Shavkat Mirziyoyev: Sulton Jaloliddin hamisha yurtimizni ko‘z qorachig‘iday asrab-avaylash, unga farzandlik mehri, iymon-e’tiqod bilan xizmat qilishning o‘chmas timsoli bo‘lib qoladi
29-avgust kuni Urganch shahrida Jaloliddin Manguberdi yodgorlik majmuasining tantanali ochilish marosimi bo‘ldi.
Marosimga O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashrif buyurib, jamoatchilik vakillari bilan birgalikda haykalni ochdi. Davlat madhiyasi yangradi.
Mamlakatimiz rahbari o‘z nutqida sarkardaning shaxsiyati, tarixda tutgan o‘rnini alohida e’tirof etdi.
– Jaloliddin Manguberdi el-yurt istiqloli uchun kurashgan, shu yo‘lda aziz jonini qurbon qilgan ajdodlarimizning buyuk namoyandasidir. Ona yurtga muhabbat va sadoqat, or-nomus va shon-sharaf bobida Jaloliddin Manguberdiga teng keladigan ulug‘ shaxslar dunyoda kamdan-kam uchraydi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jaloliddin 1198-yilda tug‘ilgan va qisqa umri davomida tarixda unutilmas iz qoldirgan qahramon shaxsdir. U mo‘g‘ullar qo‘shini dahshatidan hamma o‘zini olib qochgan paytda, atigi 21 yoshida qo‘rqmasdan maydonga chiqqan. 11 yil davomida mo‘g‘ul bosqinchilariga qarshi 300 dan ortiq janglarda ishtirok etib, ularni titratgan. Hatto Chingizxondek buyuk hukmdor ham uning matonatini ko‘rib: “Bunday qahramon farzandi bor ota naqadar baxtlidir”, deb tan bergan. Jasur shahzoda taqdirning qaltis sinovlarini mardona yengib o‘tib, 32 yoshda xoinlar qo‘lida halok bo‘lgan.
Sulton Jaloliddin jangovar faoliyati bilan nafaqat o‘z yurtini, balki dunyodagi o‘nlab mamlakatlarni ham bosqinchilar hujumidan himoya qilgan. Uning nomi, o‘lmas jasorati xalq orasida, turli millat va elatlar o‘rtasida afsonaga aylangan.
Mamlakatimiz mustaqillikka erishgach, bu ulug‘ ajdodimizning xotirasi abadiylashtirildi. Tavallud sanalari munosib nishonlandi. Davlatimizning yuksak mukofotlaridan biri – Jaloliddin Manguberdi ordeni ta’sis etildi. Uning faoliyatiga bag‘ishlangan ilmiy va badiiy asarlar yaratildi. Jumladan, turkiyalik kinoijodkorlar bilan hamkorlikda “Mendirman, Jaloliddin!” nomli ko‘p qismli tarixiy film suratga olindi. Ulug‘ sarkardaga munosib vatanparvar o‘g‘lonlarni tarbiyalash maqsadida Urganch shahrida Jaloliddin Manguberdi nomida harbiy akademik litsey tashkil etildi.
Xorazm markazida barpo etilgan yodgorlik majmuasi shunday tarixiy ishlardan biridir. Bu tashabbusni Prezidentimiz 2018-yilda ilgari surgan edi. Haykalning joyi, ko‘rinishi va mazmuni tarixchi olimlar, san’atshunoslar va quruvchilar ishtirokida chuqur muhokama qilindi. Davlatimiz rahbari uni qurilish mobaynida ham bir necha bor kelib ko‘rdi.
Shu tariqa, bo‘yi 25 metrni tashkil etadigan mahobatli haykal barpo etildi. Unda Jaloliddin Manguberdi tulpor jilovini mahkam tutib, el-yurt himoyasiga otlanib turgani tasvirlangan. Sultonning qat’iyatli, mag‘rur siymosida kelajakka katta ishonch bilan intilayotgan xalqimizning vatanparvarligi, bukilmas irodasi o‘z ifodasini topgan.
Haykal oldida Jaloliddin Manguberdi bitiktoshining nusxasi o‘rnatildi. Eron hududidan topilgan, og‘irligi 32 kilogramm, balandligi 30 santimetr bo‘lgan bu toshda Qur’oni karim oyatlari, Jaloliddin Manguberdining shajarasi, yodgorlikning yaratilish tarixi yozilgan. Uning asli hozirgi kunda Londondagi mashhur Britaniya muzeyida saqlanadi. Bu ham buyuk ajdodimizning jahon tarixidagi beqiyos shuhratidan dalolat beradi.
