Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 5-sentabr kuni asosiy oziq-ovqat mahsulotlari narxining barqarorligini ta’minlash va zaxirasini yaratish chora-tadbirlari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dunyoda iqlim o‘zgarayotgani, ko‘p joylarda qurg‘oqchilik bo‘lgani oqibatida oziq-ovqat yetishmovchiligi kuzatilmoqda. Buning ustiga, xalqaro maydondagi vaziyat tufayli mahsulot ishlab chiqarish va yetkazib berish murakkab bo‘lib bormoqda.
Davlatimiz rahbari bu masalaga avval ham e’tibor qaratib, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash yo‘llarini ko‘rsatgan edi. Xususan, yil boshida 80 ming gektar paxta va g‘alla maydonlari qisqartirilib, yegulik mahsulotlar yetishitirish uchun aholiga ajratib berildi. Buning natijasida 785 ming kishi ish bilan ta’minlanib, 3 trillion so‘mlik 1 million 500 ming tonna qo‘shimcha oziq-ovqat hosili olindi.
Bu ishlarni davom ettirish maqsadida xalqimiz rizq-ro‘zi uchun yana 20 ming gektar yer ajratish bo‘yicha Prezident qarori qabul qilindi. Kelgusi yilda yana qo‘shimcha 100 ming gektar ekin maydoni aholiga tanlov asosida beriladi. Buning hisobiga qo‘shimcha 1 million 200 ming aholini band qilish mumkin bo‘ladi.
Yig‘ilishda asosiy oziq-ovqat mahsulotlariga talab hududlar kesimida tahlil qilinib, ichki imkoniyatlar ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, mamlakatimizda kartoshkaga bo‘lgan yillik ehtiyoj 3 million 400 ming tonnani tashkil qiladi. Shundan 20-25 foizi import hisobidan qoplanmoqda. Jumladan, Qoraqalpog‘istonga yiliga qo‘shimcha 100 ming tonnaga yaqin, Navoiy viloyatiga 45 ming tonna, Jizzax viloyatiga 35 ming tonna kartoshka yetishmaydi.
Yoki, o‘simlik yog‘iga yillik ehtiyojimiz 515 ming tonna bo‘lib, buning 46 foizi xorijdan olib kelinmoqda. Yurtimizdagi yog‘-moy korxonalari esa to‘liq quvvatda ishlamayapti.
Umuman, ichki bozorda 25 turdagi oziq-ovqat mahsulotlari ta’minoti importga bog‘liq bo‘lib qolmoqda. Shu bois Qishloq xo‘jaligi vazirligiga hokimliklar bilan birga ushbu mahsulotlarni o‘zimizda ishlab chiqarish bo‘yicha loyihalar tayyorlash vazifasi qo‘yildi.
Yurtimizda oziq-ovqat mahsulotlari narxining mavsumiy o‘zgarishlari ham sezilarli. Chunki qishloq xo‘jaligiga ixtisoslashgan 50 ta tumanda muzlatkichli omborlar yetishmaydi. Umuman, bugungi kunda mavjud saqlash quvvatlari 1,5 million tonnani tashkil etib, jami yetishtirilayotgan mahsulotlarning 7 foiziga ham yetmaydi. Bu albatta “narx o‘ynashi”ga ta’sir qiladi.
Shundan kelib chiqib, viloyat hokimlariga mazkur 50 tumanda saqlash quvvatlarini keskin oshirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Bog‘dorchilik va issiqxona xo‘jaligini rivojlantirish agentligiga oziq-ovqat mahsulotlari maydonini 300 ming gektarga yetkazish, ekinlarni aholi talabi va import tahlilidan kelib chiqib oqilona joylashtirish vazifasi qo‘yildi.
