Xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish choralari muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-avgust kuni xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish va diversifikatsiya qilish bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda sanoat, tadbirkorlik tobora rivojlanib bormoqda. Yil boshidan buyon 50 mingta yangi korxona tashkil topgan, eksportyorlar soni 7 ming 500 dan oshgan. Eksport hajmi o‘tgan yilga nisbatan 1,3 baravarga ko‘payib, 8 milliard 200 million dollarga yetgan.
Iqtisodiyotda ishlab chiqarish qanchalik muhim bo‘lsa, mahsulotni yetkazib berish ham shunchalik ahamiyatli. Ayniqsa, hozir dunyoda logistika muammolari avjiga chiqqan vaziyatda bu o‘ta dolzarb hisoblanadi.
Shu bois davlatimiz tomonidan eksportchi korxonalar har tomonlama qo‘llab-quvvatlanmoqda. Bu yil yurtimiz mahsulotlari 32 ta yangi bozorlarga kirib bordi. Jahon savdo tashkilotiga kirish bo‘yicha ishlar ham jadallashmoqda.
Dunyoda yuk tashish xarajatlari oshganini inobatga olib, eksportyorlarga bu xarajatlarni qisman qoplash uchun davlat tomonidan 170 milliard so‘m kompensatsiya berildi. Shuningdek, Yevropaga tayyor mahsulotlar eksport qiluvchi korxonalarga transport xarajatlari uchun subsidiya miqdori 50 foizdan 70 foizga oshirildi.
Mamlakatimiz mahsulotlari xorijga, asosan, 9 ta transport yo‘lagi orqali tashiladi. Taqdimotda har bir transport yo‘lagi bo‘yicha dolzarb masalalar va ularni hal etish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
– Transport sohasini rivojlantirish iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirish uchun muhim zamin. Transportda yuk tashish tannarxi past bo‘lsa, ham eksport, ham investitsiya ko‘payadi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Transport vazirligiga tadbirkorlar uchun eng maqbul yo‘llarni taklif etish va ularning transport xarajatlarini qisqartirish vazifasi qo‘yildi.
Yevropaga eksport yuklarini tashish uchun qo‘shimcha ruxsatlar olish muhimligi ta’kidlandi. Avtomobilda yuk tashish uchun Pokiston va Turkmaniston bilan qo‘shma transport kompaniyalari tashkil etish taklifi bildirildi.
“Qo‘ng‘irot-Beynov” xalqaro avtomobil yo‘li rekonstruksiyasini jadallashtirish, yuk vagoni ishlab chiqarish quvvatlarini to‘liq ishga solish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Measures for the development of international transport corridors discussed
On August 9, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the development and diversification of international transport corridors.
Industry and entrepreneurship are developing in Uzbekistan. Since the beginning of the year, 50,000 new enterprises have been created, and the number of exporters has exceeded 7.5 thousand. The volume of exports increased 1.3 times compared to last year and reached $8 billion 200 million.
Along with manufacturing products, the establishment of ways to enter the world market is also of great importance. This is especially relevant today when the logistics issue is acute all over the world.
In this regard, exporting enterprises are strongly supported by Uzbekistan. This year, deliveries of domestic products to 32 new markets have been established. The process related to joining the World Trade Organization is also accelerating.
Taking into account the growth of freight transportation costs, the state provided 170 billion UZS to exporters for partial compensation of expenses. The amount of subsidies for transportation costs for enterprises exporting finished products to Europe has also been increased from 50 to 70 percent.
The products are shipped abroad mainly along 9 transport corridors. Current issues on each transport corridor, as well as proposals for their solution, were also presented at the meeting.
“The development of the transport sector is an important factor in improving the competitiveness of the economy. Exports and investments will increase when the cost of cargo transportation is low”, Shavkat Mirziyoyev noted.
The Ministry of Transport was tasked to work out the most optimal routes for entrepreneurs and achieve a reduction in their transport costs.
The importance of resolving issues related to obtaining additional permits for the transportation of export goods to Europe was emphasized. It was proposed to create joint transport companies with Pakistan and Turkmenistan for road cargo transportation.
Instructions were given to accelerate the reconstruction of the Kungrad – Beynau highway and to fully utilize the car-building capacities.