Munosabatlarning shonli tarixi bugungi hamkorlik uchun mustahkam poydevor
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Xiva shahriga tashrif buyurdi.
Kecha bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida davlatimiz rahbari o‘zbek va ozarbayjon xalqlari munosabatlarining shonli tarixi bugungi ko‘p qirrali hamkorlik uchun mustahkam poydevor yaratganini ta’kidlagan edi.
Haqiqatan ham, qardosh xalqlarimiz azaldan bordi-keldi qilib, bir-birining madaniyatini boyitgan. 2500 yildan ziyod tarixga ega Xiva bunda muhim o‘rin tutgan.
Shu jihatdan, O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlarining bu qadimiy shaharga tashrifi katta ma’noga ega.
Ichan qal’a nodir shahar-yodgorlik sifatida diqqatga sazavor. Bu yerda 120 dan ziyod me’moriy obidalar bor. Shu bois Xiva shahri 1990-yil 12-dekabrda YUNЕSKO Madaniy meros ro‘yxatiga kiritilgan.
Davlat rahbarlari Ota darvozadan kirib, Ko‘k minora, Ko‘hna ark saroyi, Sherg‘ozixon madrasasi, Juma masjidi, Tosh hovlini tomosha qildi, Allomalar muzeyi bilan tanishdi.
Xorazmcha qo‘shiq va raqslar ijrosi mehmonlarga ko‘tarinki kayfiyat baxsh etdi.
Prezidentlar Ichan qal’a yaqinidagi Nurillaboy saroyini ham borib ko‘rdi.
Bu majmuani 1884-yilda Xiva xoni Muhammad Rahimxon Feruz qurdirgan. Keyinchalik qo‘shimcha binolar ham barpo etilib, beshta hovlidan tashkil topgan. Saroyda ham sharqona, ham yevropacha uslubdagi arxitektura ajoyib tarzda uyg‘unlashgan. Yana bir e’tiborli jihati, XX asr boshlarida ko‘pgina siyosiy jarayonlar aynan shu saroyda kechgan.
Xivaning davlatchilik va ilm-fan rivojida tutgan o‘rni, qadimiy obidalari va san’ati ozarbayjonlik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Azerbaijan Ilham Aliyev visited the city of Khiva.
Following the talks held on June 21, 2022, the President of Uzbekistan noted that the glorious history of relations between the Uzbek and Azerbaijani peoples has created a solid foundation for the development of multifaceted cooperation in our days.
Indeed, our fraternal peoples have always been in close cultural ties. An important role in this was played by Khiva, whose history spans more than 2500 years.
In this regard, the visit of the Presidents of Uzbekistan and Azerbaijan to this ancient city is of great importance.
The Ichan-Kala complex is known as a unique city museum. There are more than 120 architectural monuments here. Therefore, on December 12, 1990, Khiva was included in the UNESCO World Heritage List.
The heads of state entered the complex through the main Ata-Darvaza gate, visited Kalta Minor, Kunya Ark Palace, Shergazi Khan Madrasah, Juma Mosque, Toshovli Palace, Museum of Scientists.
A concert program was organized for the guests, which included Khorezm songs and dances.
The Presidents also visited the Nurullabay Palace near Ichan-Kala.
This complex was built in 1884 by the Khiva Khan Muhammad Rakhimkhan Feruz. Later, additional buildings were erected. The palace expanded to five courtyards. The architecture of the palace harmoniously combines Eastern and European styles. The palace is also notable for the fact that at the beginning of the 20th century many important political processes took place here.
The role of Khiva in the development of statehood and science, the ancient monuments and the art of the city made a great impression on the Azerbaijani guests.