Majmua o‘rin olgan qariyb 8 gektar maydonda, Al-Xorazmiy va Islom Karimov ko‘chalarida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. Ushbu maydon ostidan o‘tadigan avtomobil tunneli barpo etildi. Hududga 18 mingga yaqin manzarali daraxtlar, gullar va butalar ekildi.
Bu maydon Xorazmning kun sayin o‘zgarib, chiroy ochib borayotgan qiyofasiga yana bir ko‘rk bo‘ldi. Xususan, o‘tgan besh yilda viloyatda barcha tuman markazlari, 100 ga yaqin qishloq va mahallalar obod qilindi. Sayyohlar uchun 80 ta yangi mehmonxona qurildi.
“Ochiq osmon ostidagi muzey” nomini olgan Xiva shahriga temir yo‘l yetib bordi va yangi vokzal ishga tushirildi. 2024-yilda bu yerga “Afrosiyob” tezyurar poyezdini olib kelish rejalashtirilgan. Islom hamkorlik tashkiloti tomonidan Xiva shahrining 2024-yilda “Islom dunyosining turizm poytaxti” deb e’lon qilinishi bu sa’y-harakatlarning munosib e’tirofi bo‘ldi.
Bularni izchil davom ettirgan holda, mahalliy va chet ellik sayyohlar uchun har tomonlama jozibador “Xorazm” turistik brendini yaratish bo‘yicha ish olib borilmoqda. Jaloliddin Manguberdi majmuasi tarixni ifoda etishi, so‘limligi va qulayliklari bilan turizmda ham alohida o‘rin tutadi.
Prezidentimiz buyuk sarkarda Jaloliddin Manguberdining hayoti va faoliyatini chuqur o‘rganish, uni xalqimiz, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida keng targ‘ib etish zarurligini ta’kidladi.
Xususan, shunday izlanishlar tufayli Turkiyaning Silvan shahrida ulug‘ ajdodimizning qabri topildi. Davlatimiz rahbari turk qardoshlarimiz bilan birga u yerda ramziy maqbara bunyod etish taklifini bildirdi.
Fidoyi olim va adiblarning ilmiy-ijodiy izlanishlarini qo‘llab-quvvatlash, Jaloliddin Manguberdining qahramonlik tarixini to‘laqonli yoritib beradigan ilmiy ensiklopediya yaratish muhim vazifa ekani qayd etildi.
– Chaqmoqdek qisqa umri mobaynida o‘zbek xalqiga xos bo‘lgan Vatanga cheksiz muhabbat va sadoqat, yuksak harbiy salohiyatni namoyon etib yashagan Jaloliddin Manguberdi kabi buyuk ajdodlarimiz bilan har qancha faxrlansak, g‘ururlansak, arziydi. Ishonaman, oradan yillar, asrlar o‘tadi, Sulton Jaloliddin hamisha yurtimizni ko‘z qorachig‘iday asrab-avaylash, unga farzandlik mehri, iymon-e’tiqod bilan xizmat qilishning o‘chmas timsoli bo‘lib qoladi, – deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.
Marosimda xorazmlik nuroniy va ziyolilar, harbiy xizmatchilar ham so‘zga chiqib, yig‘ilganlarni tabrikladi.

Шавкат Мирзиёев: Султан Джалолиддин всегда будет немеркнущим символом заботы и любви к Родине, служения ей верой и правдой
![](http://uzembassy.es/uploads/RHAF9ZTznjUYX-0lvEHC1SKNx_RR9Rj1.jpg)
29 августа в Ургенче состоялась торжественная церемония открытия мемориального комплекса Джалолиддина Мангуберды.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил церемонию и вместе с представителями общественности открыл памятник полководцу. Прозвучал Государственный гимн нашей страны.
В своем выступлении глава государства особо отметил личность полководца и его место в истории.
