O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda sezilarli yutuqlarni qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23-avgust kuni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish va strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Joriy yil iyun oyida o‘tkazilgan oliy darajadagi uchrashuvlar yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishdagi sezilarli yutuqlar mamnuniyat bilan qayd etdi.
Avgust oyi boshida qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi hamda O‘zbekiston, Ozarbayjon va Turkiya tashqi ishlar, transport va savdo vazirlarining birinchi uchrashuvi samarali o‘tkazildi.
Joriy yilda o‘zaro tovar ayirboshlash 70 foizga oshdi. Qishloq xo‘jaligi, ipakchilik va to‘qimachilik sanoati, mashinasozlik, kimyo va boshqa tarmoqlarda qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish boshlandi. O‘zbekiston-Ozarbayjon investitsiya fondini tez fursatda ishga tushirish ishlari olib borilmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda.
Davlat rahbarlari amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirish lozim ekanini ta’kidladilar. Shu ma’noda, kelgusi kuzda ikki mamlakat hududlari forumi va sanoat salohiyati ko‘rgazmasini o‘tkazish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi. Bo‘lajak ko‘p tomonlama uchrashuvlar, shu jumladan Samarqand shahridagi Shanxay hamkorlik tashkiloti va Turkiy davlatlar tashkiloti sammitlarining rejasi va kun tartibi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining telefon orqali muloqoti har doimgidek ochiq, samimiy va do‘stona ruhda o‘tdi.

Uzbekistan, Azerbaijan Presidents note the progress in the implementation of agreements
On August 23, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Issues of further developing mutually beneficial cooperation and strengthening the strategic partnership between the two countries were considered.
The progress in the implementation of the agreements reached following the summit in June this year was noted with satisfaction.
In early August, a Meeting of the Joint Intergovernmental Commission and the First Meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Trade and Transport of Uzbekistan, Azerbaijan and Türkiye yielded fruitful results.
The trade turnover has increased by 70 percent this year. The implementation of cooperation projects in agriculture, sericulture and textile industry, mechanical engineering, chemical and other industries has started. Work is underway to launch Uzbekistan – Azerbaijan Investment Fund. Cultural-humanitarian exchange is expanding.
The Presidents called for further expansion of practical interaction. In this context, the importance of holding a Forum of Regions and an exhibition of the industrial potential of the two countries this autumn was noted.
Views on the regional agenda were also exchanged. The schedule and agenda of the upcoming multilateral meetings, including the upcoming summits of the Shanghai Cooperation Organization and the Organization of Turkic States in Samarkand, were considered.
The telephone conversation between the Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan took place in a traditionally open, warm and friendly atmosphere.