совместный выход на рынки третьих стран, создание непрерывных цепочек добавленной стоимости, высокотехнологичных кластеров и венчурных компаний.
Мы также всецело поддерживаем предложение о запуске совместного инвестиционного фонда.
Еще один актуальный вопрос повестки дня, имеющий стратегическое значение, – это укрепление взаимосвязанности в транспортной сфере.
В частности, мы много говорим о Транскаспийском международном коридоре, но, чтобы добиться значимых результатов, нам предстоит сделать гораздо больше. Например, Узбекистан транспортирует через этот коридор 10 процентов своих внешнеторговых грузов.
Для полного использования нашего транспортно-транзитного потенциала важно найти ответы на вопросы: какие конкретные шаги предпринять? какие еще необходимы меры, в какие сроки и кем они будут реализованы?
В этой связи мы предлагаем, чтобы наши министры транспорта до конца года разработали детальный план и действенные механизмы сотрудничества на основе принимаемой сегодня Программы.
Основное внимание следует уделить повышению конкурентоспособности транзитных коридоров в нашем регионе, введению максимально благоприятных тарифов для бизнеса, созданию современной транспортной инфраструктуры.
Вместе с тем, мы призываем страны – члены Организации присоединиться к системе электронного обмена разрешениями в сфере транспорта, внедренной недавно между Турцией и Узбекистаном.
Состоявшийся в этом году в Ташкенте первый Тюркский агрофорум наглядно продемонстрировал огромный потенциал в области обеспечения продовольственной безопасности.
Организация имеет возможность не только обеспечивать сельскохозяйственной и продовольственной продукцией наши страны, но и поставлять ее на зарубежные рынки. Мы должны усилить совместную практическую работу в этом направлении и углублять сотрудничество на основе конкретных проектов.
В частности, предлагаю следующее.
Во-первых, настало время принять в рамках нашей Организации многостороннее соглашение о создании эффективной системы поставок продовольствия, исходя из потребностей глобального и внутренних рынков, а также производственных возможностей наших стран.
Во-вторых, в целях ускоренного внедрения в сферу инноваций, современных знаний и передовых технологий важно наладить полномасштабное партнерство между Организацией тюркских государств и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций.
В-третьих, на основе положительного опыта регулярно проводить Тюркский агрофорум и в рамках второго мероприятия этого формата организовать международную выставку «умного сельского хозяйства».
По предложению Узбекистана 2022 год в Организации тюркских государств был объявлен Годом поддержки молодежных инициатив. Город Бухара получил статус молодежной столицы тюркского мира.
Мы намерены последовательно продолжить начатую нами благородную работу по всесторонней поддержке молодого поколения, раскрытию его таланта и реализации потенциала.
В следующем году предлагаю провести в нашей стране Международный конгресс науки и инноваций молодежи тюркского мира. На его площадке планируем организовать встречи министров инноваций и образования, ректоров вузов и молодых лидеров, талантливых юношей и девушек, старейшин нашей Организации.
Для придания этой работе системности и обеспечения ее эффективности предлагаем ввести должность заместителя Генерального секретаря Организации по делам молодежи.
Еще одно приоритетное направление – обеспечение безопасности в нашем регионе.
Обостряющиеся в последнее время конфликты в разных уголках планеты оказывают влияние и на общую безопасность тюркского мира.
В столь сложной обстановке наши правоохранительные органы и специальные службы должны находиться в постоянном контакте и укреплять взаимодействие в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализацией молодежи, торговлей людьми, наркотрафиком, в сферах обеспечения общественной и кибербезопасности.
Выражаем также готовность провести очередную встречу секретарей Советов безопасности стран Организации в Узбекистане.
Хочу обратить ваше внимание на еще одну актуальную проблему. Безусловно, все мы сегодня серьезно обеспокоены положением в соседнем Афганистане. Вопрос урегулирования ситуации в этой стране не должен выходить из нашего поля зрения.
