O‘zbekiston va Ozarbayjon rahbarlari erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qildilar
24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev telefon orqali muloqot qildilar.
Ozarbayjon yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy qutlab, birodar O‘zbekiston xalqiga farovonlik va ravnaq tiladi.
Prezidentlar joriy yil 21-22-iyun kunlari mamlakatimizda o‘tgan oliy darajadagi ikki tomonlama uchrashuv va tadbirlarning sermahsul natijalarini yuqori baholadilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon muzokaralari yakunida qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Hukumatlar va idoralar darajasida faol muloqotlar va almashinuvlar davom etayotgani, o‘zaro tovar ayirboshlashning o‘sish sur’atlari yuqori va barqaror ekani, kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha birgalikda samarali ishlanayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Shuningdek, bo‘lajak ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarga, shu jumladan shu yili noyabr oyida Samarqandda o‘tkaziladigan Turkiy davlatlar tashkilotining sammitiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.

Uzbekistan, Azerbaijan Leaders discuss the implementation of the agreements
On July 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
The Leader of Azerbaijan cordially congratulated the President of Uzbekistan on his birthday, expressing sincere wishes for well-being and prosperity to the fraternal people of Uzbekistan.
The Presidents highly appreciated the fruitful results of bilateral meetings and high-level events held in Uzbekistan on 21-22 June this year.
Issues of implementation of agreements adopted following the Uzbekistan – Azerbaijan talks were discussed.
The ongoing intensive contacts and exchanges at the intergovernmental and interdepartmental levels, the steadily high growth rates of mutual trade, and effective joint work to promote cooperation projects were noted with particular satisfaction.
Issues of preparation for the upcoming bilateral and multilateral events, including the summit of the Organization of Turkic States in Samarkand in November this year, were also considered.