O‘zbekiston va Qozog‘iston yetakchilari ikki tomonlama kun tartibining dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
4-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida Qozog‘iston Prezidenti davlatimiz rahbari tomonidan Qoraqalpog‘istonda qonunga zid xatti-harakatlarga chek qo‘yish, barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha ko‘rilgan qat’iy chora-tadbirlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatladi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, shu jumladan sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, logistika, mahsulotlarni o‘zaro yetkazib berish sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlik ko‘rish nuqtai nazaridan ko‘p tomonlama va mintaqaviy hamkorlik yuzasidan ham fikr almashildi.

Uzbekistan, Kazakhstan leaders consider current issues on the bilateral agenda
On July 4, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
Current issues of further strengthening the strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Kazakhstan were considered.
The President of Kazakhstan expressed full support for the decisive measures taken by the President of Uzbekistan to suppress illegal actions, ensure stability and sustainable development in Karakalpakstan.
The main attention was paid to the practical implementation of agreements at the highest level, including the promotion of cooperation projects in industry, agriculture, transport, logistics, and mutual deliveries of products.
Uzbekistan, Kazakhstan leaders exchanged views on issues of multilateral regional cooperation in the context of preparations for the next Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia.