O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti amaliy tashrif bilan Qozog‘iston Respublikasida bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning taklifiga binoan 12-14-oktabr kunlari Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlislarida ishtirok etish uchun tashrif bilan Qozog‘iston poytaxti Ostona shahrida bo‘ladi.
13-oktabr kuni bo‘lib o‘tadigan yuqori darajadagi xalqaro forum – Osiyoda hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash sammitida Osiyo mintaqasida xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga oid dolzarb masalalar ko‘rib chiqiladi.
14-oktabr kuniga rejalashtirilgan MDH mamlakatlari yetakchilarining uchrashuvida ko‘p tomonlama sheriklikning eng muhim jihatlari va amaliy hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini muhokama qilish ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak tadbirlarda alohida e’tibor o‘zaro savdoni ko‘paytirish va sanoat kooperatsiyasi loyihalarini ilgari surish, samarali transport kommunikatsiyalarini shakllantirish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish masalalariga qaratiladi.
Bundan tashqari, sammit doirasida O‘zbekiston Prezidenti hamkor mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama muzokaralar o‘tkazadi.

The President of the Republic of Uzbekistan will pay a working visit to the Republic of Kazakhstan
At the invitation of the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit the city of Astana on October 12-14 to attend the regular meetings of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia and the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States.
Current issues of security and sustainable development in the Asian region will be considered during the summit of the Conference on Interaction and Confidence Building Measures in Asia to be held on October 13.
The agenda of the meeting of the leaders of the CIS countries scheduled for October 14 provides for a discussion of the most important aspects of multilateral partnership and prospects for enhancing practical cooperation.
The main attention at the upcoming events will be paid to the issues of increasing mutual trade and promoting industrial cooperation projects, establishing efficient transport communications, ensuring food security and combating climate change.
Several bilateral meetings and multilateral talks between the President of Uzbekistan and the heads of delegations of partner countries will be held during the summit.