Мы выступаем за регулярный диалог между министрами иностранных дел стран – членов Организации с целью выработки общих подходов к афганскому вопросу.
Сегодня я рад сообщить вам, что Узбекистан стал полноправным членом Международной организации тюркской культуры.
Мы полностью поддерживаем предложение о проведении в следующем году в рамках празднования 30-летия Организации Фестиваля культуры тюркских народов.
Недавно мы издали 100-томное собрание «Жемчужины тюркской литературы» на узбекском языке, в которое вошли лучшие образцы литературы стран – членов и наблюдателей нашей Организации. Если мы издадим это бесценное духовное сокровище на языках всех стран-участниц и наблюдателей, оно станет прочной основой для сближения наших братских стран, в первую очередь молодого поколения.
Мы безмерно рады, что в рамках нашей встречи впервые будет торжественно вручена Международная премия имени Алишера Навои, великого поэта, мыслителя и государственного деятеля, внесшего неоценимый вклад в укрепление единства тюркского мира.
Надеюсь, что вы поддержите наше предложение о ежегодном присуждении этой международной премии.
Наша самая актуальная задача – вывести деятельность Организации тюркских государств на качественно новый уровень, повышать ее авторитет, в полной мере задействовать потенциал нашего сотрудничества, обеспечивать выполнение принятых нами решений и договоренностей.
Под эгидой Организации созданы разные структуры и механизмы, проводится множество встреч на уровне министров, других мероприятий. Однако, следует признать, что еще многое предстоит сделать для обеспечения их системной координации и достижения результативности.
Думаю, необходимо объединить усилия с тем, чтобы наша Организация в будущем работала на основе совершенно новой, эффективной системы.
В этих целях предлагаем провести в Организации институциональные реформы. Прежде всего – создать отдельные комитеты на уровне министров по приоритетным направлениям – политика и безопасность, торговля и инвестиции, транспорт, сельское хозяйство, энергетика, информационные технологии, туризм, инновации и образование, медицина, молодежь и другим. Большую эффективность им, несомненно, придаст активное вовлечение в их деятельность экспертов и ученых, представителей государственного и частного секторов.
Вместе с тем, время требует кардинального повышения роли и значимости Секретариата нашей Организации. Он должен организовать результативную работу по каждому направлению, стать мощной силой нашего плодотворного многостороннего сотрудничества.
Рассчитываю, что с учетом высказанных сегодня мнений мы утвердим новую структуру Секретариата уже на следующем саммите.
Еще один вопрос связан с усилением системы строгого контроля за всеми решениями и документами, принимаемыми главами государств. Считаю, что мы должны привлечь к этому процессу Совет старейшин нашей Организации, использовать их богатый опыт и знания.
У тюркского мира великая история, достойная восхищения, великие предки и ни с чем не сравнимое богатство.
И я убежден, что тюркский мир ждет великое будущее.
Мы обязательно построим это будущее вместе с нашими трудолюбивыми, великодушными и благородными народами.
Наш саммит в древнем городе Самарканде положит начало новому этапу развития цивилизации тюркского мира в современной истории.
Сегодня будет принята Самаркандская декларация, которая отразит эту благородную идею.
Также хочу выразить благодарность за поддержку нашего предложения об объявлении 2023 года в нашей Организации Годом развития тюркской цивилизации.
Пользуясь случаем, от имени наших коллег хотел бы пожелать Президенту Республики Казахстан уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву и дружественному казахстанскому народу успешного проведения предстоящего важного политического мероприятия – президентских выборов.
Уверены, что мудрый народ Казахстана проголосует за дальнейшее продолжение реализуемых важных реформ, за мир и прогресс в своей стране.
В заключение выступления хотел бы выразить отдельную признательность господину Багдаду Амрееву, завершающему свою деятельность в качестве Генерального секретаря нашей Организации. Желаю Вам успехов в будущих начинаниях.
Также искренне поздравляю нового Генерального секретаря, опытного дипломата, господина Кубанычбека Омуралиева. Желаю больших успехов в Вашей ответственной работе.