Davlatimiz rahbari videoaloqa orqali joylardagi mutasaddilar, tadbirkor va dehqonlar bilan muloqot qildi. Xususan, qashqadaryolik va farg‘onalik mirishkorlarning moliya masalalarini yengillashtirish bo‘yicha fikrlarini qo‘llab-quvvatladi. 15 sentabrdan boshlab, hokim yordamchilari tavsiyasiga ko‘ra, sabzavot, dukkakli va moyli ekinlar bo‘yicha urug‘lik, o‘g‘it, yoqilg‘i, o‘simliklar himoyasi hamda aylanma mablag‘ uchun 150 million so‘mgacha garovsiz kredit ajratish yo‘lga qo‘yilishi belgilandi. Bu mablag‘larning yarmini naqd pulda ajratishga ham ruxsat beriladi. Buning uchun Bog‘dorchilik agentligiga qo‘shimcha 300 milliard so‘m ajratiladi.
Meva-sabzavotchilikni kreditlash bo‘yicha ham yangi tizim joriy qilinadi. Endi kartoshka, sabzavot, yog‘-moy ekinlari ekadigan klaster va dehqonlarga hosilni sug‘urtalash xarajatining 50 foizi davlat hisobidan qoplab beriladi. Bundan buyon paxta va g‘alladagi kabi, oziq-ovqat mahsulotlari yetishtirishda ham sug‘urta polisi kredit ta’minoti hisoblanadi. Bu yangilik ko‘plab dehqonlarning ishini osonlashtiradi.
Mahsulotlar mo‘l-ko‘l bo‘lishi sifatli uruqqa ham bog‘liq. Bugungi kunda mamlakatimiz bo‘yicha har yili 300 ming tonna kartoshka, 6 ming tonna dukkakli va 11 ming tonna moyli ekinlar urug‘ini tayyorlash zarur.
Bu borada yaxshi tajribalar ham talaygina. Masalan, Samarqand viloyati Oqdaryo tumanida tadbirkorlar 450 sentnergacha hosil beradigan elita kartoshka urug‘i yetishtirmoqda.
Prezidentimiz bu tajribani kengaytirib, xususiy sektor bilan birga, dukkakli va moyli ekinlar urug‘chiligida ham yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Har bir viloyatda kamida bittadan intensiv sabzavot ko‘chatchilik xo‘jaligi tashkil etish, hosildor yerlarning barchasini intensivga o‘tkazish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda qish-bahor oylarida meva-sabzavotlar narxini barqaror saqlash masalasiga ham alohida e’tibor qaratildi.
Mahsulotlarni saqlash va tashish imkoniyatlarini kengaytirish uchun yuk mashinalari, saralash va qadoqlash uskunalari xarid qilishga ham imtiyozli kredit ajratish taklifi bildirildi.
Prezidentimiz bu taklifni qo‘llab-quvvatladi. Ushbu maqsad uchun tijorat banklariga 140 million dollar ajratilgani, yana 330 million dollar yo‘naltirish imkoniyati borligi qayd etildi.
Agrologistika loyihalarida yuk avtomobillari xaridini ham nazarda tutish, issiqxona egalariga yengilliklar berish muhimligi ta’kidlandi.
“Agrolizing” aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilib, dehqon va fermerlarga moliyaviy ko‘makchi bo‘ladigan tizimga aylantirishga ko‘rsatma berildi.
Tomorqachilikni rivojlantirish borasidagi ishlar ham ko‘rib chiqildi. Ko‘chma muzlatkichlar uchun yer maydonlarini ijaraga berish muddatlarini uzaytirish, aholiga o‘simliklarni himoya qilishda ko‘maklashish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Davlatimiz rahbari joylarda ko‘zbo‘yamachiliklar, qo‘shib yozish holatlari uchrayotganini keskin tanqid qilib, soha mutasaddilarini ogohlantirdi.
Oziq-ovqat mahsulotlarini ko‘paytirib, xalqimiz farovonligini ta’minlash, fermer va dehqonlarning bu boradagi muammolarini hal qilib, ularga ko‘maklashish asosiy vazifa ekani ta’kidlandi.

President chairs a videoconference on ensuring price stability for basic food products
On September 5, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on ensuring price stability for basic food products and creating their reserve.
The world is facing food shortages due to climate change and drought in many regions. The production and delivery of products are becoming more difficult due to the international situation.
