Imzolangan hujjatlar O‘zbekiston-Vengriya strategik sherikligini yanada rivojlantirishga xizmat qiladi
Budapesht shahrida o‘tgan oliy darajadagi muzokaralardan so‘ng ikki tomonlama hujjatlarni imzolash marosimi bo‘ldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev va Bosh vazir Viktor Orban O‘zbekiston Respublikasi va Vengriya o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirish to‘g‘risida qo‘shma bayonot imzoladilar.
Hujjatda muzokaralar do‘stona, ochiq va konstruktiv ruhda o‘tgani qayd etilgan, har tomonlama o‘zaro manfaatli hamkorlikni faollashtirish ko‘zda tutilgan, diplomatik munosabatlar o‘rnatilganiga 30 yil to‘lgani ta’kidlangan.
Bundan tashqari, ikki mamlakat hukumatlari, vazirlik va idoralari darajasida O‘zbekiston-Vengriya strategik sheriklik munosabatlarini yanada kengaytirishga qaratilgan 15 ta hujjat imzolandi. Bular:
- 2023-2024-yillarda sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma dastur;
- Fan va texnologiyalar sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha harakatlar rejasi;
- Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha harakatlar rejasi;
- Jismoniy tarbiya va sport sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim;
- Fanni rivojlantirish sohasida hamkorlik to‘g‘risida bitim.
Shuningdek, bojxona, adliya, atrof-muhitni muhofaza qilish, bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligi, uzumchilik, investitsiya sohalarida, O‘zbekiston Respublikasi davlat boshqaruvi akademiyasi va Vengriya Davlat xizmati universiteti, Samarqand viloyati va Xaydu-Bixar okrugi, Xalqaro munosabatlar axborot-tahlil markazi va Tashqi ishlar va savdo instituti, Toshkent davlat agrar universiteti va Vengriya qishloq xo‘jaligi va tabiiy fanlar universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida memorandumlar imzolandi.

The signed documents will contribute to developing a strategic partnership between Uzbekistan and Hungary
Bilateral documents were signed following the summit in Budapest.
President Shavkat Mirziyoyev and Prime Minister Viktor Orban signed a Joint Statement on the Development of a Strategic Partnership between the Republic of Uzbekistan and Hungary.
The document notes the friendly, open and constructive spirit of the past talks, provides for the intensification of comprehensive mutually beneficial cooperation, and marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations.
15 documents were signed at the level of governments, ministries and agencies of the two countries, providing for further enhancing the strategic partnership between Uzbekistan and Hungary. The signed documents include:
– Joint program for the development of industrial cooperation for 2023-2024;
– Action Plan for the development of cooperation in science and technology;
– Action Plan to enhance cooperation in agriculture;
– Agreement on cooperation in physical culture and sports;
– Agreement on cooperation in science development.
Memorandums were also signed on cooperation in customs, justice, environmental protection, horticulture and greenhouses, viticulture, investments, as well as on cooperation between the Academy of Public Administration of the Republic of Uzbekistan and the University of Public Service of Hungary, Samarkand region and Hajdú-Bihar district, Information and Analytical Center for International Relations and the Institute for Foreign Affairs and Trade, Tashkent State Agrarian University and the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences.