Samarqandda Turkiy davlatlar tashkilotining sammiti bo‘lib o‘tadi
Joriy yilning 10-11-noyabr kunlari Samarqand shahrida Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo mamlakatlar rahbarlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tadigan tadbirda Turkmaniston Milliy Kengashi Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov va Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban ishtirok etadi.
Shuningdek, Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti (TURKSOY), Turkiy davlatlar parlament assambleyasi (TURKPA), Xalqaro turkiy akademiya, Turkiy madaniyat va meros jamg‘armasi hamda ushbu ko‘p tomonlama tuzilmaning kotibiyati rahbarlari qatnashishi rejalashtirilgan.
Sammit kun tartibidan iqtisodiyot, savdo, investitsiya, transport, innovatsiya, ekologiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli va ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish, Tashkilot faoliyatini takomillashtirish masalalari o‘rin olgan. Bu BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga to‘liq mos keladi.
Yakunda Samarqand deklaratsiyasi hamda Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan boshqa muhim qaror va hujjatlar qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.

В Самарканде пройдет саммит Организации тюркских государств
10-11 ноября этого года в городе Самарканде состоятся мероприятия заседания глав стран-участниц Организации тюркских государств.
В работе мероприятия, которое пройдёт под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, примут участие Председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров и Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Планируется также участие руководителей Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), Парламентской ассамблеи тюркских государств (ТЮРКПА), Международной тюркской академии и Фонда тюркской культуры и наследия, а также секретариата этой многосторонней структуры.
В повестку дня саммита вошли вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного и многопланового сотрудничества, в том числе в сферах экономики, торговли, инвестиций, транспорта, инноваций, экологии, туризма и культурно-гуманитарного обмена, а также совершенствования деятельности Организации, что полностью соответствует Целям устойчивого развития ООН.
По итогам планируется принятие Самаркандской декларации, а также других важных решений и документов, призванных расширить практическое сотрудничество в рамках Организации тюркских государств.