The Head of the state has been paying attention to this issue for a long time and has set tasks in ensuring food security. At the beginning of this year, 80 thousand cultivated lands released after the reduction of cotton and grain areas were transferred to the population for agricultural production. As a result, 785 thousand people were employed, 1 million 500 thousand tons of food products worth 3 trillion UZS were additionally prepared.
In continuation of this work, the President decided to allocate another 20,000 hectares of land for the population. Next year 100 thousand hectares of sown land will be distributed to the population on a competitive basis. Thanks to this, another 1,2 million people will be employed.
The demand for basic food products by region, as well as domestic opportunities, were analyzed at the meeting.
For example, the annual need for potatoes in the country is 3 million 400 thousand tons. 20-25 percent of it is covered by imports. In particular, Karakalpakstan lacks about 100 thousand tons of potatoes, Navoi region – 45 thousand tons, Jizzakh region – 35 thousand tons of potatoes per year.
The annual demand for vegetable oil is 515 thousand tons, 46 percent of this volume is imported. Oil refineries are not operating at full capacity.
In general, the provision of 25 types of food products in the domestic market remains dependent on imports. Therefore, the Ministry of Agriculture has been tasked with preparing, together with hokimiyats, projects to establish domestic production of these products.
An important factor is seasonal changes in food prices, caused by the lack of warehouses with freezers in 50 districts specializing in agriculture. In general, the available warehouse capacity today is 1.5 million tons, which is less than 7 percent of the total volume of grown products. This directly affects the price dynamics.
Based on this, the hokims of the regions were instructed to increase storage capacity in these 50 districts.
The Horticulture and Greenhouse Development Agency was tasked with increasing the area for growing food crops to 300,000 hectares, rationally arranging crops based on an analysis of population demand and imports.
The Head of the state spoke with responsible persons, entrepreneurs and farmers, via videoconference. He supported the proposals of Kashkadarya and Fergana farmers to facilitate access to finance. It was decided that from September 15, on the recommendation of assistants to hokims, unsecured loans for up to 150 million UZS will be provided for seeds, fertilizers, fuels and lubricants, plant protection products and working capital for growing vegetables, legumes and oilseeds. It will also be allowed to give out half of these funds in cash. For these purposes, the Horticulture Agency will be allocated an additional 300 billion UZS.
A new system of crediting fruit and vegetable growing will also be introduced. Now the state will cover 50 percent of the cost of crop insurance for clusters and dehkans growing potatoes, vegetables and oilseeds. From now on, as in the case of cotton and grain, the insurance policy will act as collateral for a loan for growing food products. This innovation will facilitate the work of many farmers.
The abundance of production also depends on the quality of the seeds. Today in Uzbekistan it is necessary to harvest 300,000 tons of potato seeds, 6,000 tons of legume seeds and 11,000 tons of oilseeds annually.
We already have a positive experience in this sphere. For example, in Akdarya district of Samarkand region, entrepreneurs grow elite potato seeds, yielding a crop of up to 450 centners.
The President noted the need for expanding this experience and implementing it in the cultivation of legumes and oilseeds, together with the private sector.
Instructions were given to create at least one intensive vegetable nursery in each region, to transfer all fertile lands to intensive cultivation.
At the meeting, the main attention was paid to the issue of maintaining the stability of prices for fruits and vegetables in the winter and spring months.
To expand the possibilities of storage and transportation of products, it was proposed to introduce preferential loans for the purchase of trucks, sorting and packaging equipment.
The President supported this proposal. It was noted that $140 million has been allocated to commercial banks for these purposes, and there is an opportunity to allocate another $330 million.
The importance of providing agro-leasing for trucks, as well as benefits for greenhouse owners, was emphasized.
It was instructed to transform the activities of the JSC Agroleasing into a system that will serve as a financial assistant to farmers.
The issues of developing household plots were also discussed. The need for extending the lease of land for mobile freezers, assisting the population in protecting plants was noted.
The Head of the state criticized the cases of fraud in the sphere, warned the officials.
It was emphasized that their main task is to increase food production, ensure the well-being of people, solve problems and provide assistance to farmers.