Avtotransport vositalarini boshqarishda va yo‘nalishsiz taksi faoliyatini amalga oshirishda qo‘shimcha qulayliklar yaratish to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarori
Avtotransport vositalaridan foydalanishda aholiga qo‘shimcha qulayliklar yaratish, respublikada yo‘lovchi tashish transporti tizimini rivojlantirish, ushbu yo‘nalishda ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifatini oshirish, ishsizlikni qisqartirish hamda transport xizmatlari bozorini rivojlantirish maqsadida:
1. 2022-yil 1-sentabrdan boshlab avtotransport vositasini boshqarish huquqini beruvchi ishonchnomalarni Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron shaklda rasmiylashtirish tizimi joriy etilsin.
2. Belgilansinki:
a) elektron shaklda rasmiylashtirilgan avtotransport vositasini boshqarish huquqini beruvchi ishonchnomani (keyingi o‘rinlarda – elektron ishonchnoma) notarial tasdiqlash talab etilmaydi;
b) elektron ishonchnoma rasmiylashtirganlik uchun davlat boji uning amal qilish muddatidan kelib chiqqan holda ishonchnomani notarial tasdiqlash uchun o‘rnatilgan davlat bojiga nisbatan quyidagi foizlarda undiriladi:
bir oygacha bo‘lgan muddatga – 10 foiz;
olti oygacha bo‘lgan muddatga – 50 foiz;
uch yilgacha bo‘lgan muddatga – 100 foiz.
v) elektron ishonchnoma mavjudligi Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati xodimlari tomonidan mobil qurilmalar orqali tekshiriladi;
g) elektron shaklda rasmiylashtirilmagan avtotransport vositasini boshqarish huquqini beruvchi ishonchnomalarga nisbatan amaldagi notarial tasdiqlash tartibi saqlab qolinadi.
3. Yuridik shaxslarga tegishli avtotransport vositalarini boshqarayotgan shaxslarning ikki yilda bir marta majburiy malakasini oshirish talabi bekor qilinsin.
4. 2022-yil 1-sentabrdan boshlab fuqarolar va yo‘lovchi tashish faoliyatini amalga oshirish uchun litsenziyaga ega bo‘lgan yuridik shaxslar o‘rtasida tuziladigan transport vositasi ijarasi shartnomalarini notarial tasdiqlash talabi bekor qilinsin hamda ularni davlat soliq xizmati organlari axborot tizimlari orqali elektron tarzda hisobga olish tizimi joriy etilsin.
Davlat soliq qo‘mitasi uch oy muddatda mazkur bandga asosan transport vositasi ijarasi shartnomalarini hisobga olish tizimining ishga tushirilishini hamda uni Transport vazirligi va Ichki ishlar vazirligining ma’lumotlar bazalari bilan integratsiya qilinishini ta’minlasin.
5. 2022-yil 1-sentabrdan 2024-yil oxiriga qadar shunday tartib joriy etilsinki, unga muvofiq:
yo‘lovchilarni haydovchidan tashqari to‘rttadan ortiq bo‘lmagan o‘rindiqlarga ega bo‘lgan yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyati o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan faoliyat (ishlar, xizmatlar) turlari ro‘yxatiga kiritiladi;
o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar tomonidan yo‘lovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyati litsenziya varaqasiga asosan amalga oshiriladi;
litsenziya varaqasi berishda avtomobilning ekspluatatsiya davriga qo‘yilgan talab bekor qilinadi;
yo‘lovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyati bilan shug‘ullanadigan o‘zini o‘zi band qilgan shaxslar (keyingi o‘rinlarda – o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilar) bir yilda bir marotaba transport vositasini texnik ko‘rikdan o‘tkazishi shart;
o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilar “Uztrans” axborot tizimi bazasiga kiritilgan ko‘p tarmoqli poliklinikalar va xususiy tibbiyot muassasalari orqali bir yilda bir marotaba tibbiy ko‘rikdan o‘tishi shart;
yo‘nalishsiz taksi faoliyati uchun litsenziya varaqasi berilganligi uchun davlat boji barcha turdagi tashuvchilardan yiliga bazaviy hisoblash miqdorining bir barobari miqdorida undiriladi. Bunda davlat xizmatlarini ko‘rsatganlik uchun yig‘im undirilmaydi;
yo‘nalishsiz taksi xizmati faoliyatiga ruxsat beruvchi litsenziya varaqalarida faoliyat hududi aks ettiriladi;
o‘zini o‘zi band qilgan tashuvchilarning avtomobil transporti tom qismiga “TAXI” tanish belgili to‘qsariq rangli fonar o‘rnatiladi;
boshqa sohalarda mehnat shartnomasiga asosan band bo‘lgan shaxslar bir vaqtning o‘zida yo‘lovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashish faoliyati bilan o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tgan holda shug‘ullanishlari mumkin.
6. Davlat soliq qo‘mitasi (Sh. Kudbiyev) Transport vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda yo‘lovchilarni yengil avtotransport vositalarida tashuvchi va ularga mijozlarni izlash bo‘yicha interaktiv xizmatlarni ko‘rsatuvchi tadbirkorlik sub’ektlari tomonidan yo‘lovchi tashishga doir qonunchilik talablari bajarilishini nazorat qilish mexanizmlarini nazarda tutuvchi nizom loyihasini ishlab chiqib, tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
7. Transport vazirligi (I. Mahkamov):
uch oy muddatda Adliya vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi va boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan birgalikda texnik va tibbiy ko‘rik, sug‘urta polisi va litsenziya varaqalarini rasmiylashtirish jarayonlarini soddalashtirish maqsadida “Uztrans” axborot tizimini takomillashtirish, “Litsenziya” va boshqa axborot tizimlari bilan idoralararo integratsiyasini kengaytirish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rsin;
ikki oy muddatda qonunchilik hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
8. Mazkur qaror ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.N. Aripov zimmasiga yuklansin.

О создании дополнительных удобств в управлении автотранспортными средствами и осуществлении деятельности линейного такси
В целях создания дополнительных удобств населению при использовании автотранспортных средств, развития системы пассажирского транспорта республики, повышения качества услуг, оказываемых в этом направлении, сокращения безработицы, а также развития рынка транспортных услуг:
1. Внедрить с 1 сентября 2022 года систему оформления доверенностей на право управления автотранспортным средством посредством Единого портала интерактивных государственных услуг в электронной форме.
а) не требуется нотариальное удостоверение доверенности на право управления автотранспортным средством, оформленной в электронной форме (далее – электронная доверенность);
б) государственная пошлина за оформление электронной доверенности взимается в зависимости от срока действия электронной доверенности в следующих размерах по отношению к размеру государственной пошлины, установленному за нотариальное удостоверение доверенности:
на срок до одного месяца – 10 процентов;
на срок до шести месяцев – 50 процентов;
на срок до трех лет – 100 процентов;
в) наличие электронной доверенности проверяется сотрудниками Государственной службы безопасности дорожного движения посредством мобильных устройств;
г) в отношении доверенностей на право управления автотранспортным средством, не оформленных в электронной форме, сохраняется действующий порядок нотариального удостоверения.
3. Отменить требование обязательного повышения квалификации лиц, управляющих автотранспортными средствами, принадлежащими юридическим лицам, один раз в два года.
4. Начиная с 1 сентября 2022 года отменить требование нотариального удостоверения договоров аренды транспортных средств, заключаемых между гражданами и юридическими лицами, имеющими лицензию на право осуществления деятельности по перевозке пассажиров, с внедрением системы электронного учета указанных договоров посредством информационных систем органов государственной налоговой службы.
Государственному налоговому комитету в трехмесячный срок обеспечить внедрение на основании настоящего пункта системы учета договоров аренды транспортных средств, а также ее интеграцию с базами данных Министерства транспорта и Министерства внутренних дел.
5. Внедрить порядок, в соответствии с которым с 1 сентября 2022 года до конца 2024 года:
деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, в которых кроме места водителя имеется не более четырех посадочных мест, включается в перечень видов деятельности (работ, услуг), которыми могут заниматься самозанятые лица;
деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами осуществляется самозанятыми лицами на основании лицензионной карточки;
отменяется требование, предъявляемое к сроку эксплуатации автомобиля, при выдаче лицензионной карточки;
самозанятые лица, осуществляющие деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами (далее – самозанятые перевозчики), обязательно проходят технический осмотр транспортных средств один раз в год;
самозанятые перевозчики обязательно проходят медицинский осмотр в многопрофильных поликлиниках и частных медицинских учреждениях, включенных в базу информационной системы «UzTrans», один раз в год;
государственная пошлина за выдачу лицензионной карточки на осуществление деятельности линейного такси взимается со всех видов перевозчиков в однократном размере базовой расчетной величины один раз в год. При этом за оказание государственных услуг сбор не взимается;
в лицензионную карточку, предоставляющую разрешение на осуществление деятельности линейного такси, вносится территория осуществления деятельности;
на крыше автотранспортных средств самозанятых перевозчиков устанавливается фонарь оранжевого цвета с опознавательным знаком «TAXI»;
лица, занятые в других сферах на основе трудового договора, могут осуществлять деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами после прохождения регистрации в качестве самозанятого лица.
6. Государственному налоговому комитету (Ш. Кудбиев) совместно с Министерством транспорта в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект положения, предусматривающего механизмы контроля исполнения требований актов законодательства по перевозке пассажиров субъектами предпринимательства, оказывающими услуги по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, интерактивные услуги по поиску для них клиентов.
7. Министерству транспорта (И. Махкамов):
в трехмесячный срок совместно с Министерством юстиции, Министерством здравоохранения и другими заинтересованными организациями принять практические меры по совершенствованию и расширению интеграции информационной системы «UzTrans» с информационной системой «Лицензия» и иными информационными системами в целях упрощения процессов прохождения технического и медицинского осмотров, оформления страхового полиса и лицензионной карточки;
в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
8. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.