O‘zbekiston va Belarus Prezidentlari amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-avgust kuni Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Belarus rahbari mamlakatimiz yetakchisi va ko‘p millatli xalqini yaqinlashib kelayotgan Mustaqillik bayrami bilan muborakbod etdi, O‘zbekistonga tinchlik-osoyishtalik, barqaror taraqqiyot va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston Prezidenti, o‘z navbatida, Belarus Prezidentini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
O‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish va amaliy sheriklik loyihalarini ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar oliy darajadagi kelishuvlarning amalga oshirilishi tufayli O‘zbekiston-Belarus munosabatlarida yuksak darajaga erishilganini ta’kidladilar.
O‘tgan yilda tovar ayirboshlash 44 foizga, joriy yilning yetti oyida esa yana 12 foizga oshdi. O‘tgan hafta Minsk shahrida qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi muvaffaqiyatli o‘tkazildi.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlariga doir ishlab chiqilayotgan yirik kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligi qayd etildi. Davlat rahbarlari faol madaniy-gumanitar almashinuv dasturlarini davom ettirish lozimligini ta’kidladilar.
Mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan joriy yil sentabr oyida Shanxay hamkorlik tashkilotining Samarqand sammitini o‘tkazish yuzasidan fikr almashildi.

30 августа Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Президентом Республики Беларусь Александром Лукашенко.
В начале беседы глава Беларуси искренне поздравил лидера и многонациональный народ нашей страны с предстоящим Днем независимости, а также выразил пожелания мира, устойчивого развития и процветания Узбекистана.
В свою очередь, Президент Узбекистана тепло поздравил Президента Беларуси с днем рождения, пожелав ему крепкого здоровья, благополучия и больших успехов.
Были обсуждены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества и продвижения проектов практического взаимодействия.
Стороны с удовлетворением отметили нынешний высокий уровень узбекско-белорусских отношений, достигнутый благодаря реализации договоренностей на высшем уровне.
В прошлом году товарооборот вырос на 44 процента, а за семь месяцев этого года – еще на 12 процентов. На прошлой неделе в городе Минске успешно проведено очередное заседание совместной Межправительственной комиссии.
Подчеркнута важность ускорения прорабатываемых крупных проектов кооперации в различных отраслях экономики. Главы государств также выступили за продолжение программ активного культурно-гуманитарного обмена.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе в контексте проведения Самаркандского саммита Шанхайской организации сотрудничества в сентябре этого года.