- Джалолиддин Мангуберды – великий представитель наших предков, боровшихся и отдававших жизнь за независимость страны. По любви и верности Родине, чести и славе в мире редко кто сравнится с Джалолиддином Мангуберды, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Джалолиддин родился в 1198 году и за свою короткую жизнь оставил незабываемый след в истории. В возрасте всего 21 года он бесстрашно выступил против монгольского вторжения. За 11 лет он принял участие в более чем 300 сражениях против захватчиков и оказал им упорное сопротивление. Даже Чингисхан, увидев его мужество, сказал: «Счастлив тот отец, у которого такой героический сын». Храбрый султан, мужественно преодолевший суровые испытания судьбы, пал от рук предателей в возрасте 32 лет.
Султан Джалолиддин встал на защиту не только своей Родины, но и десятков других стран мира. Его имя и героизм мужество стали легендой у разных народов.
После обретения нашей страной независимости память о нашем великом предке была увековечена. Достойно отмечены дни его рождения. Учреждена одна из высших наград нашей страны - орден «Жалолиддин Мангуберди». Созданы научные и художественные произведения, посвященные его жизни и деятельности. В частности, в сотрудничестве с турецкими кинематографистами был снят многосерийный исторический фильм "Я - Джалолиддин!". В Ургенче организован военно-академический лицей имени Джалолиддина Мангуберды с целью воспитания молодых патриотов, достойных великого полководца.
Мемориальный комплекс, построенный в центре Хорезма, является одним из результатов благородной работы в этом направлении. Эта инициатива была выдвинута Президентом в 2018 году. Место установки, художественное и идейное содержание памятника подробно обсуждались с участием историков, искусствоведов и строителей. Строительство несколько раз посещал глава нашего государства.
Таким образом была воздвигнута величественная статуя высотой 25 метров. На ней изображен Джалолиддин Мангуберди, держащий поводья коня, устремленный на защиту страны. Патриотизм и несокрушимая воля нашего народа, уверенно смотрящего в будущее, воплощены в решительной и гордой фигуре султана.
Перед памятником установлена копия камня-эпитафии Джалолиддина Мангуберды. На камне весом 32 килограмма и высотой 30 сантиметров высечены аяты из Корана, родословная Джалолиддина Мангуберды. Оригинал был найден на территории Ирана и хранится в знаменитом Британском музее в Лондоне. Это также свидетельствует о широкой международной славе нашего великого предка.
На площади около 8 гектаров, где расположен комплекс, вдоль улиц Аль-Хорезми и Ислама Каримова были проведены масштабные строительные работы. Под площадью с памятником построен автомобильный туннель. На территории комплекса высажено около 18 тысяч декоративных деревьев, цветов и кустарников.
Комплекс стал еще одной достопримечательностью Хорезма, с каждым днем приобретающего все более прекрасный облик. В частности, за последние пять лет в области благоустроены все районные центры, около 100 сел и махаллей. Для туристов построено 80 новых гостиниц.
В город Хиву проложена железная дорога, открыт новый вокзал. В 2024 году в город-музей под открытым небом планируется запустить скоростной поезд «Афросиаб». Объявление Организацией исламского сотрудничества города Хивы Туристической столицей исламского мира 2024 года стало достойным признанием этих усилий.
В продолжение этой работы принимаются меры по созданию туристического бренда Хорезма как места притяжения местных и иностранных туристов. В череде достопримечательностей региона особое место займет и комплекс Джалолиддина Мангуберды.
Президент подчеркнул необходимость глубоко изучать жизнь и деятельность великого полководца Джалолиддина Мангуберды, широко популяризировать их среди нашего народа, особенно молодежи.
В частности, благодаря таким изысканиям была найдена могила нашего великого предка в турецком городе Сильване. Глава нашего государства предложил построить там символический мавзолей совместно с турецкими партнерами.
Было отмечено, что важной задачей является поддержка научных и творческих изысканий ученых и писателей, создание научной энциклопедии, в которой будет всесторонне освещена история подвигов Джалолиддина Мангуберди.
- Стоит гордиться, необходимо гордиться нашими великими предками, в числе которых Джалолиддин Мангуберды, проявивший за свою недолгую жизнь присущие узбекскому народу безграничную любовь и верность Родине, выдающийся полководческий талант. Уверен, пройдут годы и века, но Султан Джалолиддин всегда будет немеркнущим символом заботы и любви к Родине, служения ей верой и правдой, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На церемонии выступили и поздравили собравшихся ветераны труда и представители интеллигенции Хорезма, военнослужащие.
Перед статуей под звуки марша «Джалолиддин Мангуберди» торжественным строем прошла рота Почетного караула Национальной гвардии.