Ozarbayjonlik mehmonlar O‘zbekiston mahsulotlari bilan tanishdi
Bugun Ko‘ksaroyda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda ikki mamlakat o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Yurtimizdagi erkin iqtisodiy zonalar, texnoparklar buning uchun qulay maydon.
Poytaxtimizdagi Texnoparkda umumiy qiymati 365 million dollarlik 17 ta loyiha yo‘lga qo‘yilgan. Bugungi kunda shundan 13 tasi ishga tushgan bo‘lib, elektron gaz hisoblagich, muzlatgich, sanoat konditsionerlari va sovutish tizimlari, lift va eskalatorlar, suv nasoslari, eshik va deraza romlari uchun aksessuarlar yasalmoqda. Bu tovarlar xorijiy brendlar nazorati ostida tayyorlanishi bois mintaqa bozorlaridan o‘rin egallamoqda.
Bu yil izolyatsiya mahsulotlari, suv isitish uskunalari, oshxona texnikasi korxonalari hamda logistika markazi foydalanishga topshiriladi.
Ozarbayjon Prezidenti va mehmonlarga bu yerda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlarning afzalliklari haqida so‘zlab berildi.
Davlat rahbarlari sanoat sohasi mutasaddilariga birgalikda ishlab, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, sanoat kooperatsiyasi va savdoni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Guests from Azerbaijan get acquainted with Uzbekistan's products
President of Azerbaijan Ilham Aliyev, accompanied by the President of Uzbekistan, got acquainted with the activities of the Technopark in Tashkent.
During the talks at Kuksaroy Residence, the main attention was paid to enhancing industrial cooperation between the two countries. Free economic zones and technoparks in Uzbekistan are a favorable platform for this.
The Technopark in Tashkent hosts 17 projects worth $365 million. To date, 13 projects have been completed, within which the production of electronic gas meters, refrigerators, industrial air conditioners and cooling systems, elevators and escalators, water pumps, accessories for doors and windows has been launched. These products are strengthening their positions in regional markets, as they are produced under the control of foreign brands.
Companies for the production of insulating products, water heating equipment, kitchen appliances, as well as a logistics center will be put into operation this year.
The President of Azerbaijan and the guests were informed about the advantages of the products manufactured here.
The heads of state instructed the relevant agencies of the two countries to work out joint projects, take measures to enhance industrial cooperation and trade.